Strona główna » Jak działa nawilżacz?

Jak działa nawilżacz?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Są dwa rodzaje nawilżaczy: wytwarzające zimną mgiełkę oraz ciepłą parę. W każdym modelu jest zbiornik na wodę – wbudowany na stałe lub wyjmowany, o pojemności od 2,5 do 10 litrów.

• Zimna mgiełka powstaje dwoma sposobami. Jeden polega na tym, że w nawilżaczu jest higroskopijny filtr nasączany wodą, przez który jest przepuszczany silny powiew powietrza powodujący parowanie wody. Druga metoda wykorzystuje ultradźwięki, które rozpraszają wodę. Te modele nazywa się ultradźwiękowymi. Pracują najciszej spośród wszystkich nawilżaczy.
• Ciepła para jest wytwarzana w nawilżaczach, które podgrzewają wodę znajdująca się w zbiorniku. Woda przechodzi w parę i jest rozpylana. To grupa nawilżaczy parowych. Są polecane szczególnie dla małych dzieci czy osób z chorobami dróg oddechowych, bowiem wytwarzają najbardziej higieniczną postać pary wodnej
W każdym modelu jest zbiornik na wodę – wbudowany na stałe lub wyjmowany, o pojemności od 2,5 do 10 litrów. Poza tym w wyposażeniu mogą być:filtry – usuwają twardość wody i zapobiegają powstawaniu kamienia, wyłapują zanieczyszczenia z wody i powietrza, węglowe neutralizują zapachy, panel sterowania – daje możliwość regulacji natężenia nawilżania, sygnalizująca poziomu wody w zbiorniku. Są też modele z higrometrem – wtedy urządzenie samo włącza się i wyłącza w zależności od poziomu wilgotności oraz wyświetlaczem pokazującym poziom wilgotności w danej chwili. Nawilżacze mogą pełnić funkcje inhalatorów, mają specjalny pojemnik na olejki eteryczne. Niektóre również jonizują powietrze, czyli uzupełniają je w jony ujemne, a tym samym odświeżają.
Jak dobrać nawilżacz do pokoju? Trzeba obliczyć metraż pokoju. Jednym z parametrów nawilżacza jest powierzchnia podana w metrach kwadratowych, jaką może skutecznie nawilżyć. Zgodnie z pomiarem wybierz model urządzenia. Niektórzy producenci podają kubaturę – wtedy powierzchnię pokoju trzeba pomnożyć przez jego wysokość.
Do sypialni wybierz model z czujnikiem wyłączającym nawilżacz, gdy w zbiorniku kończy się woda.

  Nawilżacz powietrza UH1080

zdjęcie Beurer

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.