Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Niezależnie od tego, na jaki cel potrzebujesz pieniędzy, wybór oferty trzeba dokładnie przemyśleć. Obecnie masz dostęp do narzędzi, które w łatwy i szybki sposób pozwolą Ci znaleźć najlepszą opcję finansowania. Jednym z nich jest kalkulator kredytowy, występujący w kilku wariantach – gotówkowym, hipotecznym czy samochodowym. Jakich informacji może Ci on dostarczyć? W jaki sposób prawidłowo go używać? Czy przeprowadzona z jego pomocą kalkulacja rat jest miarodajna? Czy wnioskowanie o gotówkę wiąże się z koniecznością posiadania konta internetowego i karty płatniczej? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, przeczytaj nasz artykuł!
Spis treści porady
Potrzebujesz dodatkowych środków? Rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy
Bez względu na to, czy potrzebne Ci pieniądze na niespodziewane wydatki, czy remont mieszkania, kredyt gotówkowy to świetne rozwiązanie. Wnioskując o tego typu finansowanie, nie musisz wskazywać celu, na jaki przeznaczysz uzyskane środki. Otrzymaną gotówkę możesz spożytkować wedle uznania. W przypadku zaciągania kredytu celowego (np. samochodowego) wymagane jest określenie konkretnej inwestycji i udokumentowanie jej zrealizowania.
Kolejną zaletą ofert gotówkowych jest możliwość uzyskania środków bez zaświadczeń – w zależności od wnioskowanej kwoty i wybranego banku. Ważne są tutaj Twoja zdolność i historia kredytowa. Jeśli są dobre, możesz liczyć na pozytywną decyzję. Pamiętaj też, że ten produkt bankowy to minimum formalności w porównaniu na przykład z hipotecznym. Masz możliwość złożenia wniosku online – poprzez stronę danego banku. Osoby posiadające konta internetowe, mogą skorzystać też z wirtualnej bankowości, w tym aplikacji. W przypadku zgody pieniądze zwykle trafiają na rachunek bankowy tego samego dnia, a czasami nawet w ciągu kilku minut.
Kalkulator kredytowy – czym jest i jakich danych wymaga od użytkownika?
Decydując się na wnioskowanie o finansowanie, wykorzystaj kalkulator kredytowy, który pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę. Narzędzie to jest łatwe w obsłudze i znajdziesz je w internecie – na stronach banków oraz domenach związanych z rynkiem usług bankowych. Dzięki niemu uzyskujesz klasyfikację produktów kredytowych, co pozwala wyselekcjonować ten, który najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby i wpisuje się w możliwości finansowe.
Jak to działa? Do kalkulatora musisz wprowadzić informacje, które są niezbędne do dokonania kalkulacji. Zwykle chodzi o podanie:
• kwoty zobowiązania – sumy, o jaką chcesz wnioskować w banku,
• okresu kredytowania – liczby rat, czyli miesięcy, przez które będziesz spłacać zobowiązanie,
• oprocentowania kredytu – wymagane, gdy nie korzystasz z kalkulatora danego banku.
W przypadku bardziej zaawansowanych kalkulatorów lub narzędzi biorących dodatkowo pod uwagę zdolność kredytową należy wskazać jeszcze wysokość dochodów i miesięcznych wydatków oraz liczbę osób na utrzymaniu, np. małoletnich dzieci. Jak widzisz, są to podstawowe informacje. Nie ma konieczności podawania żadnych wrażliwych danych.
Chcesz sprawdzić wysokość rat? To proste!
Po uzupełnieniu wszystkich pól kalkulator przedstawi Ci czytelne zestawienie szacunkowych kosztów kredytu w różnych instytucjach bankowych. Dzięki niemu dowiesz się, ile może wynosić przyszła rata. Obowiązującą kwotę poznasz po złożeniu wniosku w wybranej placówce. Nie powinna się ona znacznie różnić od wykalkulowanej przez narzędzie.
Na stronie wyświetlą się również informacje o wysokości prowizji, odsetek, RRSO czy ubezpieczenia. Znając te dane, łatwo wybierzesz najkorzystniejszą ofertę spośród przedstawionych. Dodatkowo kalkulator pozwala sprawdzić, o jaką maksymalnie sumę możesz wnioskować i na ile rat rozłożyć jej spłatę. Miej jednak świadomość, że wskazane wartości nie są obligatoryjne – nie stanowią oferty, a jedynie przedstawiają zbliżone koszty.
Zalety korzystania z kalkulatora kredytowego
Wśród korzyści ze stosowania kalkulatorów kredytowych należy wskazać:
• możliwość dokonania kalkulacji różnych kredytów – gotówkowych i celowych,
• łatwą dostępność do narzędzi – online,
• możliwość sprawdzenia i porównania wielu ofert z różnych banków w jednym miejscu,
• opcję wypracowania sobie zdania na temat wybranych instytucji bankowych.
Szukasz banku z dobrą ofertą?
Postaw na ten, który wyróżnia się dobrymi opiniami i rozbudowanym katalogiem usług bankowych. Być może w przyszłości zachcesz założyć nowe konto internetowe i przyda Ci się do niego karta płatnicza? Dlatego warto brać pod uwagę własne potrzeby w długiej perspektywie czasowej. Mając wszystkie produkty w jednym banku, z łatwością zapanujesz nad finansami. Atrakcyjny kredyt to tylko jeden z wyznaczników dobrej instytucji bankowej. Porównaj również koszty prowadzenia rachunku bankowego, korzystania z karty czy dostępność do nowoczesnych rozwiązań mobilnych. A potem ciesz się tanim bankowaniem!