Strona główna » Jak łączyć kolory w mieszkaniu

Jak łączyć kolory w mieszkaniu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Dobór odpowiedniej palety barw we wnętrzu jest niezwykle istotny, gdyż kolory silnie oddziałują na nasz nastrój, psychikę, koncentrację, a nawet apetyt. Źle dobrane kolory mogą wywoływać rozdrażnienie i wprawiać domowników w zły humor. 

Jak łączyć kolory i stworzyć odpowiedni „color flow”?

– Zmieniając kolorystykę we wnętrzu powinniśmy zapomnieć, że jest ono podzielone na pokoje, tylko traktować, jako integralną przestrzeń. Warto przemyśleć, w jaki sposób kolory mogłyby połączyć poszczególne pomieszczenia w jedną harmonijną całość.  
– Malując ściany kilkoma różnymi barwami, przy wyborze odpowiedniej palety, warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi, które oferują producenci farb. Korzystając z wirtualnych wzorników kolorów, mozna wybrać daną barwę, a programy zaproponują gamę odcieni do niej pasujących. Taką funkcję oferuje, między innymi Color Gallery – bardzo użyteczne narzędzie, wirtualny wzornik kolorów marki Benjamin Moore.

Ten sam kolor – różne tonacje

Innym sposobem na skomponowanie właściwego zestawienia kolorów jest użycie tego samego koloru w różnych tonacjach – ciemniejszych i jaśniejszych. Dużym wsparciem dla wyobraźni są programy do aranżacji wnętrz. Te, które oferują firmy farbiarskie są bardzo intuicyjne i proste w użyciu. Na stronie marki Benjamin Moore klienci mogą skorzystać z kilku aplikacji. Bardziej zaawansowana – „Personal Color Viewer” – pozwala samemu zaaranżować wnętrze. Z kolei „Rooms by color” to narzędzie do wizualizacji fotografii w wybranym przez użytkownika kolorze.

Klasyczne wzorniki pomagają łączyć kolory

Warto pamiętać o tradycyjnych wzornikach kolorów. W profesjonalnych sklepach z farbami często istnieje możliwość ich wypożyczenia. Benjamin Moore, by ułatwić swoim klientom znalezienie idealnej palety barw stworzył wzornik „Perfect Pairings”, czyli idealne zestawienia kolorów z podziałem na wnętrza i elewacje (interior/exterior).  Każdy pasek wzornika to kompozycja trzech ponadczasowych odcieni, w tym kolor przewodni, którym można pomalować ściany oraz dwa dopełniające. Można ich użyć do pomalowania futryn, listew sufitowych i przypodłogowych oraz akcentów kolorystycznych.

  Kolory sezonu Jesień-Zima 2013/2014

Jakie kolory wybrać?

Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kilku, lecz nie więcej niż pięciu ulubionych kolorów. Kolejny krok to określenie koloru przewodniego, dopełniającego oraz tych, które będą stanowić jedynie mocne akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu. Na przykład kolory ścian z jednego pokoju mogą w innym ozdobić sufit, a w kolejnym stanowić akcent kolorystyczny. Do dekoracji ścian  możemy użyć oryginalnego szablonu. Nasze ulubione odcienie mogą pojawić się także na poduszkach, czy elementach dekoracji okien. Warto również wytypować jeden lub dwa kolory, które będą obecne w każdym pomieszczeniu.

Zdjęcia www.benjaminmoore.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.