Strona główna » Praca zdalna – jak się zorganizować?

Praca zdalna – jak się zorganizować?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Praca zdalna w dzisiejszych czasach dotyczy wielu ludzi. Wizja pracy bez dojazdów i bezpośredniego nadzoru przełożonego jest bardzo kusząca, jednak pracując w domu, jesteśmy rozpraszani przez mnóstwo rzeczy, przez co nasze skupienie nad danym projektem może drastycznie spaść. Jak więc poradzić sobie z organizacją pracy będąc w domu?

Praca zdalna – co zrobić, aby była efektywna?

Praca w domu daje nam więcej swobody i możliwości – nie marnujemy czasu na dojazdy i stanie w korkach, możemy założyć mniej formalne ubrania, oraz mamy większą władzę nad tym, jakie zadania wykonujemy w danym czasie. Na pierwszy rzut oka brzmi to świetnie, jednak po pewnym czasie brak dyscypliny i pracy w biurze może przysporzyć nam pewne problemy.

Praca zdalna wymaga pewnych przygotowań, niezależnie czy pracujemy dla jakiejś firmy, czy prowadzimy własny biznes. Brak przełożonego nad naszą głową oznacza, że sami musimy odpowiednio zorganizować sobie czas pracy. Ważne, żeby był on odpowiednio zoptymalizowany, aby w ogólnym rozrachunku nie wyszło, że praca z domu zabiera nam więcej czasu, pomimo, że nie musimy nigdzie dojeżdżać. W internecie możemy natknąć się na badania, które jasno pokazują, że w domach pracujemy dłużej, ale mniej efektywnie. Są jednak sposoby, które pozwolą nam zoptymalizować czas pracy zdalnej i sprawią, że przyniesie ona takie same korzyści co praca w biurze.

O co zadbać podczas pracy zdalnej?

Praca w domu może być przyjemna, a zarazem efektywna. Oto kilka porad, które warto wdrożyć do swojego dnia pracy.

  Jakie kolory ścian pasują do sypialni w beżach?

Organizacja miejsca pracy

Praca na laptopie prosto ze swojego łóżka może być bardzo wygodna, jednak warto wyznaczyć sobie odpowiednie miejsce do wykonywania codziennych zadań. Dobrym pomysłem będzie odwzorowanie biurowych standardów – wystarczy nam do tego przestronne biurko oraz wygodne krzesło. Dzięki temu będzie łatwiej zmobilizować się nam do pracy.

praca w domu

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Pomimo, że będąc w domu, możemy pracować w dresach czy nawet w piżamie, warto byłoby ubrać się tak, jak zazwyczaj ubieraliśmy się do pracy. Niekoniecznie musi być to garnitur, ale warto założyć coś, w czym wychodzimy na zewnątrz. Pomoże nam to poczuć się, jakbyśmy faktycznie byli w pracy, przez co nasza efektywność wzrośnie.

Przygotuj plan pracy

Jeśli mamy taką możliwość, warto wieczorem wypisać sobie zadania, jakie powinniśmy wykonać następnego dnia. Praca w domu wymaga samozaparcia, więc jeśli udało nam się wstać rano i siąść do komputera, warto mieć przygotowany plan na dany dzień. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i unikniemy ewentualnego ominięcia jakiegoś ważnego zadania czy zlecenia.

Zadbaj o przerwy

Czasami zdarza się, że jakieś zadanie wciągnie nas na długi czas. Warto jednak co jakiś czas robić sobie przerwy, aby odpowiednio zadbać o nasz organizm. Najlepiej już na początku wyznaczyć sobie pory dnia, w których możemy udać się na krótką przerwę. Chwila odpoczynku zrobi dobrze naszym oczom i mózgowi. Warto też zadbać o swój kręgosłup i wykonać co jakiś czas kilka skłonów bądź udać się na krótki spacer, który da nam siłę do dalszej pracy.

praca zdalna odpoczynek

Unikaj rozpraszaczy

Pracując zdalnie jesteśmy w szczególności narażeni na rozproszenie. Niewinne zerknięcie w telewizor, czy włączenie na chwilkę facebooka, czy instagrama może sprawić, że zmarnujemy sporą ilość naszego cennego czasu. Dobrym pomysłem jest wyłączenie powiadomień na naszym smartfonie, czy niekorzystanie z telewizora w czasie pracy. Należy też ograniczyć korzystanie z internetu do minimum, wykorzystując go jedynie do naszych zadań czy kontaktu z klientami bądź współpracownikami.

  Kolory dla dzieci - malujemy pokój dziecka

Monitoruj efektywny czas pracy

Jest to bardzo ważna rzecz podczas pracy zdalnej. Oczywistym jest, że nie da się pracować na pełnych obrotach przez 8 czy 10 godzin. Możemy więc mierzyć czas wykonywanych przez nas zadań, aby odpowiednio go kontrolować. Do tego przydatne mogą być specjalne aplikacje, które znajdziemy zarówno na komputerze i na telefonie. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z dodatkowego oprogramowania, wystarczy nam do tego stoper, który należy włączać podczas wykonywania pracy.

Rób przerwy na jedzenie

Pomimo tego, że jesteśmy w domu, spożywanie posiłków podczas pracy może mieć na nas negatywny wpływ. Należy rozgraniczyć te dwie czynności i jeśli mamy taką możliwość, jeść posiłek w innym miejscu. Dzięki temu możemy w spokoju zająć się jedzeniem, a przy okazji przez ten czas odpocząć od wykonywanych zadań.

Zachowaj równowagę między pracą a życiem prywatnym

praca zdalna a rodzina

Zdalne wykonywanie naszych obowiązków sprawia, że często jesteśmy skazani na różne godziny pracy. Jeśli mam taką możliwość, warto wyznaczyć sobie maksymalny czas, jaki możemy poświęcić na pracę każdego dnia. Podczas pracy zdalnej nie jest ciężko o przepracowanie, czego w miarę możliwości powinniśmy unikać, aby zachować siły na kolejny dzień i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Praca z domu – podsumowanie

Praca zdalna wymaga od nas odpowiedniego przygotowania, przez co niektórym ciężko jest przestawić się na nią z dnia na dzień. Jeśli jednak zastosujemy się do tych kilku porad, będzie ona równie efektywna co praca bezpośrednio w biurze. Warto zastosować tu metodę prób i błędów, aby sprawdzić, które działania mają na nas pozytywny wpływ.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.