Strona główna » Jaki podatek od wynajmu mieszkania w 2020? Co musimy wiedzieć?

Jaki podatek od wynajmu mieszkania w 2020? Co musimy wiedzieć?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Przychody z najmu mieszkania

Już od dłuższego czasu rząd polski planuje zmienić podatek od wynajmu mieszkania w celu uproszczenia całej procedury. W 2019 r. nastąpiło parę zmian, a 2020 ma przynieść kolejne. Jeśli wynajmujesz mieszkania lub właśnie zakupiłeś nieruchomość, aby na niej zarabiać, sprawdź dokładnie jaki podatek od wynajmu mieszkania zapłacisz w 2020 roku. Dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.

Czym jest podatek od wynajmu mieszkania?

Każdy dochód musi zostać opodatkowany. Jeśli pracujesz na etacie, podatek odprowadza twój pracodawca, natomiast jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, co miesiąc lub kwartalnie płacisz do Urzędu Skarbowego określony podatek zależnie od uzyskiwanego dochodu lub skali podatkowej. Podobnie wygląda sprawa z podatkiem od wynajmu mieszkania. Wynajem mieszkania stanowi twój przychód, czyli zarabiasz na wynajmie, dlatego musisz opodatkować otrzymane pieniądze. Istnieją ściśle określone zasady, w jaki sposób opodatkować dochód uzyskiwany dzięki wynajmowaniu mieszkania.

Rodzaje podatku od wynajmu mieszkania?

Przychody od wynajmu mieszkania prywatnego można opodatkować na dwa sposoby. Mamy do wyboru podatek na zasadach ogólnych oraz podatek ryczałtowy od najmu. Podatek na zasadach ogólnych jest domyślną formą opodatkowania od osiągniętego dochodu; musimy jeszcze odprowadzić podatek 18%/17% (od 1 października 2019 r. nastąpiła zmiana z 18% na 17%) lub 32% (gdy dochód przekracza 85.528 zł). Ten rodzaj podatku wyliczamy od dochodu, czyli jest to kwota uzyskana za wynajem mieszkania minus koszty najmu (np. opłaty za media, podatek od nieruchomości, itd.)

Podatek ryczałtowy ma wysokość 8,5% (do 100 000 zł) lub 12,5% – dotyczy osób, u których roczny przychód przekracza 100 000 zł. Jeśli wybierzemy tę formę podatku, należy pamiętać, że nie mamy możliwości odliczyć żadnych kosztów.

  Wygodna i efektowna sypialnia - zobacz inspiracje

Jak rozliczyć przychód od wynajmu mieszkania?

Jeśli chcemy złożyć roczne rozliczenie podatku od najmu na zasadach ogólnych należy wybrać standardowy formularz PIT-36. Dokument musimy złożyć w urzędzie skarbowym lub wypełnić w Internecie w terminie do 30 kwietnia. Aby prawidłowo wypełnić deklarację konieczne jest wpisanie wysokości przychodu z najmu, a także poniesione koszty (koszty muszą być udokumentowane fakturami). Oprócz rozliczenia kosztów jest możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 000 zł. Kwota zmniejszająca podatek zależy jednak od dochodu, który został osiągnięty.

Należy pamiętać, że mając kilka źródeł dochodu, np. przychody z pracy na etacie i przychody z najmu – kwota wolna od podatku może być zastosowana jeden raz. W przypadku wyboru podatku ryczałtowego rozliczenie jest prostsze. Jedynie co należy zrobić to wyliczyć należność dla urzędu skarbowego i wpłacić ją na konto. Termin to 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu uzyskania przychodu.Roczne rozliczanie podatku ryczałtowego od najmu składa się do 31 stycznia w deklaracji PIT-28. Więcej informacji o rozliczeniach podatku od wynajmu znajdziemy w artykule: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/podatek-od-wynajmu-mieszkanie-jak-to-rozliczyc.

Jaka będzie podatek od wynajmu mieszkań w 2020?

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wdrożeniem zmian w systemie podatku dochodowego, co miałoby znaczący wpływ na osoby wynajmujące np. kilka mieszkań. Nowe przepisy, które prawdopodobnie mogłyby wejść w życie zmieniłyby sposób rozliczania dla osób wybierających podatek ryczałtowy, gdyż niemożliwe byłoby rozliczanie tego typu podatku, jeśli osoby zajmują się obsługą i organizacją wynajmu (np. rezerwacje, odpowiedzi mailowe), a także wynajem to ich główne źródło dochodu. Wtedy dla urzędu skarbowego będzie to prowadzenie działalności. W przypadku osób, które mają inne źródło dochodu, a wynajem mieszkania jest tylko dodatkiem w ich budżecie, w dalszym ciągu będą traktowane tak jak osoba prywatna.

Jaka kara za nieodprowadzenie podatku od wynajmu?

Konsekwencje nieodprowadzenia podatku od wynajmu są zależne od wartości niezapłaconego podatku. Mamy tutaj do czynienia z przestępstwem albo wykroczeniem skarbowym. Gdy zaległości przekraczają kwotę 11 250 zł – jest to przestępstwo, gdy są niższe mówimy o wykroczeniu. W teorii górna granica w stawkach dziennych za przestępstwa skarbowe może sięgać nawet 20 160 000,00 zł. Gdy organy podatkowe chcą ukarać za wykroczenie, wysokość grzywny mieści się w granicach od 210 zł do 42 000 zł.

  Dlaczego okna parują? Skąd woda na szybach?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.