Strona główna » Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
rośliny na taras

Balkon może być idealnym azylem i miejscem wytchnienia po całym dniu pracy. Wystarczy kilka sztuczek, by cieszyć się niezwykłą strefą relaksu. Bez względu na to czy balkon ma być naszym mini ogrodem, czy ma być rodzajem salonu na świeżym powietrzu, musimy pamiętać, że sukces w jego aranżacji leży w doborze roślin balkonowych. Myśląc o aranżacji balkonu, w pierwszej chwili zastanawiamy się nad roślinami. Wybór kwiatów zależy od kilku czynników. Nawet mały balkon może być ozdobą i stać się zielonym zakątkiem każdego domu, w którym każdy z chęcią odpocznie. Aby aranżacja balkonu była miła i przytulna, wystarczy, że wybierzesz kilka drobiazgów i kwiatów na balkon.

Kwiaty na balkon – sprawdź warunki na balkonie.

Zieleń na balkonie pomoże stworzyć oazę relaksu. Nie od dziś wiadomo, że patrząc na kwiaty, nasz umysł się odpręża. Wybierając kwiaty na balkon musimy wiedzieć, jakie warunki na nim panują. Całodniowe słońce, czy padający cień, to ważne aspekty, o których musimy pamiętać, aranżując nasz balkon. Jeśli balkon znajduje się od południowej strony, idealnie sprawdzą się na nim petunie, pelargonie czy nagietki. Bratki, werbeny czy niecierpki, idealnie będą rosły na północnym balkonie. Pamiętaj, by nie sadzić pnączy czy kwiatów o wiotkich łodygach, jeśli na Twoim balkonie panują przeciągi.

Kwiaty na balkon – przygotuj miejsce.

Aranżację balkonu należy zacząć od odpowiedniego przygotowania miejsca. Jeśli po raz pierwszy chcesz stworzyć zielony zakątek relaksu, musisz zastanowić się nad tym, co położysz na ziemi – czy będzie to sztuczna trawa czy może postawisz na panele. Warto też przemyśleć gdzie znajdą się doniczki z kwiatami i gdzie będzie można ustawić stolik z krzesłami lub pufami. Jeśli przygotowujesz balkon po raz kolejny, pamiętaj o jego posprzątaniu po zimie. Umyj wszystkie doniczki i skrzynki. Na dnie doniczek ułóż drenaż (żwir i piasek), na to wsyp odpowiednią ziemię wymieszaną z nawozem długo działającym. Pamiętajmy, by balkon przez całe lato cieszył nasze oko, musimy wymieniać kwiaty. Te, które przekwitły zastąpmy następnymi. Wówczas nasza strefa relaksu wciąż będzie zielona.

  Gwarancja na okna - co powinniśmy wiedzieć

rośliny na balkon

Kwiaty na balkon – jakie wybrać?

 

Surfinie

To jedne z najpopularniejszych kwiatów, wybieranych na balkony czy tarasy. Występują w kolorach białych, ciemno- i jasnofioletowych, czerwonych czy jasnożółtych. Najlepszym miejscem na surfinie są balkony, na których jest dużo słońca. Pięknie się rozrosną również w lekkim półcieniu. Wymagają częstego nawożenia, nawozem do surfinii. Surfinie musimy podlewać codziennie, a w trakcie upałów nawet dwa razy dziennie!

Pelargonia

Jedna z najpopularniejszych roślin, którą uprawia się na balkonach. Tworzy piękne kaskady. Idealnie sprawdzą się w miejscach cienistych, jak i półcienistych. Co prawda nie kwitnie w takich warunkach bardzo intensywnie, ale zielone liście tworzą piękny efekt. Pelargonie są od odporne na suszę, podmuchy wiatru, dzięki czemu są proste w uprawie.

Stroiczka

Stroiczka, czyli inaczej lobelia przylądkowa. Jest to roślina jednoroczna, która ma liczne, bardzo drobne niebieskie kwiaty. Występuje również w kolorze białym i fioletowym. Zwisające pędy dają przepiękny efekt. Wymagają regularnego podlewania. Słońce wysusza ich podłoże, dlatego należy zadbać, by miały stałe wilgotno. W przeciwnym wypadku zbyt szybko uschną. Najlepiej umieścić je w półcieniu, w oddzielnych wiszących doniczkach.

kwiaty doniczkowe

Wilec

Pnącze jednoroczne, o kwiatach barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub czysto niebieskiej oraz liściach sercowatego kształtu. Rośnie bardzo szybko, osiągając 4 centymetry wysokości. Rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Wilce otrzymujemy z nasion. By utworzyły bujną kaskadę kwiatów, należy je bardzo gęsto posiać. Potrzebuje bardzo dużo podlewania.

 

Fuksja

Roślina była bardzo popularna przed wojną, w ostatnich latach staje się bardzo popularna. To roślina wieloletnia, na zimę warto wnieść ją do mieszkania. Idealnie sprawdzi się na półcienistych balkonach. Przy zbyt intensywnym słońcu pączki kwiatu mogą zbyt szybko uschnąć. Fuksja wymaga żyznego, wilgotnego podłoża.

Werbena

Jej kwiaty kwitną od lata do późnej jesieni. Kwiaty tworzą gęste kwiatostany. Występuje w kolorze różowym, fioletowym, białym i czerwonym. Miejsce, w którym uprawia się werbeny, powinno być słoneczne i ciepłe. To kwiaty, które dobrze znoszą letnie upały. Są odporne na wiatr i deszcz. Podczas upalnego, letniego dnia potrzeba dla jednej rośliny do 1,5 litra wody.

  Czarny i biały kolor w pokoju i przedpokoju

Kwiaty na balkonie – iglaki

iglaki doniczka

Na balkonie sprawdzą się również rośliny iglaste. Na początku wystarczą małe doniczki, jednak później należy iglaki przesadzić do 7-10 litrowego pojemnika. Ważne, aby miał otwory odpływowe. Do ziemi warto dodać troszkę gliny, aby podłoże zbyt szybko nie wysychało. Na balkonie idealnie sprawdzą się sosny, świerki czy jałowce. Iglaki wymagają podlewania.

Kwiaty na balkonie – o tym musisz pamiętać

Aranżując balkon i wybierając musimy pamiętać o tym, że wczesną wiosną plany związane z kwiatami, mogą zostać pokrzyżowane przez przymrozki. Najlepiej sadzić kwiaty po 15 maja, czyli po tak zwanej Zimnej Zośce i Zimnych Ogrodnikach. Niektóre kwiaty dobrze znoszą zimniejsze temperatury. To między innymi wrzośce, bratki, czy pierwiosnki.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

tadek

Fajnie że wrzucacie poglądowe zdjęcia, można zobaczyć jak rośliny wyglądają, same nazwy kwiatów niewiele mi mówią.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.