Strona główna » Jakimi farbami można malować tapety?

Jakimi farbami można malować tapety?

przez pytanieomieszkanie

Najlepsze do malowania tapet są farby emulsyjne przeznaczone do ścian i sufitów. Idealne do malowania, a wręcz do tego przeznaczone, są tapety typu raufaza. Przemalowywać można także tapety z włókna szklanego oraz te papierowe.

Tapety można malować farbami emulsyjnymi, ale tylko jeżeli są dobrze przyklejone do ściany. Dlatego zanim zaczniemy malowanie, dokładnie sprawdźmy stan tapety. Nie może w żadnym miejscu odklejać się od ściany, być naderwana czy mieć purchle. Takie miejsca trzeba podkleić ponownie i poczekać do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli nie naprawimy tapety, a ją pomalujemy, namoknie i będzie odchodzić od ściany jeszcze bardziej.

Do wielokrotnego nawet malowania są przeznaczone tapety raufaza oraz te z włókna szklanego. Papierowe również nadają się do renowacji i zmiany koloru, aczkolwiek trzeba bardzo uważać, by ich zbyt nie zamoczyć podczas malowania.

Przygotuj tapetę do malowania, czyli gruntowanie

Tapetę dobrze przylegającą do ściany, musimy odkurzyć, usunąć z niej plamy, szczególnie tłuste zabrudzenia i na koniec przetrzeć wilgotną ściereczką. Suchą i czystą tapetę najlepiej zagruntować przed malowaniem farbą nawierzchniową. To poprawi przyczepność farby, wyrówna chłonność powierzchni, częściowo przykryje wzory i kolory na tapecie (grunt jest w białym kolorze). Takim preparatem jest na przykład lateksowa farba gruntująca Magnat Primer.

Farby emulsyjne do malowania tapet

Farbami wodorozcieńczalnymi można malować każdy rodzaj tapety, nie ma bowiem żadnej specjalnej farby przeznaczonej do tapet. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tej farby, szczególnie jeśli chcemy mieć możliwość zmywania z niej zabrudzeń.

Dobrym wyborem będzie na przykład ceramiczna farba do wnętrz Magnat Ceramic, która ma trwały kolor i jest odporna na plamy, zmywanie, a nawet szorowanie. Ściana pomalowana tą farbą jest zabezpieczona przed trudnymi plamami powłoką nie absorbującą zabrudzeń oraz odporną na środki czyszczące.

  Farba plamoodporna – co to oznacza w praktyce?

Dwa w jednym – grunt i farba

Jeżeli chcemy pomalować tapetę na biało, to warto skorzystać z farby, która jednocześnie gruntuje i dekoruje. Lateksowa farba Magnat Refresh łączy zalety farby nawierzchniowej i podkładowej. Dokładnie kryje, wyrównuje chłonności powierzchni, nie chlapie podczas malowania. Jest oferowana tylko w kolorze białym. Więcej o farbie Refresh na www.magnatfarby.pl

Może Cię zainteresować: