Strona główna » Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Z problemem zmiennego ciśnienia wody w instalacji borykają się zwłaszcza mieszkańcy wysokich pięter w blokach. Zamiast ciepłej wody leci nagle zimna lub odwrotnie.Tymczasem rozwiązanie jest proste – baterie termostatyczne.

Niewątpliwą zaletą baterii termostatycznych jest możliwość ustawienia temperatury wody i utrzymania jej na żądanym poziomie. Czas uzyskania żądanej temperatury wynosi do 4 sekund, czas reakcji na zmianę temperatury wody w sieci ok. 0,4 sekundy, zaś zakres regulacji temperatury obejmuje od 15 do 60° C. Korzystanie z baterii termostatycznych jest bezpieczne, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych lub niepełnosprawnych.

Działanie baterii termostatycznych

Uchwyt regulacji temperatury wyposażony jest w blokadę przy 38° C, a przekroczenie tej temperatury jest możliwe dopiero po wciśnięciu przycisku blokady. W ten prosty sposób zapewniona zostaje ochrona przed poparzeniem zbyt gorącą wodą. Ponadto bateria działa tylko do momentu, w którym jest w stanie utrzymać ustaloną temperaturę. Jeśli zabraknie zimnej wody w instalacji, dopływ wody gorącej zostaje odcięty, by zapobiec poparzeniu.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że baterie termostatyczne pozwalają oszczędniej gospodarować wodą i energią – szczególnie modele Ifirmy Kludi – MPULSA, ALMERA i OBJEKTA-THERM E, które wyposażone są w ogranicznik zużycia wody 50%.

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dzieci

Bateria termostatyczna a podgrzewacz wody

Dostaliśmy pytanie od internauty – chciałbym kupić baterię termostatyczną do łazienki, ale podobno takiej baterii nie należy montować, jeśli źródłem ciepłej wody jest dwufunkcyjny (woda i c.o.) kocioł przepływowy lub gazowy podgrzewacz przepływowy (zwany potocznie junkersem), bo w takim przypadku bateria nie spełni swojej roli, ponieważ ustawienie określonej temperatury jest niemal niemożliwe, co więcej, może skończyć się uszkodzeniem kotła. Czy w związku z tym powinienem kupić zwykłą baterię?

Odpowiedź eksperta:
Wg mnie większym problemem może być wydajność piecyka. Idealne warunki pracy dla baterii termostatycznej to instalacja wodna, w której źródłem ciepłej wody jest boiler lub piec jednofunkcyjny z zasobnikiem. Można jednak baterie termostatyczne stosować z podgrzewaczami przepływowymi, najlepiej takimi, które są wyposażone w płynną modulację płomienia. Generalnie nie ma powodu, dla którego taka bateria mogłaby uszkodzić piecyk.

  Baterie eko - zużywasz 50 % mniej wody

Konsultacja i zdjęcie Roca

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.