Samodzielna renowacja mebli to zadanie nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Poza tym nigdy nie ma się pewności, czy uda się przywrócić „staroci” jej dawny blask. Dlatego nierzadko lepszym pomysłem jest wybór oryginalnych mebli po renowacji, które opowiadając swoją historię, stworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Czy meble mogą być jak wino, piękniejąc wraz z upływem lat? Zdecydowanie tak. – Coraz więcej klientów szuka pomysłów na aranżację nie tylko nowoczesnego wnętrza, ale skłania się ku klasyce. Wybierają więc oryginalne meble po renowacji, szczególnie bielone, stylizowane na francuski barok, pozwalające uzyskać prawdziwie pałacowy efekt we wnętrzu – tłumaczy Marta Machowicz, projektantka z poznańskiego salonu meblowego Mebest.pl
Spis treści porady
Jak wyglądają oryginalne meble po renowacji?
To klasyczne linie, z rzeźbieniami oraz kunsztownymi dodatkami. Komoda stoi na niskich nóżkach o fantazyjnym kształcie, posiadając zdobienia w postaci stylizowanych uchwytów szuflad. Stół jadalniany ma koniecznie owalny kształt oraz zwężane ku dołowi nogi, pokryte rzeźbionym wzorem. Pasujące do kompletu krzesła mają zaokrąglone oparcia, które podobnie jak siedziska, są obite miękkim materiałem oraz otoczone drewnianą ramą. Także bufet jest w klimacie dawnej Francji, celowo postarzony, patynowany i przecierany.
Co więcej, meble po renowacji pomogą stworzyć szalenie oryginalny gabinet. Powinno znaleźć się w nim przede wszystkim masywne, solidne biurko wykonane z drewna, o precyzyjnych rzeźbieniach, podkreślających wszystkie szczegóły tego mebla.
Do jakich aranżacji pasują oryginalne meble po renowacji?
Meble po renowacji przybierają różne kolory, ale te, które zasługują na szczególną uwagę to barwy przecieranej bieli. Nie bez powodu meble te pasują szczególnie do wnętrz prowansalskich, które przywodzą na myśl południe Francji. Dominują w nich jasne, pastelowe kolory oraz staromodny – choć przecież modny! design, nadający ciepły, wręcz sielski klimat.
Oryginalne meble z rzeźbieniami, po renowacji, pasują również do stylu angielskiego, który bardzo lubi rękodzieło, a przy tym jest elegancki i harmonijny. To wnętrze, w którym dominują materiały naturalne, przede wszystkim drewno oraz rozwiązania pozwalające na odpoczynek w ciszy i spokoju.
Kolejnym stylem, do którego pasują meble po renowacji jest aranżacja klasyczna oraz ludwikowska, dla których liczą się antyki, wyrafinowana elegancja oraz zdobnicze detale. To także umiar barw, więc bielone meble są idealnym rozwiązaniem.
Styl Shabby chic inspirowany jest wystrojem wiejskich siedzib z Francji i Anglii, dlatego i tutaj swoje miejsce znajdą oryginalne meble po renowacji. W końcu Shabby chic oznacza „wytarty szyk”! – Bielone kolory, poprzecierane blaty, postarzane detale – wszystko idealnie skomponuje się w przestrzeni urządzonej właśnie w tym stylu – dodaje Marta Machowicz.
Ozdoby po renowacji
Podobnie, jak meble, i ozdoby po renowacji cechuje biały, poprzecierany kolor oraz liczne zdobienia. To rzeźbione ramy luster i opraw do zdjęć, ceramiczne wazony, lampy z kloszami z tkaniny, najlepiej białego płótna.
Jak widać, meble po renowacji można zaaranżować we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach, nierzadko do siebie przeciwstawnych. Być może powodem jest fakt, że to meble z historią, które nigdy się nie znudzą.
Tekst sponsorowany