Strona główna » Miejsce parkingowe na zewnątrz czy w garażu podziemnym?

Miejsce parkingowe na zewnątrz czy w garażu podziemnym?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
miejsce parkingowe

Posiadanie własnego miejsca parkingowe niewątpliwie jest ogromną zaletą. To oczywista wygoda, dzięki której nie ma potrzeby poszukiwań wolnego miejsca, w którym można bezpiecznie pozostawić samochód. Na korzyść własnego miejsca parkingowego działa również fakt, że powstaje coraz więcej parkometrów, przez co parkowanie w ogólnodostępnych miejscach staje się bardzo kosztowne. Jakie jednak miejsce wybrać? Lepsze będzie te w garażu podziemnym czy na zewnątrz? – podpowiadamy.

Miejsce parkingowe na zewnątrz

Wybierając miejsce parkingowe na zewnątrz, można wiele zyskać, jednak trzeba również liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Największe zalety tego rozwiązania to:

 • Większa możliwość kontroli – w przypadku miejsca widocznego z okna mieszkania, można w każdej chwili wygodnie skontrolować, czy auto jest bezpieczne.
 • Wygoda – nie trzeba pamiętać o konieczności posiadania pilota do bramy garażowej, czy drzwi prowadzących do garażu podziemnego,
 • Oszczędność czasu – dostanie się na zewnętrzne miejsce parkingowe, często wymaga mniej czasu niż dojście do garażu podziemnego.

Wybór miejsca parkingowego na zewnątrz, to nie tylko same zalety. Wśród największych wad można wymienić:

 • Częste mycie samochodu – samochód pozostawiony na zewnątrz, jest narażony na wiele zanieczyszczeń. Mowa tutaj o ptakach pozostawiających nieczystości czy pyłkach.
 • Ryzyko kradzieży – istnieje nawet na strzeżonych osiedlach. Łatwiej jest bowiem wyjechać autem niszcząc szlaban niż bramę garażową. Techniki przestępców są często tak zaawansowane, iż całe zajście uchodzi im bez konsekwencji.
 • Kwestie pogodowe – na parkingach zewnętrznych bardzo rzadko można znaleźć kawałek cienia. Dlatego w letnie dni w aucie będzie gorąco. Również niskie temperatury mają niekorzystny wpływ. Wówczas w samochodzie będzie po prostu zimno. Rozpoczynanie jazdy w takich warunkach z pewnością nie należy do przyjemności.
  Zamiast lakieru na pogłodze - olej lub wosk

parkowanie na zewnątrz

Parking w garażu podziemnym

Miejsce parkingowe w garażu podziemnym również ma wiele zalet, ale i wad. Wśród największych zalet, warto wymienić:

 • Bezpieczeństwo – jego poziom jest znacznie wyższy, niż w przypadku miejsc parkingowych na zewnątrz. Solidna brama na klucz utrudnia osobom niepowołanym skorzystanie z auta pozostawionego w garażu podziemnym.
 • Pogoda – rozpoczęcie podróży w lato będzie odbywało się w przyjemnym chłodzie. W okresie jesienno-zimowym w aucie będzie na pewno cieplej, niż gdyby stało na parkingu na zewnątrz.
 • Czystość – samochód pozostawiony w garażu podziemnym nie jest narażony na kontakt z ptakami, ani innymi czynnikami, które brudzą karoserię.

Miejsce w garażu podziemnym może wydawać się rozwiązaniem idealnym. Jednak przed wydaniem takiej opinii, warto zapoznać się z największymi wadami:

 • Brak tak dużej kontroli – miejsca na zewnątrz bardzo często widać z okna. W garażu podziemnym ciężko jest kontrolować bezpieczeństwo samochodu, ponieważ wymaga do wyjścia z mieszkania i dojścia na miejsce. Twoje auto jest więc narażone bardziej na akty wandalizmu. Jego sprawcy czują się bardziej bezkarnie, ponieważ w garażach podziemnych często nie ma świadków.
 • Ryzyko awarii – mowa tutaj o uszkodzeniach systemu otwierania bramy garażowej, czy drzwi prowadzących z klatki do garażu. W takich sytuacjach trzeba najczęściej skontaktować się z administratorem, co pochłania czas.

miejsce parkingowe w garażu

Miejsce parkingowe w garażu czy na zewnątrz – Podsumowanie

Wybór odpowiedniego miejsca parkingowego może być trudny. Zarówno te na zewnątrz jak i w garażu podziemnym, mają określone wady i zalety. Na podstawie ich analizy można jednak podjąć dobrą decyzję. Wszystko zależy od tego, jakie są preferencje i oczekiwania osoby, która stoi przed tym wyborem.

Pewne wady dla niektórych są nie do przyjęcia, dla innych zaś nie mają większego znaczenia. Jeśli na przykład zależy Ci na przyjemnej temperaturze w aucie, niezależnie od pogody, warto wybrać garaż podziemny. Jeśli natomiast zależy Ci na łatwiejszej kontroli bezpieczeństwa samochodu, rozsądniejszym wyborem okaże się miejsce parkingowe na zewnątrz. Warto także wziąć pod uwagę koszty poszczególnych rozwiązań. Często miejsce na zewnątrz jest po prostu sporo tańsze.

  Farby metaliczne do malowania mebli drewnianych i laminowanych

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.