Do niedawna diody LED stosowano do punktowego doświetlania akwarium, a teraz jest inaczej. Lekkie, trwałe, długowieczne i estetyczne źródło światła łączy w sobie kilka najważniejszych cech, dzięki którym akwarium wygląda i funkcjonuje perfekcyjnie.
Kupując oświetlenie LED, mamy spory wydatek na początku, ale te koszty zwrócą się w trakcie eksploatacji. Diody wymienia się bardzo rzadko, bo starczają nawet na 50 tys. godzin! To wynik bardzo imponujący w porównaniu do świetlówek. Nie emitują też dużo ciepła i nie podwyższają zawartości dwutlenku węgla w wodzie, jak oświetlenie żarowe. Druga kwestia to estetyka. Światło LED doskonale podkreśli kolory rybek, rośliny, dekoracje.
Szczególnie ładnie prezentują się taśmy LED do oświetlenia całościowego akwarium. Takie oświetlenie pasuje do różnych rodzajów zbiorników, ale też do różnorodnego środowiska wodnego. Możesz zamontować estetyczną listwę z diodami na akwarium lub na pokrywie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają takie listwy LED i jakie mają parametry, zerknij na ofertę dobrego sklepu akwarystycznego, np. tutaj: https://www.plantica.pl/produkty/oswietlenie/belki/lampy/led
Na co zwracać uwagę, kupując oświetlenie do akwarium?
Liczą się przede wszystkim trzy czynniki, dzięki którym podwodny świat fauny i flory nie tylko estetycznie wygląda, ale też bardzo dobrze funkcjonuje. Doświadczony akwarysta dobrze wie, jak wiele znaczy odpowiednia temperatura barwowa w akwarium, mierzona w Kalwinach. Im niższa temperatura barwowa światła, tym lepiej – to stwarza komfortowe warunki dla wzrastania roślin. Jest taka zasada – światło niebieskie sprzyja krzewieniu się roślin, a czerwone stymuluje wzrost roślin w górę. Najlepiej, jeśli światło zostanie połączone z niebieskim i żółtym, aby rośliny rozwijały się dobrze.
Ważna jest także moc światła. Im większe akwarium, tym większa powinna być moc. Przy oświetleniu LED dla roślin cienioznośnych wynosi ona od 0,15 do 0,20, a dla wymagających 0,45 do 0,60 W/L (litr). Możesz się jednak trochę zdziwić, gdy diody LED o wybranej mocy będą emitować nieodpowiednie światło. Dlaczego? Właśnie, chodzi tu także o ilość światła mierzonego w Lumenach. Im jest więcej lumenów (lm), tym światło jaśniejsze i odwrotnie. Ważna jest tu długość fali w widmie świetlnym – im jest dłuższa, tym światło wydaje się jaśniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczna wysokość świetlna to najczęściej emisja wyłącznie światła żółtego. W akwarystyce nie będzie więc ona najbardziej pożądana. Nie można też zapomnieć o współczynniku oddawania kolorów RA. Im większy, tym korzystniej odbije się to na jakości kolorów w akwarium.
Reasumując
Światło w akwarium to podstawa, Jeśli jest odpowiednie, rośliny lepiej rosną, rybkom lepiej się funkcjonuje. Jak wiadomo, pod wpływem światła zachodzi zjawisko fotosyntezy, czyli woda jest wzbogacona w tlen dzięki roślinom. Zadbajmy więc o podwodny świat, zakładając świetlówki LED i odpowiednio je regulując.