Strona główna » Mieszkanie na poddaszu – plusy i minusy
mieszkanie na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu nie ma wielu zwolenników. W związku z tym osoby, które chcą sprzedać taką nieruchomość, czeka spore wyzwanie. Czy rzeczywiście mieszkanie na poddaszu ma same wady? Może istnieją również jakieś zalety. O tym można się przekonać po przeczytaniu tego tekstu!

Dlaczego mieszkania na poddaszu nie są doceniane?

Osoby szukające mieszkania rzadko kiedy decydują się nawet zobaczyć te, które mieszczą się na poddaszu. Głównie dlatego, że skosy dachu uniemożliwiają zagospodarowanie całej przestrzeni. Dlatego też część użytkowa znacząco się zmniejsza. Nie będzie więc to odpowiedni lokal dla osób, które lubią się otaczać sporą ilością mebli bądź lubią zbierać różne przedmioty.

Nie oznacza to jednak, że na mieszkanie na poddaszu w ogóle nie znajdą się chętni. Doskonale sprawdzi się dla tych, którzy cenią sobie jasne pomieszczenia, nie lubią, kiedy ktoś nad nimi mieszka i mają bogatą wyobraźnię. Będzie ona niezbędna do urządzania nieruchomości. Przyda się także kreatywność.

duże mieszkanie na poddaszu

Zalety mieszkania na poddaszu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mieszkanie na poddaszu może mieć szereg zalet. Do najistotniejszych można zaliczyć:

 • Wysokość mieszkania. Lokale na poddaszu bardzo często są wyższe do tych, które znajdują się na niższych piętrach budynku. Jest to o tyle istotne, że można kreatywnie zagospodarować wnętrze, jednocześnie ciesząc się większą przestrzenią.
 • Brak sąsiadów piętro wyżej. Ten fakt na pewno zainteresuje tych, którzy pracują w domu bądź cenią sobie ciszę i spokój. Niewątpliwie brak hałasów dochodzących z innego mieszkania korzystnie wpływa na ocenę lokalu. Tego samego na pewno nie mogą powiedzieć osoby mieszkające niżej.
 • Duże nasłonecznienie. Praktycznie wszystkie mieszkania na poddaszu wyposażone są w okna dachowe. Dzięki nim promienie słoneczne oświetlają i ogrzewają pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też to, że w bezchmurne dni nie będzie potrzeby korzystania ze sztucznego światła, ponieważ naturalne w zupełności wystarczy.
 • Lepsza cena za m2. Mieszkania na poddaszach wbrew pozorom mają większą powierzchnię od niższych lokali. Spowodowane jest to tym, że metraż liczony jest przez wzgląd na powierzchnię podłogi.
 • Widok na miasto. Jeśli nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji, to widok za oknem na pewno będzie przepiękny.
 • Skosy dachowe umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni w niecodzienny i nietuzinkowy sposób np. umieścić szafki, półki, czy niewielki regał na książki.
  Kuchnia na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu – wady

Niestety mieszkanie na poddaszu ma także swoje wady. Można zaliczyć do nich, chociażby:

 • Gotowe meble nie zawsze się zmieszczą. Głównie przez skosy dachowe. Całkiem możliwe, że do aranżacji wnętrza konieczne będzie wykonanie mebli na wymiar.
 • Problemy z wahaniami temperatury. Latem w takim lokalu może być zbyt ciepło, natomiast zimą nieprzyjemnie chłodno. Jednak w dużej mierze zależne jest to od wykończenia dachu lub nieodpowiedniej izolacji. Co więcej, można zamontować specjalne rolety, które ograniczą dostęp słońca do pomieszczeń.
 • Hałas z zewnątrz będzie szczególnie uciążliwy np. podczas opadów deszczu.
 • Ryzyko pojawienia się wilgoci. Podobnie jak temperatura wilgoć może występować przez źle wykonaną izolację dachu lub pozostawienie otwartych okien w trakcie deszczu.
 • Brak windy. Mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze, więc codzienne wchodzenie i schodzenie po schodach będzie dość męczące. Szczególnie dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi, czy po prostu z ciężkimi zakupami.

mieszkanie na poddaszu - plusy i minusy

Mieszkanie na poddaszu nie jest dla każdego. To, czy komuś będzie się dobrze mieszkało w takim lokalu, jest kwestią indywidualną. Przed zakupem warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomość wcale nie musi być niefunkcjonalne. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaaranżowana.

Na szczęście na rynku można kupić lub wykonać wiele mebli, które nie tylko będą estetyczne, ale również praktyczne. Ponadto mieszkania na poddaszu niewątpliwie dodają prestiżu. Zwłaszcza te pięknie urządzone.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Darka

Mieszkamy na poddaszu, nie mamy klimy, latem jest nie do wytrzymania.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.