Strona główna » O świetlówkach to i owo

O świetlówkach to i owo

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

O świetlówkach są tzw. obiegowe opinie – że dają gorsze światło niż klasyczne żarówki, że szybciej się zużywają jeśli często je włączamy, że czasem drga światło. Czy to wszystko prawda?

Zacznijmy od tego, że w ciągu ostatnich kilku lat technologia produkcji wciąż jest ulepszana. Szczególnie w Polsce hasło świetlówka kojarzy się z długą podsufitową lampą, lekko brzęczącą, dająca drgające , trupio białe światło. Może dlatego taka nieufność do nowoczesnych świetlówek.
Czy rzeczywiście energooszczędne świetlówki dają światło gorszej jakości niż tradycyjne żarówki? Nie. Nowoczesne świetlówki dają światło, które niemal dorównuje jakością żarówkom. „Zimne” światło występowało w starszych generacjach lamp energooszczędnych. Problem ten może też dotyczyć dostępnych obecnie świetlówek mało znanych marek.
Czy częste wyłączanie skraca żywotność świetlówek? Nie. Włączanie i wyłączanie ma niewielki wpływ na czas życia świetlówek kompaktowych (dobrej jakości). Standardy przyznawania certyfikatu energooszczędności wymagają, aby lampa wytrzymała 3000 przełączeń w ciągu 8000 godzin eksploatacji.
Czy jest sens instalować świetlówki w pomieszczeniach, w których światło jest zapalane rzadko lub na krótko (np. w toaletach)? Instalowanie energooszczędnych świetlówek ma największy sens tam, gdzie światło pali się długo. Dlatego w przypadkach, gdy lampy są często włączane i wyłączane oraz palą się mniej niż godzinę dzienne, zaleca się stosowanie energooszczędnych lamp halogenowych lub trwalszych świetlówek (np. Longlife).

Konsultacja i zdjęcie Philips

  Baterie termostatyczne

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.