Kiedy za oknem zaczyna się pojawiać szron o poranku, wieczory są bardzo chłodne, a termometry pokazują niskie wartości, wiele osób zastanawia się jak dogrzać mieszkanie skutecznie i niedrogo. Chłód w czterech ścianach potrafi skutecznie zniechęcić do aktywności i człowiek staje się ospały. W takich sytuacjach warto pomyśleć o odpowiednim sposobie dogrzania mieszkania w okresie jesienno-zimowej aury.
Spis treści porady
Jak dogrzać mieszkanie – skuteczne sposoby na zwiększenie temperatury
Grzejniki olejowe
Wiele osób w czasie zimniejszej pory roku ratuje się ciepłym kocem i gorącą herbatką. Trzeba przyznać, że są to dobre dodatki i można z nich czerpać pewną miarę przyjemności. Jednak te elementy nie chronią skutecznie przed skutkami zimna. W takiej sytuacji trzeba zastosować bardziej radykalne środki. Chodzi głównie o nośniki energii cieplnej, które zapewnią nam trwałe efekty.
Bardzo dobrym urządzeniem, które może nam pomóc skutecznie ogrzać mieszkanie, jest mały grzejnik olejowy. Dlaczego warto go zakupić? Jeśli mieszkamy w bloku, za oknem jest szaro i zimno, a nasza spółdzielnia mieszkaniowa jeszcze nie rozpoczęła sezonu grzewczego, to grzejnik tego typu pomoże nam przetrwać ten trudny czas.
Urządzenia tego typu posiadają zazwyczaj małą liczbę żeberek i różne tryby pracy. Zakupując tego typu produkt, możemy sobie zapewnić odpowiednią temperaturę przez długi czas. Koszty również nie będą rujnujące, gdyż grzejnik tylko na początku będzie pobierał energię potrzebną do ogrzania wewnętrznej masy płynnej. Gdy to już nastąpi, proces grzewczy będzie samoczynnie dostarczał ciepła przez długi czas.
Ogrzewanie domków letniskowych i przydomowych warsztatów
Wielu posiadaczy domków letniskowych może mieć potrzebę skorzystania z ogrzewania w okresie jesiennym, zimowym lub wczesnowiosennym. Oczywiście nie da się wysiedzieć w takich warunkach bez odpowiedniego urządzenia grzewczego. Przy podejmowaniu decyzji o kupnie odpowiedniego produktu do takiego pomieszczenia warto zwrócić uwagę na jego moc, obecność termostatu i mechanizmu zabezpieczającego przed przegrzaniem.
Kiedy po długiej nieobecności chcemy szybko podgrzać pomieszczenie, z pewnością dużą korzyść odniesiemy z urządzeń posiadających funkcją turbo. Natomiast regulacja pomoże nam odpowiednio dostroić urządzenie i dostosować temperaturę do własnych upodobań. Dużą zaletą takiego sprzętu będzie energooszczędne działanie. Jeżeli zależy nam na krótkotrwałych, ale szybkich efektach ogrzewania w przydomowym garażu lub warsztacie, to warto się zastanowić nad kupnem grzejnika elektrycznego konwektorowego.
Urządzenia takie posiadają konwektory wysokiej jakości, co sprawia, że klienci często po nie sięgają. Należy przy tym pamiętać, że tego typu nośniki ciepła sprawdzą się jedynie jako doraźne systemy grzewcze. Jeśli potrzebowalibyśmy czegoś do długotrwałego ogrzewania pomieszczenia, to tego typu grzejnik elektryczny się nie sprawdzi.
Grzejnik do krótkotrwałego dogrzewania
Czasami potrzebujemy podnieść temperaturę jedynie w jednym niedużym pomieszczeniu. Może chodzić na przykład o łazienkę lub pokój dziecinny. W takim przypadku dobrze się sprawdzi termowentylator, czyli popularna farelka. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć temperaturę przed kąpielą niemowlęcia lub gdy pragniemy skorzystać z prysznica.
Taka potrzeba może się pojawić również wtedy, gdy chcemy ocieplić garaż lub piwnicę przed wykonaniem prac porządkowych. Jeśli chodzi o warunki domowe, to ciekawym rozwiązaniem grzewczym może się okazać grzejnik z timerem. Jest to świetne rozwiązanie na zimne poranki, kiedy chłód w pomieszczeniu zniechęca do wstawania. W takiej sytuacji wystarczy użyć włącznika czasowego, który uruchomi grzejnik jakiś czas przed naszym przebudzeniem i nagrzeje pomieszczenie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiej będzie wstać o poranku, a poza tym zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania, gdyż urządzenie działające przez całą noc nawet na niewielkich obrotach mogłoby generować spore koszty.
Jak dogrzać mieszkanie – wybór odpowiedniego grzejnika
Kiedy decydujemy się na grzejnik przenośny, to warto obliczyć jego moc. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 metra pomieszczenia potrzebujemy mocy około 100 W. Jednak takie podejście do sprawy ma swoje uzasadnienie, jeśli grzejnik będzie jedynym źródłem energii cieplnej. Urządzenia, które służą jedynie do dogrzania pomieszczenia, wyposażonego w centralne ogrzewanie mogą mieć znacznie mniejszą moc. Dlatego zawsze przy zakupie tego typu produktów warto wybrać te posiadające regulację mocy.
Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze przenośnego ogrzewania do domu lub pracy? Główna kwestia to dostosowanie urządzenia do wielkości pomieszczenia użytkowego. Warto prawidłowo przeliczyć jego moc, bo może się okazać, że produkt nie będzie tak ekonomiczny, jak myślimy. Jeżeli zamierzamy często przemieszczać grzejnik, to warto wybrać wersję z kółkami lub wygodnymi uchwytami. Trzeba się także zastanowić, czy urządzenie będzie nam potrzebne do szybkiego i krótkotrwałego nagrzania pomieszczenia, czy też cykl będzie bardziej rozłożony w czasie.
Zawsze warto wybierać produkty energooszczędne z regulacją mocy i wbudowanym termostatem. Podczas ogrzewania liczy się także bezpieczeństwo. Powinniśmy więc zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada zabezpieczenia przed przegrzaniem i czy posiada wyłącznik bezpieczeństwa. Jeśli dbamy o harmonię barwną, to dobrze jest wybrać grzejnik kolorystycznie dostosowany do otoczenia.