Strona główna » Jak wyczyścić zlew granitowy?

Jak wyczyścić zlew granitowy?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
jak wyczyścić zlew granitowy

Zlew granitowy to bardzo modne wyposażenie do nowoczesnej kuchni. Taki zlew wygląda efektownie i jest niezwykle praktyczny. Ponadto utrzymanie go w czystości jest proste, szczególnie jeśli będziemy regularnie przecierać zlew i usuwać z niego wszelkie nieczystości. Zatem, jak jeszcze można skutecznie zadbać o granitowy zlew?

Spis treści porady

Czym czyścić zlew granitowy?

Jeśli zlew jest tylko lekko zabrudzony, można do jego czyszczenia z powodzeniem użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Wówczas wystarczy każdego dnia najlepiej wieczorem dokładnie wymyć zlew i spłukać pozostały płyn. Do tej czynności należy wybrać gładką ściereczkę, która nie zarysuje powierzchni zlewu i będzie można ją wygodnie wyprać w pralce.

Poza tym pamiętajmy również, żeby nie zostawiać na noc w zlewie żadnych pozostałości po jedzeniu, fusów po kawie oraz innych nieczystości.

Czyszczenie zlewu granitowego domowymi sposobami

W wielu rejonach Polski woda jest bardzo twarda i pozostawia po sobie osad z kamienia. Wspomniany osad może pojawić się wokół baterii kuchennej i tworzyć nieestetyczne zacieki. W takim wypadku czyszczenie zlewu to jednak nie tylko kwestia estetyki, ponieważ osad pozostawiony na zlewie może w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń.

Dlatego chcąc efektywnie wyczyścić zlew z osadu, warto zastosować domowe sposoby w tym popularną sodę oczyszczoną. Z tego preparatu zrobimy specjalną maść, za pomocą której bez problemu dokładnie wyczyścimy całą powierzchnię zlewu granitowego.

Do przygotowania pasty będzie nam potrzebna tylko soda oczyszczona i woda. Oba składniki trzeba ze sobą połączyć w odpowiednich proporcjach tak, aby powstała z nich gęsta substancja. Następnie nakładamy sporządzony preparat na brudne miejsce i delikatnie pocieramy je przy pomocy ścierki lub gąbki, aż do uzyskania pożądanego efektu.

ekologiczne sprzątanie

Czy można wyczyścić zlew granitowy przy użyciu octu?

Ocet to uniwersalny produkt spożywczy stosowany również do czyszczenia domowych sprzętów. Dzięki swoim właściwościom ocet może usunąć osad z kamienia, zalegający tłuszcz, czy nawet osad z mydła. Ponadto ocet jest substancją bezpieczną, dlatego można go stosować do różnych powierzchni w tym także do zlewów z granitu.

  Granitowe zlewozmywaki do kuchni w stylu greckim

W tym celu trzeba połączyć ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie należy rozprowadzić tak przygotowany preparat po całym zlewie i zostawić na kilka minut. Po tym czasie spłukujemy zlew i ponownie przecieramy go ścierką z odrobiną octu. W ten sposób powinniśmy szybko pozbyć się wszelkich nieczystości, a zlew będzie skutecznie odkażony i lśniący.

Profesjonalne środki do czyszczenia zlewu granitowego

W sklepach branżowych znajdziemy także profesjonalne środki do czyszczenia zlewów granitowych. Szukając właściwego produktu, zwróćmy uwagę na jego przeznaczenie. Ponieważ zbyt agresywne środki mogą uszkodzić powierzchnię zlewu, a taki proces będzie już nieodwracalny.

Ponadto niektóre preparaty mogą pozostać na powierzchni zlewu tylko przez kilka minut i po tym czasie trzeba je szybko spłukać. Dlatego przed użyciem wybranej substancji należy przeczytać dołączoną do opakowania instrukcję obsługi oraz wymagane środki ostrożności. Pamiętajmy także, by zawsze stosując tego typu produkty zakładać specjalne rękawiczki ochronne, a po zakończeniu sprzątania warto dokładnie wywietrzyć dane pomieszczenie.

czyszczenie zlewu granitowego

Jak dbać o zlew granitowy na co dzień?

Jeśli chcemy wydłużyć żywotność zlewu granitowego, musimy odpowiednio o niego zadbać. Codziennie czyszczenie zlewu może być niewystarczające, szczególnie gdy często myjemy naczynia. Wówczas można zdecydować się na przecieranie zlewu jedną łyżką oleju, mniej więcej raz na tydzień. Ten prosty zabieg uchroni zlew przed przedwczesnym zużyciem oraz sprawi, że nabierze on blasku i będzie odporniejszy na powstawanie przypadkowych rys i zadrapań.

Podsumowując, jest wiele sposobów na wyczyszczenie zlewu granitowego, a każdy z nich powinien szybko przynieść pożądane efekty. Podczas sprzątania zlewu niezwykle ważna jest regularność oraz stosowanie produktów, które nie uszkodzą jego gładkiej powierzchni. Wybierajmy zatem sprawdzone preparaty lub skuteczne domowe sposoby, ponieważ dzięki nim nasz zlew będzie zawsze piękny i lśniący.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.