Strona główna » Karaluchy w domu – jak je wytępić, skąd przychodzą?

Karaluchy w domu – jak je wytępić, skąd przychodzą?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jak wytępić karaluchy z domu?

Karaluchy w domu potrafią być prawdziwym utrapieniem. Choć trzeba podejść do tematu z cierpliwością, można je wytępić. Jak to zrobić? Poznaj nasze wskazówki!

Spis treści porady

Dlaczego karaluchy pojawiają się w domu?

Karaluchy, pomimo często słyszanych opinii, nie występują w domach dlatego, że mamy bałagan. Zazwyczaj powodem ich pojawienia się jest… pech domowników. Robaki lubią miejsca, gdzie temperatura jest wyższa niż 20°C, a jeżeli blisko jest pożywienie oraz wilgoć – czują się jak w raju. Będąc obok ludzi zjadają tekstylia, skórę, produkty żywnościowe czy papier. Niestety, mogą przenosić choroby. Szczególnie narażeni są astmatycy.

Do domu mogą dostać się przez opakowanie na żywność ze sklepu, w torbie z dostawą (kurier może nawet nie wiedzieć o obecności szkodnika w swoim aucie) a nawet w domowym sprzęcie. Czasami starczy, że blisko domu znajduje się restauracja, zakład gastronomiczny, sklep zoologiczny czy basen. Ostatnim częstym powodem występowania jest kanalizacja.

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki – warto wiedzieć, że rzadko brud jest powodem obecności robaków. Zazwyczaj karaluchy pojawiają się w domu, choć nie mamy na to wpływu. Najlepsze co możemy w takiej sytuacji zrobić to przestać szukać winnych, zauważyć ich obecność i… przejść do działania.

Czasami mylimy szkodniki i podejmujemy niewłaściwe kroki. Od razu trzeba zadać pytanie: czym różnią się karaluchy i prusaki? Odpowiedź znajdziemy na portalu Jakbudowac.pl.

Gdzie znajdziemy karaluchy w budynku?

Karaluchy zauważymy głównie nocą, ponieważ nie lubią światła. Jeżeli spotykamy je w czasie dnia – powinniśmy zacząć się martwić, to znaczy, że jest ich naprawdę dużo. Wychodzą w dzień wyłącznie wtedy, gdy jest im ciasno.

Karaluchy w domu

 

Karaluchy doskonale dostosowane są do trybu miejsca. Płaskie i owalne ciało pozwala im na przeciskanie się przez szczeliny oraz pęknięcia. Dodatkowo – nogi i czułki robaka rejestrują nawet najmniejsze wibracje, dzięki czemu zawsze są w stanie szybko zareagować. Niestety, walka z nimi jest trudna i czasochłonna. Niektórzy uważają, że jedynym sposobem na karaluchy jest zmiana mieszkania, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

  Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę

Futryny drzwi, szczeliny, małe otwory, wymienniki ciepła, okapy, płytki, rysy, luki czy kanalizacja – karaluchy mogą być wszędzie, dlatego powinniśmy stale kontrolować sytuacje i sprawdzać, czy nasi mali przyjaciele nie wymykają się spod kontroli. Choć nie wygląda to zachęcająco, zanim poddamy się i zaczniemy szukać nowego lokum, warto poznać skuteczne sposoby na karaluchy.

Jak pozbyć się karaluchów z mieszkania?

Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej ekipy. Choć nie jest to tania opcja, cieszy się największą skutecznością. Można też zakupić gotowe środki do pryskania, które pomogą szybko zwalczyć szkodniki. Ich użycie często wiąże się z opuszczeniem mieszkania na około 24 godziny, dlatego trzeba cały proces dobrze zaplanować.

Domowe sposoby zainteresują nas wtedy, gdy problem dopiero się pojawił. Wtedy warto zrobić kilka rzeczy:

  1. Kontrolować sprzęt: pralki, lodówki, czajniki oraz rzeczy w szafkach, m.in. roboty kuchenne czy garnki.
  2. Unikać używanych sprzętów, jeżeli nie sprawdziliśmy opakowań. Zdarza się, że ktoś sprzedaje sprzęt, który stoi na regale w kuchni przez kilka miesięcy i nie sprawdzi jego stanu przed sprzedażą. Istnieje prawdopodobieństwo, że w takim kartonie znajdziemy kilku nieprzyjaciół. Unikajmy też opakowań po bananach lub jajkach – jeżeli nie wiemy ile stały w konkretnym miejscu.
  3. Podróżowałeś? Niektóre hotele lub pociągi mogą być potencjalnym miejscem zagrożenia, lepiej sprawdzić stan walizki oraz przywiezionych rzeczy. Szybkie pranie to zawsze dobra decyzja.
  4. Niestety, szkodniki często przychodzą z pobliskich budynków, dlatego powinniśmy postarać się usunąć szczeliny, dziury w drzwiach oraz wszystkie, nawet najmniejsze wejścia. Odcięta raz droga powinna skutecznie pomóc nam w walce z problemem.
  5. Jak wspominaliśmy, karaluchy lubią wilgoć, dlatego dokładnie wietrzmy pomieszczenia i nie zostawiajmy wody w doniczkach kwiatowych, zlewach czy wiadrach.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.