Strona główna » Jak działa telewizor ze sztuczną inteligencją?

Jak działa telewizor ze sztuczną inteligencją?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
sprzęt

Na rynku już od dawna znajdziemy smartfony, smartwatche, smartbandy czy telewizory z funkcją Smart TV. Dość nowym produktem jest jednak telewizor ze sztuczną inteligencją. Dzięki niemu możemy cieszyć się treściami, które zachwycają jakością obrazu i dźwięku. Jak działa telewizor AI oraz jakie funkcje oferuje? Poznaj funkcje najnowszych modeli marki Samsung z kategorii Klasy AI i przekonaj się, jak mogą odmienić Twoje doświadczenia z oglądania.

Spis treści porady

Telewizor ze sztuczną inteligencją – jak działa?

AI, czyli sztuczna inteligencja, już od jakiegoś czasu jest chętnie wykorzystywana w różnych urządzeniach – smartfonach, AGD, systemach automatyki domowej czy właśnie w telewizorach. Podstawą technologii AI jest ciągłe zbieranie i analizowanie danych, a następnie podejmowanie konkretnych decyzji czy działań na ich podstawie.

Sercem telewizora AI jest procesor zasilany przez sztuczną inteligencję, który wykorzystuje sieci neuronowe do uczenia się scen w treściach, a następnie do optymalizowania obrazu i dźwięku. Wszystko po to, by zaoferować nam jak najlepsze wrażenia z oglądania. W zależności od konkretnego procesora, liczba sieci neuronowych może być różna. W przypadku AI NQ8 Gen3, czyli najbardziej zaawansowanego procesora Samsung Klasy AI, sieci tych jest aż 512. Dla porównania poprzednia wersja – NQ8 AI Gen2 wykorzystuje 256 sieci.

Warto jednak wiedzieć, że telewizor ze sztuczną inteligencją nie tylko optymalizuje obraz i dźwięk w filmach czy serialach. Może także dostosować ustawienia gry w zależności od jej typu, a także automatycznie zmieniać jasność ekranu w zależności od natężenia światła w domu.

Inteligentny telewizor Samsung – funkcje wzbogacające jakość obrazu

Chyba jedną z bardziej znanych funkcji w najnowszym telewizorze Samsung, wykorzystującym procesor AI NQ8 Gen3*, jest Skalowanie AI 8K Pro. Funkcja ta ulepsza oglądane treści do rozdzielczości zbliżonej do 8K**. Oczywiście w zależności od modelu, rozdzielczość może być podwyższona do 8K lub 4K.

  Moda na biel w mieszkaniu

Kolejną, ciekawą funkcją, jest Upłynniacz Ruchu AI Pro[1], który wyostrza obiekty i tekst, a także upłynnia ruch na ekranie. Sztuczna inteligencja wykrywa automatycznie dyscyplinę sportową i – bazując na algorytmach głębokiego uczenia – aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Wpływa to na niezwykłą jakość i dynamikę obrazu. Dzięki temu oglądanie meczów piłki nożnej czy innych sportów na żywo jest jeszcze bardziej emocjonujące.

Jeśli w telewizorach cenimy sobie niezwykłą głębię obrazu, być może zainteresuje nas również funkcja Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro, czyli realistyczna głębia, inspirowana działaniem ludzkiego oka. O co chodzi? Inteligentny telewizor Samsung wykrywa obszary, na których zwykle skupia się ludzkie oko i odpowiednio zwiększa poczucie głębi. Kontrast na pierwszym planie jest wzmocniony dzięki precyzyjnemu dopasowaniu diod mini LED.

Telewizor inteligentny Samsung – funkcje poprawiające dźwięk

Aby wrażenia z oglądania ulubionych filmów czy seriali były jak najlepsze, istotny jest nie tylko niesamowity obraz, ale również najwyższej jakości dźwięk. I w tym temacie telewizor inteligentny również oferuje nam bardzo wiele. Przede wszystkim możemy liczyć na funkcję Q-Symphony, czyli harmonijne brzmienie soundbara i telewizora dla uzyskania kinowej jakości brzmienia. Od teraz dźwięk w filmach czy muzyce z TV może być idealnie zsynchronizowany z dodatkowymi głośnikami.

Chyba większość z nas kojarzy taki moment, gdy ulubiony serial czy film przerywa koszenie trawnika u sąsiada czy głośne wiercenie za ścianą. Na to również Samsung znalazł rozwiązanie, jakim jest Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro. Dzięki technologii ulepszania dźwięku opartej na sztucznej inteligencji, urządzenie analizuje dźwięki tła, klarowność głosu czy hałas otoczenia, a następnie izoluje głosy bohaterów czy lektora, by dialogi były lepiej słyszalne. Wyraźny dźwięk nawet w rozpraszającym otoczeniu? To możliwe!

Telewizory inteligentne Samsung to także kinowa jakość brzmienia dzięki technologii Dolby Atmos® i Dźwięk Podążający za Obiektem. Dzięki nowym głośnikom górnokanałowym możemy doświadczyć wielowymiarowego dźwięku przestrzennego. Pozwoli nam on jeszcze bardziej zanurzyć się w akcji i poczuć się tak, jakbyśmy byli częścią danej sceny.

  Dach na Twoim domu - jaki będzie odpowiedni?

Telewizor AI – dostęp do ulubionych treści

Współcześnie już coraz częściej na sklepowych półkach spotkamy telewizory z wbudowanym modułem Wi-Fi. Dzięki bezprzewodowemu internetowi możemy cieszyć się dostępem do różnych platform streamingowych, takich jak Netflix, Prime Video, YouTube czy Disney+***. Dają nam one możliwość oglądania przeróżnych filmów i seriali, a także wydarzeń sportowych na żywo. To my decydujemy, co w danej chwili oglądamy. Wśród dostępnych w telewizorze aplikacji znajdziemy również takie do słuchania muzyki czy podcastów.


Telewizory AI wydają się być coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, możliwość oglądania treści w niezwykłej jakości obrazu i dźwięku to dla wielu osób jeden z głównych czynników, przemawiających za wyborem nowego urządzenia. W przypadku najnowszych modeli Samsung Klasy AI znajdziemy naprawdę wiele funkcji, które przeniosą jakość oglądania na wyższy poziom.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Procesor NQ8 AI Gen3 jest dostępny tylko dla modelu Neo QLED 8K Excellence Line QN900D z 2024 r.

** Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.

*** Treści i usługi mogą się różnić w zależności od regionu i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Przed użyciem wymagana jest zgoda na Warunki korzystania z systemu operacyjnego Samsung Tizen i Politykę prywatności. Niektóre treści i usługi wymagają rejestracji i subskrypcji. Wymagane konto Samsung.


[1] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.