Strona główna » Jak zadbać o balkon i taras przed zimą?

Jak zadbać o balkon i taras przed zimą?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
śnieg na balkonie

Odpowiednie przygotowanie balkonu oraz tarasu przed nadejściem zimy jest jedną z czynności, którą należy wykonać w okresie jesiennym tak by nie martwić się tym na ostatnią chwilę gdy już spadnie pierwszy śnieg. Na jakie elementy warto więc zwrócić uwagę i o czym trzeba pamiętać biorąc się za konserwację tarasu i balkonu?

Meble balkonowe oraz rośliny doniczkowe

Pierwszą z czynności, którą należy wykonać jest zabranie lub zabezpieczenie wszelkich mebli balkonowych. Dodatkowo należy pamiętać o elementach typowo ozdobnych jak kwiaty i doniczki, które są wrażliwe na oddziaływanie niskich temperatur. Gdy wszystko zostanie schowane należy zająć się podłogą, która to wymaga również chwili uwagi.

Konserwacja podłogi

Tu istotne jest przede wszystkim dokładne zamiecenie powierzchni oraz jej umycie. W większości przypadków jednak tradycyjne mycie płynem nie wystarcza. Wtedy do gry wchodzą specjalne preparaty konserwujące do płytek ceramicznych i gresu.

Na rynku dostępna jest cała gama produktów do czyszczenia powierzchni balkonowych. Mowa tu między innymi o zabrudzeniach od kurzu, piasku czy błota. Specjalistyczne preparaty działają zazwyczaj na dwóch płaszczyznach – jednocześnie pozwalają pozbyć się zabrudzeń, zabezpieczając powierzchnię zostawiając warstwę ochronną. Warstwa ta ma za zadanie zminimalizowanie następstw niesprzyjających warunków atmosferycznych zimą.

konserwacja podłogi na balkonie

Oprócz samych płytek należy mieć również na uwadze fugi, które są zazwyczaj trudne do doczyszczenia. Należy to jednak zrobić przed nadejściem zimy ponieważ może pojawić się mech bądź grzyb. Przy czyszczeniu fug dobrze sprawdzą się domowe środki- ocet, sok z cytryny lub proszek do pieczenia. W przypadku kamienia należy korzystać ze specyfików przeznaczonych do tego typu powierzchni, zaś w wypadku drewna wystarczające jest dokładne umycie oraz nałożenie środka ochronnego.

  Bez jakich akcesoriów kuchennych trudno obyć się w domu?

Zabezpieczenie parapetu

Odpowiednia ochrona parapetu jest tak samo istotna jak ochrona podłogi. Jeśli jest on wykonany ze stali czy aluminium wówczas wystarczające jest przetarcie go wodą z płynem do naczyń. Jeśli zaś jest to kamień bądź inny materiał, wtedy też należy wykorzystać specjalny środek jak w przypadku podłogi.

Jak zadbać o taras w trakcie zimy?

W trakcie trwania zimy należy zająć się także w kompleksowy sposób ochroną tarasu, który to najczęściej wykonany jest z drewna. Ten rodzaj materiału narażony jest szczególnie na wilgoć, która to występuje już regularnie w okresie jesiennym.

Przed przystąpieniem do zabezpieczania drewna należy sprawdzić czy taka ochrona jest niezbędna. Może się okazać, że warstwa ochronna na drewnie jest jeszcze wystarczająca. Można to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy użyć kilku kropel wody- jeśli drewno wchłonie wodę to znaczy, że niezbędna jest konserwacja. Z kolei gdy woda będzie utrzymywać się na powierzchni wówczas zabezpieczanie nie będzie mieć większego sensu.

śnieg na tarasie

Konserwacja drewna krok po kroku

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac z drewnem należy upewnić się, że jest ono w pełni suche. Tylko taka powierzchnia będzie nadawać się do pracy. Warto więc wybrać okres słoneczny utrzymujący się przynajmniej przez kilka dni przed konserwacją, jak i po niej. Dodatkowo staramy się unikać wietrznej pogody co może wiązać się ze zbieraniem niepotrzebnego kurzu i zanieczyszczeń.

Zanim jednak przystąpimy do działania, taras należy dokładnie wyczyścić i przemyć. Tak przygotowane deski można zabezpieczyć przy wykorzystaniu odpowiedniego impregnatu. Pamiętać należy, że nie warto oszczędzać na środku. Podczas zakupu starajmy się wybierać środki od sprawdzonych producentów cieszących się dobrą opinią.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Irmina

Dzięki za porady, jak zawsze warto przeczytać.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.