Strona główna » Pomysły na biblioteczkę w domu

Pomysły na biblioteczkę w domu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Domowa biblioteczka

Za oknem zimno i ciemno, wiatr hula w kominie, a deszcz wystukuje na szybach okien swoje melodie. Zaparzasz ulubioną herbatę i wchodzisz do pokoju wypełnionego po sufit książkami. Przesuwasz palcami po grzbietach książek, zatrzymujesz dłoń na jednej z nich i wyciągasz towarzysza na dzisiejszy wieczór. Rozsiadasz się wygodnie w miękkim fotelu i zatapiasz w lekturze. Znikasz w swojej domowej biblioteczce. Nie musisz ruszać się z domu, bo masz własną, przytulną bibliotekę.

Zapewne każdy miłośnik książek marzy o takim wyjątkowym pomieszczeniu, w którym mógłby się ukryć czasem przed całym światem i przenieść razem z książką do innej czasoprzestrzeni. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na domową bibliotekę jako oddzielne pomieszczenie, które pełni tylko i wyłącznie tą funkcję. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w dzisiejszych czasach, mając do dyspozycji przeróżne rozwiązania architektoniczne i pomysły wnętrzarskie, jesteśmy w stanie zaaranżować chociażby niewielką przestrzeń, która będzie nosiła miano domowej biblioteczki.

Spis treści porady

Lokalizacja domowej biblioteczki.

Sprawa jest prosta jeśli mamy do dyspozycji dom lub mieszkanie o dużym metrażu. Wówczas możemy zaadaptować na biblioteczkę jeden z pokoi. W przypadku małych mieszkań można wykorzystać przestrzeń w salonie, w sypialni czy w przedpokoju. Oczywiście nie w każdym z tych pomieszczeń będzie miejsce na ustawienie fotela czy biurka, niemniej jednak zawsze znajdzie się miejsce na książki.

Zastanawiając się nad przestrzenią dla książek, trzeba brać pod uwagę stopień nasłonecznienia danego miejsca. Książki nie powinny być narażone na zbyt agresywne działanie promieni słonecznych. Należy także unikać miejsc w których może panoszyć się wilgoć. To również książkom nie służy, a przecież chcemy dbać o nasze zbiory tak, żeby służyły nam jak najdłużej.

Domowa biblioteczka

Meble na książki w domowej biblioteczce.

Najważniejszym elementem domowej biblioteczki, oprócz książek oczywiście, są meble, na których książki ustawiamy. To, czy będą to regały, półki, czy meble robione na wymiar zależy oczywiście od przestrzeni, jaką dysponujemy. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wachlarz mebli przeznaczonych do prezentowania literackich zbiorów.

Regały przyjmują przeróżne kształty. Nie zawsze są to typowe bryły z półkami. Dziś regał może być drzewem z półkami, które tworzą gałęzie czy też nowoczesną formą półki na ścianie, która z ustawionymi na niej książkami stworzy funkcjonalną i niebanalną ozdobę wnętrza.

  Dobieramy kolor drzwi i kolor podłogi

Biblioteczka jako oddzielne pomieszczenie.

Jeśli mamy do dyspozycji całe pomieszczenie, wówczas książki mogą zajmować sporą jego część. Regały wypełnione książkami będą prezentowały się pięknie, tworząc wielobarwne, bogate w różne struktury, ściany. W tego typu biblioteczce możemy się pokusić nawet o regały sięgające sufitu. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku niewielkiego metrażu wybieramy jasne kolory regałów, tak aby nie sprawiały wrażenia zbyt ciężkich i masywnych, a co za tym idzie, żeby nie przytłaczały swoim wyglądem.

pomieszczenie biblioteczka w domu

Pomysły na biblioteczkę w salonie.

Podobne rozwiązanie możemy zastosować w salonie. W otwartym salonie, na przykład w takim połączonym z jadalnią i kuchnią, przepięknie prezentuje się jedna ściana wypełniona po sufit książkami. W tym celu warto skorzystać z oferty mebli robionych na wymiar i zamówić specjalnie dla nas wykonaną zabudowę biblioteczki. Tego typu zabudowa w kolorze ścian salonu wtopi się w jego przestrzeń, a wypełniona naszymi książkowymi zbiorami, stworzy przytulny domowy klimat i z pewnością zachwyci niejednego gościa.

Bardzo interesująco prezentuje się również biblioteczka w postaci zabudowy z półek okalająca przejście z jednego pomieszczenia do drugiego, otaczająca drzwi lub okno w pokoju. W tym ostatnim rozwiązaniu możemy pokusić się o zrobienie specjalnej ławeczki pod oknem, z miękkim siedziskiem i poduszkami do oparcia pleców. W ten sposób uzyskujemy miejsce do czytania, z naturalnym światłem za dnia i dodatkowo z widokiem za okno.

Biblioteczka w postaci prostego regału może pełnić także funkcję ścianki dzielącej duży salon na przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Po jednej stronie regału może znajdować się kącik z sofą i telewizorem lub jadalnia, a po drugiej enklawa z wygodnym fotelem dla mola książkowego. Oczywiście biblioteczka nie zawsze musi oznaczać wysokie regały. Równie dobrze mogą to być niskie regały, które dodatkowo pełnią funkcję miejsca na telewizor czy bibeloty. Ciekawie prezentuje się kompozycja sofy pośrodku salonu, a zaraz za nią ustawiony mebel tej samej wysokości z wyeksponowanymi książkami. Nie można także zapominać o półkach wieszanych bezpośrednio na ścianie. Mogą one być różnej wielkości i przybierać przeróżne kształty. Wszystko to zależy od pomysłowości gospodarza domu oraz możliwości jakie daje przestrzeń.

Biblioteczka w sypialni – jak ją urządzić?

W sypialni sprawdzą się podobne rozwiązania jak w salonie. Z tą różnicą, że w sypialni korzystniejszym rozwiązaniem są niewielkie powierzchnie ścian zabudowane półkami, na przykład pas ściany koło okna czy drzwi, tak żeby nie przytłaczać wnętrza. Ładnie prezentują się półki z książkami zawieszone nad wezgłowiem łóżka. Pod najniższą z półek można zamontować oświetlenie. Ładnie i praktycznie.

  Kolor ścian do szarej podłogi i czerwonych mebli

Biblioteczka a miejsce do siedzenia.

Wybraliśmy już lokalizację naszej domowej biblioteczki i meble na książki, więc czas na mebel do siedzenia dla nas. Najważniejsze, żeby mebel ten był wygodny. Chwila z książką to ma być relaks, odpoczynek i chwila wytchnienia nie tylko dla naszego umysłu, ale również dla ciała. Mebel, w którym będziemy siedzieć i oddawać się lekturze powinien być komfortowy i praktyczny.

I tu znowu wielkość i rodzaj zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy. Możemy wybrać duży, miękki fotel lub nieduży, zgrabny fotelik, a w przypadku sporej ilości miejsca warto rozważyć wybór leżanki czy szezlonga. Niektórzy miłośnicy czytania preferują siedzenie z książką przy biurku, a kuszącą i modną w ostatnim czasie propozycją jest specjalny podwieszany fotel, najczęściej wykonany z rattanu. Wtedy dopiero można bujać w obłokach z nosem w książce.

Oświetlenie w domowej biblioteczce.

W domowej biblioteczce nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu. To bardzo ważny element. Bez wątpienia najważniejsze jest oświetlenie ogólne, a więc zazwyczaj górne światło, które wypełnia całe pomieszczenie. Nie mniejszą rolę gra oświetlenie zadaniowe, a więc małe lub większe lampki, postawione na stoliku obok fotela czy leżanki, które rzucają światło bezpośrednio na nas i książkę.

Dla zbudowania nastroju warto zainwestować w oświetlenie akcentujące. Podkreśla ono konkretne punkty czy fragmenty pomieszczenia i tworzy klimat wnętrza.

Biblioteczka dziecięca.

Na koniec warto wspomnieć o dziecięcej biblioteczce. Nie na darmo mówi się „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Budujmy u dzieci nawyk czytania od najmłodszych lat. Mała dziecięca biblioteczka zaaranżowana w pokoju naszej pociechy z pewnością będzie przyciągać jej uwagę i zachęcać do częstego sięgania po lekturę. Biblioteczka taka może mieć kształt domku lub zamku wypełnionego półkami. Mogą to być półki ze specjalną listwą zabezpieczającą książki przed spadaniem, czy też regał, podzielony na różnej wielkości przestrzenie na książki i szufladki na dziecięce skarby. Mebelki w neutralnych kolorach dumnie będą prezentowały kolorowe dziecięce lektury.

A zatem znajdźmy miejsce i czas na urządzenie domowej biblioteczki i czytajmy jak najwięcej. To wspaniały sposób na odpoczynek dla duszy i ciała.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.