Strona główna » Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
jak obniżyć koszt ogrzewania

Ogrzewanie domu lub mieszkania to bardzo duże obciążenia dla budżetu domowego. Co roku zimą Polacy wydają ogromne kwoty na ogrzewanie. Jakie można zastosować rozwiązania, żeby zredukować koszty ogrzewania? Za chwilę przeczytasz najbardziej praktyczne porady o tym jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Czasami wystarczą małe zmiany, żeby uzyskać zadowalające efekty.

Spis treści porady

Co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Po pierwsze uszczelnij okna, drzwi

Najważniejsze przy ogrzewaniu jest wyeliminowanie zimnego powietrza wpuszczanego przez źle uszczelnione otwory w domach i mieszkaniach. Dlatego też, trzeba pamiętać o pozamykaniu wszystkich okien, drzwi. Najlepszy sposobem na upewnienie się, że wszystkie otwory są szczelne, jest po ich zamknięciu obserwacja, czy nie dostaje się zimne powietrze z zewnątrz.

Jeśli czujemy, że mimo zamkniętych drzwi i okien zimne powietrze wpływa, trzeba uszczelnić otwory, tak aby nic nie wiało. To, że ściany muszą być odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane przed zimnem to oczywistość, ale warto o tym wspomnieć, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Każda dziura w ścianie powinna być dobrze zabezpieczona tak, aby zimne powietrze nie dostawało się do wnętrza domu lub mieszkania.

Po drugie pamiętaj o zakręceniu grzejników przed wietrzeniem domu lub mieszkania.

Wydaje się to bardzo klarowne, ale jak już zostało powiedziane we wstępie te najprostsze rozwiązania przynoszą bardzo dobre efekty. Dlatego też, trzeba pamiętać, że zanim przejdziemy do wietrzenia pomieszczenia trzeba grzejniki ustawić na zero. Dopiero po przewietrzeniu rozkręcić do odpowiedniego stopnia.

wietrzenie mieszkania

Po trzecie wietrz przy otwartych oknach na rozśnież, ale krótko. 

Szybkie działanie przy wietrzeniu mieszkania jest potrzebne, bo pozwala na szybką wymianę powietrza, ale przy tym mało ciepła ucieknie. Parę minut wietrzenia pozwoli na wprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza, ale przez szybkość działania mieszkanie lub dom nie zostanie całkowicie wyziębione.

  Ozdoby bożonarodzeniowe - stroiki i światło LED

Po czwarte nie zasłaniaj okna przy słońcu, ale zakrywaj gdy jest ciemno.

Gdy jest słońce dobrze jest pozwolić mu wpadać do pomieszczenia, ale gdy jest ciemno to dodatkowo ochładza pomieszczenia. Jest to istotne z punktu widzenia redukcji kosztów ogrzewania.

Po piąte nigdy nie zasłaniaj grzejników.

Chcesz mieć ciepło w domu i dodatkowo nie ogrzewać mieszkania to nie zasłaniaj grzejników. Analogiczna sytuacja jest z zasłonami, jeśli zasłony będą długie do samej ziemi to będą utrudniały przepływ przez nie ciepłego powietrza z grzejników do reszty pomieszczenia. To samo dzieje się z grzejnikami, jeśli nie ma dostępu grzejnika do przestrzeni to ciepło nie jest w stanie przedostać się do wnętrza mieszkania lub domu.

Po szóste odpowiednia konserwacja grzejników.

Kaloryfer tak jak każda rzecz, musi być odpowiednio zabezpieczana i sprawdzana, jeśli chcemy, żeby odpowiednio działał. Dlatego też raz na jakiś czas, gdy kaloryfer zaczyna słabiej grzać warto go odpowietrzyć. W grzejnikach nowej generacji operacja jest prosta. Ścierka do jednej ręki, śrubokręt do drugiej. Pokrętło do odpowietrzania ma nacięcie dla śrubokrętu i znajduje się na jednym końcu grzejnika, a na drugim pokrętło. Ścierkę ustawiasz od dołu obejmując końcówkę, drugą ręką odkręcasz śrubę odpowietrzającą, syk uciekającego powietrza, zaczyna lecieć gorąca woda na ściereczkę, zakręcasz śrubę. To wszystko, operacja prosta, a bardzo skuteczna.

Po siódme pamiętaj o zamykaniu drzwi między pomieszczeniami.

W zimniejsze dni trzeba pamiętać o zamykaniu drzwi między pomieszczeniami po to, by żeby zmniejszyć przeciągi i wymianę powietrza z chłodniejszymi pomieszczeniami.

Po ósme ograniczajcie siedzenie w różnych pokojach.

Jeśli macie możliwość to spędzajcie czas razem, w jednym pomieszczeniu. Siedząc w swoich pokojach osobno, każde pomieszczenie trzeba ogrzewać w takim samym stopniu. Dlatego spędzanie w zimne dni wspólnie czasu ograniczy ogrzewanie. W połączeniu z poprzednim punktem umożliwia to grzanie tylko w jednym pomieszczeniu, podczas gdy w pozostałych utrzymywana jest minimalna temperatura.

  Oświetlenie LED do akwarium
wspólne spędzanie czasu

Po dziewiąte ubieraj się ciepło.

W zimę jest zimno, takie są prawa natury i klimatu. Każda pora roku ma swoje prawa, dlatego też, jeśli chcecie chodzić w mieszkaniu lub domu w krótkim rękawku i mieć 24 stopnie to niestety musicie się liczyć z wyższymi kosztami ogrzewania domu lub mieszkania. Zmniejszenie temperatury w domu o kilka stopniu to odczuwalna reedukacja kosztów ogrzewania w gospodarstwie domowym.

Po dziesiąte idziesz spać lub wychodzisz z domu, pamiętaj o zakręceniu grzejników.

Badania naukowe wskazują, że w niższej temperaturze nasz organizm lepiej śpi, dlatego warto zakręcać grzejniki przed snem, tak aby temperatura spadła o kilka stopni. A w pomieszczeniach, gdzie nie śpimy to po prostu redukcja kosztów. Podobnie sprawa ma się, gdy wychodzimy z domu. Warto zmniejszyć moc ogrzewania lub nawet nastawić głowicę na zero. Mieszkanie nie wyziębnie całkowicie, a my nie marnujemy pieniędzy na ogrzewanie mieszkania, podczas gdy nikogo w domu nie ma.

Jak obniżyć koszty ogrzewania – podsumowanie

Podsumowując kwestię jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – te kilka naprawdę łatwych i nieskomplikowanych porad jest w stanie przynieść zaskakujące rezultaty. Ten dekalog pomoże w zmniejszeniu kosztów ogrzewania i w tworzeniu dobrych nawyków. Praktyczne porady jak zmniejszyć koszty ogrzewania sprawią, że będziesz mniej płacić za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Arek

Przy obecnych cenach mediów to bardzo cenne wskazówki

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.