Strona główna » Jakie firany do kuchni wybrać?

Jakie firany do kuchni wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
firany do kuchni

W praktycznie każdej polskiej kuchni można zauważyć w oknach firanki, a ich wygląd może się znacznie różnić w zależności od gustu gospodyni. Nowoczesne firany do kuchni powinny nie tylko zdobić, ale także pozwalać na zachowanie prywatności przy jednoczesnym przepuszczaniu światła dziennego. Ich funkcjonalność jest wystawiona na większą próbę niż firanki w salonie czy sypialni. Codziennie przygotowywanie potraw i późniejsze ich gotowanie lub smażenie generuje zapachy, dodatkowo większa temperatura pomieszczenia i wyższa wilgotność powietrza sprawiają, że na włóknach firanek może się łatwiej osadzać kurz i brud.

Spis treści porady

Jakie firany do kuchni?

Warto wybierać firanki wykonane z materiałów łatwych do utrzymania z czystości, które można wyprać w pralce bez obawy o zniszczenia. Jednocześnie tkaniny nie powinny być zbyt szczelne i przepuszczać odpowiednią ilość światła. Wybór odpowiednich firanek czasem może być bardzo łatwy. A w przypadkach bardziej wymagających osób może być okazją do przemyśleń i zaplanowania całego stylu kuchni zawczasu lub dodania nowej dekoracji do kuchni.

Jak dobrać firanki do okna kuchennego?

Zazwyczaj nie ma prostej odpowiedzi na pytanie „jak dobrać”. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i co jest priorytetem. Kuchnię często uznajemy za serce domu. To tam spędzamy wiele czasu na przygotowywaniu posiłków lub ich spożywaniu. A tym samym chcemy czuć się w niej przytulnie i swojsko. Jak już nadmieniliśmy, materiał z którego powinny być firanki musi spełniać więcej wymagań w porównaniu do innych miejsc w domu. Stylowa kuchnia łączy w sobie funkcjonalność z dekoracyjnością. Przy czym szala nie powinna być przechylona na żadną ze stron.

Okno kuchenne bywa niekiedy jedynym oknem w pomieszczeniu. Dlatego przy wyborze firanek nie można także zapominać o tym, by zapewniały swobodny dostęp do okna i możliwość jego otwarcia w celu pozbycia się zapachów. Wymiary okna kuchennego mogą narzucać jaką szerokość powinny mieć firanki lub jaka długość karnisza będzie odpowiednia w tym miejscu. Często firanki dobieramy do koloru ramy okiennej i w ten sposób zgrywają się i nie odznaczają.

  Kolory do pokoju - podłoga buk, meble mahoń

firany kuchenne

Jaką długość firanek w kuchni?

Jak zawsze wszystko zależy od zamysłu projektanta lub mieszkańców domu. Pierwszą rzeczą przy wyborze odpowiedniej długości jest przemyślenie potrzeb i pomysłów. Określenie, jaka dokładnie długość będzie idealna zależy od tego, co dokładnie chcemy widzieć w swojej kuchni. Także od tego, jakie wymiary ma rama okienna. Zdecydowanie bardziej praktyczne są krótsze firanki, gdyż nie dotykają podłoża i nie przeszkadzają przy ewentualnym sprzątaniu. Chociaż w przypadku wysokich okien dłuższe firanki mają dodatkowe estetyczne walory i dodają kuchni klasy. Szczególnie w przypadku, gdy będą połączone z długimi zasłonami.

Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na długie firanki. Na przykład gdy okno jest usytuowane nad szafkami kuchennymi lub stołem. Wtedy można sięgnąć po zazdrostki, które cieszyły się ogromną sympatią wśród osób, które dawniej potrafiły je zrobić samodzielnie na szydełku. To nic innego jak krótkie firanki, które montuje się w połowie lub na górze okna, w zależności od decyzji. Pełnią jednocześnie rolę ozdobną, nie zasłaniają zbytnio okna, a jednak chronią prywatność domowników szczególnie, gdy kuchnia znajduje się na niższym piętrze lub od strony ulicy. Wtedy zapewnią odrobinę więcej spokoju, a nie przytłoczą kuchni. Czasem mogą wymagać dodatkowych elementów do montażu lub też zamocowania do ramy okna, jednak nie jest to duży koszt. Niekiedy można spotkać też firanki bardziej dekoracyjne, asymetryczne lub wycinane w romby na dole.

Firany do kuchni to nie jedyne rozwiązanie. Co na okno w kuchni zamiast firanki?

Jednak nie wszyscy chcą mieć w kuchni firanki, a to właśnie wola mieszkańców jest najważniejsza. Niewątpliwą wadą firanek jest konieczność częstego ich prania, ze względu na zapachy i opary powstające przy gotowaniu. Czasami jednak zamiast półprzezroczystych firanek lepiej sprawdzą się rozwiązania, które pozwalają na większe zasłonięcie i zaciemnienie pomieszczenia.

  Biała kuchnia z drewnianym blatem - aranżacje

roleta w oknie kuchennym

Jednym z nich są na przykład żaluzje i to niekoniecznie te metalowe, które wielu osobom kojarzą się z surowym wnętrzem bez stylu. Coraz bardziej popularne stają się żaluzje wykonane z drewna, świetnie komponujące się ze stylem vintage lub boho. Inną opcją są także rolety. Rolety dzień-noc pozwalają na dostosowanie ilości wpadającego do środka światła, a rolety rzymskie składają się w harmonijkę i pasują do domów urządzonych w minimalistycznym. Takie rolety czy żaluzje możemy dobrać kolorystycznie do innych elementów kuchni lub kolorów ścian.

Miłośnicy stylu boho dodatkowo mogą rozważyć, by zamiast firanki zawiesić w ramie okiennej inne dekoracje, jak na przykład koralikowe girlandy lub ręcznie tkane makramy. Oczywiście można połączyć kilka motywów, by w efekcie stworzyć spójną całość. Jeżeli kuchnia znajduje się w mieszkaniu, gdzie nie mamy zbyt przyjemnego dla oczu widoku można także pomyśleć nad oklejeniem okna folią. Taki sposób co prawda jest zdecydowanie częściej spotykany w łazienkach, jednak w kuchni sprawdzi się równie dobrze. Folia jest łatwa w użyciu, nie sprawia problemów podczas czyszczenia i występuje w wielu stylach czy kolorach. Można ją potraktować jako warstwę ochronną przed wzrokiem sąsiadów, ale bez typowego dla firanek zacienienia pomieszczenia.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.