Jeszcze do niedawna nieodłącznym elementem prysznica był brodzik z siatkowym odpływem. Na szczęście obecnie mamy dużo większy wybór i możliwości, które są znaczenie bardziej estetyczne i praktyczne w użytkowaniu. Jeżeli planujesz wkrótce remont łazienki, warto rozważyć zastosowanie odpływu liniowego pod prysznicem, zamiast brodzika.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest odpływ liniowy, jakie są zalety i wady tego rozwiązania oraz na co zwrócić uwagę decydując się na to rozwiązanie, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.
Spis treści porady
Czym jest odpływ liniowy prysznicowy?
Odpływ liniowy prysznicowy, to rodzaj odpływu, który jest zainstalowany w podłodze lub w ścianie prysznicowej i przykryty specjalną maskownicą. Zamiast tradycyjnego metalowego odpływu w kształcie sitka, odpływ liniowy ma dłuższą, wąską szczelinę, przez którą woda spływa do kanalizacji. Rozwiązanie te jest niezwykle estetyczne, gdyż jest zlicowane z podłogą (lub ścianą), a maskownicę można wypełnić płytką, która znajduje się na podłodze (lub ścianie) łazienki, przez co jest niemal niezauważalna. Maskownica może być także wykonana ze stali nierdzewnej z dodatkowymi wzorami dekoracyjnymi, przez które również spływa woda. Dostępne są dwa rodzaje odpływów liniowych – podłogowe (montowane w posadce) i ścienne (montowane w dolnej części ściany).
Fot. Odpływ liniowy z maskownicą wykonaną ze stali nierdzewnej szczotkowanej ze wzorem / Źródło: https://swatt.pl/pl/231-odplywy-liniowe / Cena: od 190 zł.
Odpływy liniowe – zalety
1. Wydajność
Odpływ liniowy ma większą powierzchnię odpływową niż tradycyjne odpływy prysznicowe stosowane w brodzikach prysznicowych, co pozwala na szybsze odprowadzanie wody z prysznica. Dzięki temu można uniknąć gromadzenia się wody na podłodze i potencjalnych problemów z odpływem.
2. Estetyka
Odpływ liniowy ma bardziej minimalistyczny wygląd niż tradycyjne sitka odpływowe, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywany przed projektantów wnętrz. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych projektach łazienek, ale nie tylko. Odpływ liniowy może mieć ozdobną maskownicę lub być ukryty pod płytkami, co sprawia, że jest praktycznie niezauważalny.
3. Łatwiejsze czyszczenie
Ze względu na długą szczelinę, odpływ liniowy jest łatwiejszy do czyszczenia niż tradycyjne sitko. Można go łatwo przetrzeć szmatką lub zebrać większe zanieczyszczenia. Ponadto bark brodzika, to brak problemu z ciężkim w utrzymaniu czystości materiałem. Nie musimy martwić się o uszkodzenie delikatnej powierzchni, nie mamy żadnych zakamarek, w których zbiera się brud i kamień. Aby problem kamienia nas nie dotyczył, warto rozważyć zakup zmiękczacza do wody. Dowiedz się więcej: jak działa zmiękczacz wody i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
4. Bezpieczeństwo
Dzięki temu, że odpływ liniowy jest zlicowany z podłogą lub ścianą, zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania z prysznica, w szczególności przez dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Brak brodzika umożliwia znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze wejście i wyjście spod prysznica, nie mamy tutaj żadnych stopni i innych przeszkód, w szczególności niebezpiecznych i uciążliwych dla tych osób, które mają problem z podnoszeniem nóg lub poruszają się na wózku inwalidzkim / o kulach / balkoniku, itp. Możliwość zastosowania antypoślizgowych płytek pod prysznicem dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo tego rozwiązania.
5. Elastyczność
Brak brodzika umożliwia nam stworzenie prysznica o dowolnych wymiarach i kształcie. W przypadku brodzików musimy dostosować się do sztywnych wymiarów i kształtu, co w przypadku małych i nieustawnych łazienek jest czasami bardzo problematyczne.
Odpływy liniowe – wady
1. Wymagania konstrukcyjne i montaż
Odpływ liniowy jest instalowany w podłodze lub w ścianie prysznicowej, w związku z czym wymagają wykonania odpowiedniego spadku podłogi, aby woda mogła swobodnie spływać do odpływu. W niektórych przypadkach może to wymagać zmiany konstrukcji podłogi, co może być kosztowne i czasochłonne. Co więcej, nie zawsze możliwa jest ingerencja w posadzkę, przez co takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe w wykonaniu, np. gdy budynek ma zbyt cienką podłogę lub zbyt małą wytrzymałość stropu. Montaż takiego rozwiązania powinien być wykonany przez fachowca, aby zapewnić odpowiednią szczelność i funkcjonalność, co dodatkowo może podnieść koszty inwestycji.
2. Częstsze czyszczenie
Mimo tego, że odpływy liniowe są łatwiejsze do czyszczenia niż tradycyjne odpływy sitkowe, szczelina odpływu liniowego może wymagać częstszego czyszczenia. Jeśli nie jest regularnie utrzymywana w czystości, może dojść do zablokowania odpływu i zalania łazienki.
3. Wyższy koszt realizacji
Odpływy liniowe są często droższe niż tradycyjne sitka odpływowe. Są wykonane z bardziej zaawansowanych materiałów i mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, co może wpływać na ich cenę. Jednak dodając do tego koszt zakupu brodzika, sumaryczna kwota obu rozwiązań może być podobna.
Fot. Nowoczesna łazienka z prysznicem wyposażonym w odpływ liniowy z maskownicą wykonaną ze stali nierdzewnej / Źródło: Max Rahubovskiy, Pexels.
Na co należy zwrócić uwagę przy zastosowaniu odpływu liniowego pod prysznicem?
Profesjonalny montaż
Montaż odpływu liniowego wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nieprawidłowo zamontowany odpływ może prowadzić do problemów z odpływem wody, wycieków lub innych uszkodzeń. Dlatego, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, dowiedz się, czy Twój fachowiec posiada doświadczenie w instalacji odpływów liniowych.
Regularne czyszczenie
Jak już wyżej wspomnieliśmy, czyszczenie odpływu liniowego jest proste i szybkie, jednak wymaga regularnego czyszczenia korytka i syfonu, w innym przypadku może dojść do zapchania i zalania łazienki. Klasyczne brodziki mają tę zaletę, że ich wyższy rant tworzy niejako zaporę dla słabo spływającej wody w momencie, gdy odpływ jest przytkany.
Odpowiedni dobór produktu
Na rynku dostępny jest szeroki wybór liniowych odpływów prysznicowych. Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie zwróć uwagę na takie elementy jak:
-
Jakość produktu — odpływ liniowy ma służyć latami, nie wybieraj tanich i mało jakościowych produktów, wykonanych ze słabych materiałów. Sprawdź, czy wybrany produkt ma odpowiednie certyfikaty i atesty oraz jakie opinie posiada.
-
Wydajność dysz prysznicowych — im jest większa, tym przepustowość odpływu również musi być większa, inaczej odpływ będzie miał problem z odpowiednio szybkim odprowadzaniem wody.
-
Odpowiedni rozmiar – rozmiar zarówno jego szerokość jak i wysokość dobieraj do potrzeb projektu, a nie na chybił trafił. Wysokość odpływu powinna być dobrze dobrana do grubości stropu.
Podsumowanie
Odpływ liniowy do odprowadzania wody pod prysznicem to niezwykle innowacyjne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie z wieloma zaletami. Jednak wymagające także większego doświadczenia i profesjonalizmu ze strony wykonawcy, aby pomógł nam nie tylko dobrać odpowiedni produkt, ale także, który zadba o poprawny montaż.
Fot. Tytułowa: Nowoczesna łazienka z prysznicem wyposażonym w odpływ liniowy zlicowany z płytką podłogową / Źródło: Max Rahubovskiy, Pexels.