Kawalerka wyróżnia się nie tylko tym, że to jeden pokój i metraż nie za duży, ale i tym, że rządzi się swoimi prawami kiedy chcemy ją dobrze urządzić…
Najważniejsze jest funkcjonalne rozplanowanie mebli, ścianek działowych. Kolorystyka jest równie ważna. Ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowanie podłóg na różnych wysokościach.
Ściany i podłogi
1. Projektowanie ścian to sposób powiększania przestrzeni. Otwarte przejścia bez drzwi optycznie powiększają i doświetlają małe mieszkanie. Warto połączyć kuchnię z pokojem i przedpokojem.
2. Różnice poziomów także dają przestrzeń. Podest z ustawioną na nim kanapą czy łóżkiem wydzieli miejsce na relaks. Uzyskaną pod nim przestrzeń można zagospodarować szufladami, półkami. W mieszkaniach małych, ale wysokich warto zastanowić się nad podwieszeniem antresoli, na której najlepiej urządzić sypialnię.
3. Duże i jasne płaszczyzny optycznie powiększą małe mieszkanie. Sprawdzone kolory to ciepły beż, żółty lub écru. Zmiany kolorów ścian można wykorzystać dla zaznaczania różnych funkcji mieszkania: np. kuchni i otwartego na nią salonu. Mieszkanie nabierze charakteru, gdy wprowadzimy kilka mocnych akcentów kolorystycznych – na poduszkach, ramach obrazów, AGD.
Jak połączyć kuchnie z pokojem
4. Kolory we wszystkich pomieszczeniach (także w łazience) harmonijnie do siebie pasowały. Spójność kolorystyczna dotyczy barw ścian, mebli i podłóg.
5. Podłoga – wybierajmy raczej jasne gatunki drewna: dąb, buk, jesion, akacja lub grab. Wśród drewien egzotycznych może być to sapella lub iroko.
6. Powiększenie przestrzeni to również sposób dekoracji okien. Jeśli tylko kawalerka usytuowana jest na wyższych piętrach, można zrezygnować z zasłonięcia okien. Jeśli mieszkanie jest niżej, lepiej zdecydować się na lekkie rolety niż zabierające miejsce zasłony
Meble w kawalerce
7. Przechowywanie ubrań Najlepiej zainwestować w pojemne szafy wnękowe zamykane drzwiami przesuwanymi. Fronty szaf można zabudować lustrem, co przy okazji optycznie powiększy kawalerkę.
8. Meble powinny być proste i funkcjonalne, a przy tym lekkie w konstrukcji i łatwe do przestawiania. Dobrze sprawdzą się ażurowe regały lub parawany wydzielające miejsca o różnej funkcjonalności, np. sypialnię od saloniku, a także sprzęty na kółkach. Stolik śniadaniowy może zastąpić wysuwany blat pomiędzy kuchnią i pokojem lub większy blat roboczy, do którego dostawione zostaną krzesła. Jako dodatkowy blat, półkę na książki lub siedziska, z powodzeniem można zaadaptować parapety, wymieniając je na odpowiednio szersze i np. drewniane.
9. Wybrać dobrej jakości podłogę. Intensywność użytkowania pomieszczeń jest bowiem w kawalerce większa niż w przypadku dużych mieszkań. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem jak najlepszego gatunku podłogi, który położymy także w przedpokoju czy w kuchni.
zdjęcia Barlinek