Strona główna » Obudowa kominka – izolacyjna czy akumulacyjna?

Obudowa kominka – izolacyjna czy akumulacyjna?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
obudowa kominka

Kominek, to od wielu lat, nieodłączny element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło, ale również wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny nastrój. Podczas budowy urządzenia grzewczego inwestorzy muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór obudowy kominkowej. Jest ona bardzo ważna, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo domownikom. Oprócz tego stanowi także walor dekoracyjny. Wyróżniamy obudowę izolacyjną i akustyczną. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Zastanawiasz się, jaką obudowę paleniska wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści porady

Obudowa kominka – dlaczego jest tak ważna?

W większości domów kominek nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ale stanowi dodatkowe źródło ciepła. W takich sytuacjach niezbędne jest wykonanie obudowy kominkowej. Głównie chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrana okładzina chroni wkład kominkowy przed nadmiernym przegrzaniem oraz umożliwia prawidłowy obieg powietrza wokół niego. Dzięki temu ryzyko poparzenia czy wystąpienia pożaru w domu jest znikome.

Do wykonania obudowy kominka należy wybrać wysokiej klasy materiały. Wielu inwestorów popełnia błąd i zwraca uwagę jedynie na walory estetyczne, zapominając o jakości. Tworzywo powinno być przede wszystkim niepalne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową zaletą jest łatwość w czyszczeniu. Trzeba uwzględnić, że przestrzeń wokół kominka może szybko się brudzić, dlatego też niezbędne będzie jej regularne czyszczenie.

Czym charakteryzuje się izolacyjna obudowa kominka?

Wybierając obudowę do kominka należy zastanowić się nad funkcją, jaką ma spełniać obiekt. W przypadku, gdy kominek nie będzie stanowił głównego źródła ciepła w naszym domu warto zdecydować się na izolacyjną obudowę kominka. Płyty izolacyjne wyróżniają się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu nie musimy martwić się o nadmierne nagrzewanie pomieszczeń (szczególnie, jeśli do dyspozycji mamy mały metraż). Dodatkowo obudowa izolacyjna jest chłodna w dotyku. Takie rozwiązanie okazuje się być najlepsze, gdy w domu są małe dzieci.

ogień w kominku

Na czym polega akustyczna obudowa kominka?

Akustyczna zabudowa kominka charakteryzuje się zupełnie odmiennymi parametrami niż izolacyjna. Jej największą zaletą jest gromadzenie ciepła i przekazywanie go do pomieszczenia. Warto dodać, że materiały akustyczne są doskonałym środkiem magazynującym, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymuje się wysoka temperatura nawet do kilku godzin po wygaśnięciu ognia. Wszystko dlatego, że ciepło jest emitowane nie tylko przez szybę urządzenia grzewczego, ale również ściany oraz rurę dymową. Akustyczna obudowa paleniska to najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują wykorzystać kominek jako główne źródło ogrzewania. Dobór wysokiej jakości wkładów akumulacyjnych gwarantuje wydajną pracę urządzenia grzewczego. Nie zaleca się łączenia ciepłej zabudowy z systemami powietrznego lub wodnego ogrzewania, gdyż wówczas straciłaby ona swoje właściwości.

  Fluorescencyjne dywany do pokoju dziecka

Obudowy kominkowe – jakie materiały wybrać?

Płyta izolacyjna to nowoczesna technologia izolacji cieplnej wewnątrz pomieszczeń. Do wykonania obudowy izolacyjnej wykorzystuje się trzy rodzaje płyt, a mianowicie: krzemianowo-wapniowe, wermikulitowe lub ze skalnej wełny mineralnej. Materiały te są niepalne i odporne na działanie skrajnie wysokich temperatur. Popularnym materiałem wykończeniowym są płyty wermikulitowe, które dobrze znoszą temperaturę powyżej tysiąca stopni Celsjusza. Główną zaletą płyt izolacyjnych jest to, że są bardzo łatwe w obróbce. Bez trudu można je przyciąć, co pozwala uzyskać wymarzony kształt kominka. Podczas montażu płyt izolacyjnych niezbędne mogą okazać się narzędzia, które trzeba dopasować do rodzaju materiałów. Aby mieć pewność, że wszystko zostało zamontowane poprawnie warto powierzyć to zadanie specjaliście.

Do tworzenia ciepłej budowy kominka najlepsze będą płyty szamotowe. Posiadają one rewelacyjne właściwości akumulacyjne oraz przewodnictwo cieplne. Płyty szamotowe charakteryzują się wysoką odpornością na działanie ognia. Materiał nie odkształca się ani nie pęka przy gwałtownych zmianach temperatur. Ponadto jest bardzo łatwy w obróbce. Nadaje się do tworzenia nawet najbardziej wyszukanych konstrukcji. Obudowa wykonana z płyt szamotowych jest w pełni bezpieczna. Świetnie sprawdzi się, jeśli mamy zamiar ogrzewać pomieszczenie za pomocą kominka.

Urządzenie grzewcze równie dobrze możemy obudować cegłą szamotową. Materiał ten posiada podobne parametry techniczne, co płyty szamotowe. Cegła co prawda wolno się nagrzewa, ale też wolno stygnie, dzięki czemu wewnątrz panuje wysoka temperatura nawet po wygaśnięciu paleniska. Ponadto taka konstrukcja zachwyca swoim wyglądem. Świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym oraz loftowym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cegła szamotowa jest podatna na zabrudzenia – może gromadzić się na niej kurz i zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości zdecydowanie lepszą opcją jest cegła klinkierowa. Uniwersalną i ponadczasową obudową kominka jest kamień naturalny. Materiał ten wpasuje się w niemal każdą aranżację wnętrz. Posiada bardzo dobre parametry techniczne. Najczęściej wybieranymi kamieniami są: marmur, granit, trawertyn, łupek oraz piaskowiec. Wcale nie musimy decydować się na tradycyjne materiały. Okazuje się, ze montaż płyt g-k to także świetna alternatywa dla kamienia oraz cegły.

  Jakie panele podłogowe pasują do jasnych mebli

kominek w sypialni

Wykonywanie obudowy kominków – na co koniecznie zwrócić uwagę?

  • Zachowanie odpowiedniej odległości między obudową a wkładem kominkowym.
  • Przerwy dylacyjne (płyty nie mogą stykać się z ramą kominka).
  • Płyty muszą zostać także przytwierdzone do ścianek za kominkiem.
  • Konieczność zastosowania profili stalowych (w niektórych rodzajach materiałów).
  • Zastosowanie kratek kominkowych.
  • Zachowanie komory dekompresyjnej.

Podsumowanie

Planując budowę domu jednorodzinnego wiele osób myśli o wyposażeniu go w kominek. Ten element konstrukcyjny stanowi doskonałą ozdobę wnętrza. Szczególnie doceniany jest w jesienne i zimowe wieczory, gdy temperatura za oknem jest bardzo niska. Jednak, by palenisko było w pełni bezpieczne w użytkowaniu należy pomyśleć o jego odpowiedniej obudowie. Może zostać ona wykonana z materiałów izolacyjnych bądź akustycznych. Ta pierwsza jest zalecana, jeśli nie mamy zamiaru ogrzewać pomieszczenia przy użyciu kominka. Zaś ta druga sprawdzi się w przypadku, gdy palenisko będzie traktowane jako dodatkowe źródło ciepła.

Może Cię zainteresować:

4 komentarze

Michał

Kominka w domu używam rzadko, ale zimą, zwłaszcza w okresie świątecznym robi mega robotę 🙂

odpowiedz
Awsws

My z kominka w nowo budowanym domu zrezygnowaliśmy. Zobaczymy czy to dobra decyzja – okaże się za jakiś czas 🙂

odpowiedz
Grzesiek

grunt do dobrej jakości kominek, a jeszcze z płaszczem wodnym to można dom ogrzać

odpowiedz
Os.

izolacyjna

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.