Najważniejsze jest utrzymanie ich w czystości. By okna dachowe były zadbane, należy je myć minimum dwa-trzy razy w roku, koniecznie jesienią i wiosną. Myjemy profile okienne, szyby, a co najmniej raz w roku smarujemy okucia i zawiasy.
Spis treści porady
Drewniane profile
Mycie okien zaczynamy od ram. Najlepiej robić to miękką ściereczką lub gąbką, zmoczonymi wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Drewniane okna VELUX są zaimpregnowane i polakierowane fabrycznie, unikajmy więc stosowania preparatów mających właściwości ścierne oraz środków z dodatkiem substancji rozpuszczających, ponieważ to może uszkodzić warstwy zabezpieczające drewno.
Jeśli myjąc ramy zauważymy miejsca, gdzie pojawiły się uszkodzenia powłoki, przeprowadźmy konserwację drewna. Czy można to zrobić samodzielnie? Jak najbardziej tak. Pierwszy krok to usunięcie za pomocą papieru ściernego starej warstwy lakieru. Następnie powierzchnię trzeba umyć i wysuszyć, po czym ponownie zaimpregnować i polakierować drewno. W taki sposób można odnowić całe okno, ale i naprawiać miejscowo uszkodzone fragmenty drewnianych elementów. By ułatwić tę pracę VELUX oferuje swoim klientom zestaw do konserwacji okien drewnianych ZZZ 176, składający się z puszki bezbarwnego lakieru, dwóch pędzelków oraz trzech kawałków papieru ściernego o różnej gradacji – 80, 120 i 240. Zestaw jest przeznaczony wyłącznie do drewnianych okien VELUX.
VELUX zaleca lakierowanie profili drewnianych mniej więcej co cztery lata, a w przypadku okien narażonych na bardzo wysokie temperatury czy dużą wilgotność, nawet co dwa lata.
Zadbane szyby
Mycie szyb z obu stron ułatwiają specjalne systemy obracania i blokowania okien dachowych. Na przykład VELUX oferuje okna, które można obrócić o 180 stopni i blokować za pomocą zasuwki, dzięki czemu nie trzeba przytrzymywać okna podczas mycia.
Szyby myjmy miękką ściereczką lub gąbką. Jeżeli są tylko zakurzone i mają ślady po deszczu, wystarczy sama woda.
Najlepsza jest miękka woda, natomiast do twardej dodajmy delikatny detergent. Czego unikać przy czyszczeniu szyb? Środków myjących zawierających składniki żrące i ścierne, produktów chemicznych, ostrych przedmiotów, które mogłyby zarysować szkło. Nie usuwajmy zanieczyszczeń z szyby bez uprzedniego zmoczenia wodą.
Zawiasy i uszczelki
Uszczelki dłużej będą elastyczne, jeżeli chociaż raz w roku zabezpieczymy je gliceryną lub specjalnymi środkiem do tego przeznaczonym. Przynajmniej raz do roku konserwujmy także elementy ruchome, czyli okucia i zamki, używając smaru do zawiasów i zamków. Można kupić gotowy zestaw naprawczy ZZZ 220 do okien drewnianych i poliuretanowych oferowany przez VELUX. Zawiera nie tylko odpowiedni smar, ale dodatkowo filtr powietrza oraz gąbkę do czyszczenia klapy wentylacyjnej. Filtr powietrza znajduje się w górnej części okna dachowego – można go wymienić, ale też wyjąć i umyć.
Zestawy naprawcze można kupić tu: https://www.veluxshop.pl/produkty/akcesoria-dodatkowe/zestawy-naprawcze
Czysty kołnierz
Kołnierze okien dachowych muszą być czyste, by woda miała swobodny odpływ. Dlatego liście i inne zanieczyszczenia powinny być na bieżąco usuwane, na pewno nie rzadziej niż raz w roku. Równie ważne jest usuwanie w zimie zalegającego wokół kołnierzy śniegu.