Strona główna » Podłogi olejowane – lakierowanie

Podłogi olejowane – lakierowanie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
lakierowanie podłogi

Olejowana podłoga drewniana jest efektowna, wygląda naturalnie, zmienia delikatnie kolor. Ma wielu zwolenników. Jednak z czasem jej pielęgnacja może okazać się zbyt pracochłonna. Czy można lakierować olejowaną podłogę? Owszem.

Gdy pielęgnacja podłogi olejowanej jest dla nas zbyt trudna i czasochłonna, a wykończenie nie spełnia oczekiwań? Radzimy, jak lakierować olejowaną podłogę.

Spis treści porady

Podłoga olejowana – wady i zalety

Olej podkreśla piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę. Zabezpiecza podłogę wnikając w jej głąb, nie tworząc powłoki na jej powierzchni. W wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej posadzki, a jedynie zniszczone miejsce. Olej sprawia wrażenie, że podłoga jest matowa, a każde pomieszczenie jest przytulne i ciepłe.

Drewniana podłoga – klasy twardości drewna

Ale są i wady. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji ulegają szybszemu zużyciu, wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. Okazuje się, że częste, systematyczne odświeżanie zabezpieczenia oraz trudności w utrzymaniu podłogi w czystości to dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Czy można więc polakierować olejowaną podłogę?

Lakierowanie podłogi olejowanej

Przed polakierowaniem olejowana podłogę trzeba wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. Po szpachlowaniu trzeba wygładzić posadzkę wykonując szlif papierami o drobnej granulacji ścierniwa. Bardzo korzystnym zabiegiem jest pokrycie jej powierzchni Podkładem odcinającym AL Domalux Professional.

Ten podkład jest przeznaczony do trudnych podłoży. Odcina pozostałości olejów znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie. Ponadto zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewnia bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększa ich wydajność. Po zastosowaniu tego podkładu na posadzkę możemy położyć lakier nawierzchniowy wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy.

Co wybrać – panele czy drewno

Czy można uniknąć szlifowania drewna i tylko dobrze umyć podłogę przed lakierowaniem?

Niestety nie. Samo mycie bądź jej matowienie nie wystarczy. Olej wnika w strukturę drewna, dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża jest konieczne, by osiągnąć trwały i zadowalający efekt. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być czysta, sucha, bez pozostałości innych środków.

  Nowa tapicerka na krzesła

Zdjęcia Domalux

Może Cię zainteresować: