Strona główna » Jak dobrze wybrać meble do mieszkania – krok po kroku

Jak dobrze wybrać meble do mieszkania – krok po kroku

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Oto przepis na bezstresowe i skuteczne urządzenie wnętrza idealnego w sześciu krokach. Kilka podstawowych zasad wyboru i kupowania mebli pomoże wygodnie urządzić mieszkanie.

Krok pierwszy. Zastanów się, czego chcesz i czego potrzebujesz?
Niech każdy z domowników przygotuje swoją listę marzeń – fotel z masażem, wielka kanapa, stół na dwadzieścia osób, designerska komoda, łóżko z baldachimem… Na początku nic nie skreślajcie. Może się okazać, że znajdziecie miejsce na niestandardowe pomysły, które nadają mieszkaniu charakter.
Przede wszystkim musisz myśleć o funkcjach. Zastanów się, jak będzie wyglądał zwykły dzień? Czy często będą wpadali goście? Warto na listę wpisać meble wielofunkcyjne – sofę, która po rozłożeniu stanie się łóżkiem albo taboret, który może być siedziskiem albo podręcznym stolikiem.

Krok drugi. Wybierz swój styl
Na tym etapie warto oglądać gazety o wnętrzach, programy telewizyjne, szperać w internecie. Znajdź styl nie na pokaz, ale ten, w którym dobrze się czujesz. Wycinaj strony z magazynów i zbieraj w jednym miejscu – powoli z chaosu zacznie się wyłaniać spójna całość.

Krok trzeci. Idź do sklepu
Ale jeszcze nie na zakupy. Najlepiej wybierz jakieś centrum meblowe, w którym będzie można porównać meble polskich i zagranicznych producentów. Przejdź się po różnych sklepach – zobacz na przykład kuchnie firmy Rad-Pol (na zdjęciu), najlepsze polskie meble wypoczynkowe w Eko Line, sypialnie z modnymi wezgłowiami ze Stolwitu.
Nie decyduj się na zakupy pod wpływem impulsu. Jeśli coś Ci się podoba, poproś o katalog, zrób zdjęcie telefonem. Nie kupuj!

Krok czwarty. Zbadaj wszystkie możliwości
Rozmawiaj ze sprzedawcami. Zaprezentują funkcje mebli, powiedzą, jakie są opcje wykończenia – kolory drewna, rodzaj nóżek, warianty tapicerki. Warto też pytać o katalogi i meble na zamówienie – ekspozycja to tylko ułamek tego, co jest w ofercie firmy. To też dobry czas na poznanie cen.

  Miejsce parkingowe na zewnątrz czy w garażu podziemnym?

Krok piąty. Wybierz, zmierz i zdecyduj
Po tak dokładnym rozpoznaniu na pewno masz już listę ulubionych mebli. Warto przed zakupem zanotować ich wymiary i sprawdzić w domu, czy wszystko pasuje. Ruszaj na zakupy.
Nie wypełniaj mieszkania od razu. Wybierz rzeczy podstawowe albo najbardziej upragnione. Przyjdzie czas na następne zakupy – np. dodatkowe półki, stoliki pomocnicze, dodatkowe krzesła czy fotele. W ten sposób lepiej ocenisz, co jest naprawdę potrzebne. Nie zagracisz niepotrzebnie mieszkania, a przyjemność zakupów rozciągniesz na dłużej.

Krok szósty. Czas na zakupy.
Jeśli miałaś jeszcze jakieś wątpliwości, bo np. podobają ci się dwie kanapy, spytaj o rabaty. Może uda się złapać jakąś dobrą okazję? Pamiętaj też, że na meble musisz poczekać – zwykle od dwóch do nawet sześciu tygodni.

zdjęcia www.mega-meble.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.