Strona główna » Karnisz sufitowy czy szyna sufitowa – na który wariant się zdecydować?

Karnisz sufitowy czy szyna sufitowa – na który wariant się zdecydować?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Karnisz sufitowy do domu

Sposób wieszania firanek ma duże znaczenie dla wystroju wnętrza oraz wygody. Wybór rodzaju karnisza nie zawsze jest jednak podyktowany względami estetycznymi, wiele zależy od warunków pomieszczenia. Jeżeli zależy Ci na sufitowym mocowaniu zasłony, możesz zdecydować się na karnisz sufitowy lub szynę. Które z tych rozwiązań będzie lepsze i czym się charakteryzują oba warianty?

Karnisz sufitowy a szyna – na czym polegają różnice?

Na rynku dostępne są dwa warianty produktów do mocowania dekoracji okiennych na suficie. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu oraz wyglądem, co ma duży wpływ na estetykę wnętrza. Karnisz sufitowy to klasyczne rozwiązanie składające się z drążka, do którego przymocowane są żabki do powieszenia zasłony. Karnisze charakteryzują się dużą różnorodnością, dlatego pełnią również funkcję dekoracyjną. Jeżeli chodzi o szyny, to składają się one z panelu, wzdłuż którego biegną klamry lub żabki, na których przymocowane są firany. W przeciwieństwie do karniszy sufitowych, szyny są praktycznie niewidoczne i charakteryzują się minimalizmem.

Szyna czy karnisz sufitowy?

Wybierając sposób mocowania zasłon, trzeba przede wszystkim określić możliwości techniczne pomieszczenia. Chodzi tu między innymi o wysokość pokoju, odległość sufitu od okna oraz sposobu rozmieszczenia stolarki. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, weź pod uwagę poniższe kwestie.

  • Rodzaj tkanin – jeżeli planujesz powiesić grube, ciężkie zasłony, lepszym rozwiązaniem będzie karnisz sufitowy. Jest bardziej wytrzymały na obciążenia, a dodatkowo pasuje do takich aranżacji.
  • Odległość okna od sufitu – w przypadku, gdy okna umiejscowione są tuż przy suficie, powinieneś zdecydować się na szynę. Zajmuje ona mniej miejsca, dlatego nie zasłoni swoją konstrukcją okna. Inaczej sprawa wygląda w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń. W tej sytuacji karnisz sufitowy optycznie obniży wnętrze i zrównoważy przestrzeń.
  • Sposób rozmieszczenia okien – karnisze sufitowe przeznaczone są do montażu w linii prostej. W przypadku okien narożnych i bardzo długich, lepiej poradzi sobie szyna. Można ją połączyć na całej długości, stosując specjalnie wygięte narożniki.
  • Efekt – warto pamiętać, że karnisz sufitowy jest widoczny i stanowi dodatek do wystroju wnętrz. Na rynku dostępne są ozdobne modele, które można dopasować do stylu firan oraz pozostałej aranżacji. Szyny nadają się do minimalistycznych wnętrz, w których chcesz ukryć sposób mocowania dekoracji okiennych.
  Panele podłogowe: winylowe i laminowane. Różnice i podobieństwa

Karnisze sufitowe to tradycyjne rozwiązanie, które nie jest przeznaczone tylko do klasycznych wnętrz. Wśród dostępnych modeli można znaleźć produkty bogato zdobione kryształkami oraz występujące w różnych kolorach drążków. Szyny nie wyróżniają się takim bogatym wzornictwem, gdyż ich zadaniem jest tylko przymocowanie firan. Nie pełnią funkcji dekoracyjnej, jednak stanowią uniwersalne rozwiązanie do wnętrz, bez względu na charakter ich aranżacji.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.