Malowanie to czynność z pozoru prosta, która jednak wymaga kompleksowego przygotowania – zarówno pod kątem zakupu odpowiednich materiałów, jak również dokonania wyliczeń. Do tych podstawowych zalicza się ustalenie całkowitej powierzchni ścian do malowania – jak to zrobić i dlaczego jest to tak ważne?
Spis treści porady
Po co samemu obliczać powierzchnię ścian do malowania?
Z dwóch powodów. Po pierwsze – znając tę wartość, będziesz mieć możliwość zakupienia odpowiedniej ilości farby. Dzięki temu nie wydasz więcej, niż wymaga tego dane przedsięwzięcie, a do tego nie będziesz musiał zastanawiać się, co zrobić z pozostałą, niewykorzystaną farbą. No i po drugie – decydując się na usługi malarza, obliczysz orientacyjne koszty wykonania pracy. Jeśli szukasz fachowca do malowania ścian wejdź na Fixly, gdzie szybko i wygodnie znajdziesz fachowca w okolicy. Sprawdź na: https://fixly.pl/kategoria/malowanie-scian .
Wyliczamy powierzchnię ścian
Aby prawidłowo obliczyć powierzchnię malowanych ścian, niezbędne będzie dokonanie pomiarów. Najlepsza okaże się do tego celu miara budowlana – dzięki niej zyskasz bardzo dokładne wyniki i wykonasz prawidłowych wyliczeń.
Jakie parametry są potrzebne?
- Wysokość pomieszczenia.
- Szerokość i długość pomieszczenia.
- Wymiary okien.
- Wymiary drzwi.
Najpierw obliczamy powierzchnię ścian: wysokość * szerokość + wysokość * długość. Następnie mierzymy powierzchnię okien i drzwi (ich wysokość * szerokość). Potem od powierzchni ścian odejmujemy powierzchnię okien oraz drzwi. Brzmi skomplikowanie?
Aby łatwiej byłoby Ci to zrozumieć, posłużymy się wartościami liczbowymi. Przyjmijmy, że:
- Wysokość pomieszczenia = 2,5 m (standardowa wysokość w budownictwie mieszkalnym, poza obiektami budowanymi w latach 80-tych, gdzie wartość ta przyjmuje 2,4 m).
- Szerokość pomieszczenia = 2 m.
- Długość pomieszczenia = 4 m.
- Wymiary okna = 1,1 m x 1,2 m.
- Wymiary drzwi = 0,9 m x 2 m
W takim wypadku powierzchnię ścian do malowania liczymy w następujący sposób:
(2,5 * 2) + (2,5 * 4) – (1,2 * 1,2) – (0,9 * 2) = 11,76 m2
W tym wypadku najlepiej jest zaokrąglić podaną wartość do 12 m2 – lepiej, żeby zostało trochę farby, niż jej zabrakło!
Jak obliczyć powierzchnię sufitu? Mnożymy szerokość i długość pomieszczenia – w tym wypadku 2 * 4 = 8 m2. Oczywiście ta wartość będzie potrzebna wtedy, gdy wraz ze ścianami zamierzamy malować również sufit (czyli w większości przypadków).
Ile to farby?
O tym dowiesz się bezpośrednio od producenta, który jest zobowiązany do informowania o wydajności swoich farb. Wartość ta powinna być podana na etykiecie – zwykle 1 litr wysokiej jakości farby pozwoli Ci pokryć powierzchnię 13-16 m2, jednak stawiając na niższą cenę (i przy okazji niższą jakość), wydajność ta może być o wiele mniejsza. Dlatego też najpierw dokonaj niezbędnych obliczeń, a dopiero potem udaj się do sklepu i sprawdź, który produkt będzie najlepszy do pokrycie ścian w wybranym pomieszczeniu.