Ile rzeczy można zmieścić w pralce? Więcej niż by się wydawało. Skuteczność nowoczesnych pralek mierzona jest przy pełnym załadunku bębna. Przeciętne pranie waży ok 3 kg, podczas gdy większość pralek poradzi sobie z 6-8kg ubrań.
Wypełniając jedynie połowę bębna, marnujemy energię elektryczną. Najlepiej wypełnić pralkę całkowicie, zgodnie ze zaleceniami dla wybranego programu. Można je znaleźć w instrukcji obsługi.
Wskazówka! Pralka z wbudowanym czujnikiem wagi pomaga załadować odpowiednią ilość rzeczy. Dobrze jest wymieszać większe ubrania z mniejszymi, aby poprawić cyrkulację w bębnie.
Przybliżona waga najbardziej popularnych rzeczy
Jeansy 600 g
Koszulka 200 g
Koszula 200 g
Majtki 50 –100 g
Biustonosz 100 g
Para skarpetek 100 g
Mały ręcznik 200 g
Poszewka na kołdrę 700 g
Wybierz właściwy program
W nowoczesnych pralkach można prać większość rzeczy. Należy tylko wybrać odpowiedni program. Zwróć uwagę na rodzaj tkaniny, kolor i stopień zabrudzenia materiału. Program intensywny służy do prania bardzo brudnych ubrań. Program Eco będzie najlepszy do rzeczy wykonanych z włókien naturalnych. Program szybki dostosowany jest do małej liczby ubrań i do lekko zabrudzonego prania. Programy z dodatkowym płukaniem będą odpowiednie dla alergików. Programy delikatne przeznaczone są do prania odzieży z włókien syntetycznych i ubrań z nadrukami. Osobny program służy do prania wełny. Niektóre pralki mają również specjalny program do prania butów i odzieży sportowej.
Do prania kurtek sportowych, wykonanych z wodoodpornych, oddychających materiałów, takich jak Gore-Tex®, nie wolno używać płynów zmiękczających.
Istnieją też specjalne programy do prania w nocy, które pozwalają użytkownikowi uruchomić wirowanie w wygodnym dla niego momencie.
Niektóre pralki mają nawet specjalne programy do prania butów sportowych!
Jak określić stopień zabrudzenia tkaniny?
– Lekko zabrudzone pranie: ubrania bez widocznych plam, które wymagają jedynie odświeżenia.
– Średnio zabrudzone pranie: ubrania, które były noszone przez cały dzień i mają pojedyncze plamy.
– Mocno zabrudzone pranie: ubrania noszone co najmniej jeden dzień (np. podkoszulek), blisko ciała (np bielizna) lub tekstylia, które były szczególnie narażone na zabrudzenie (np. ręczniki kąpielowe).
– Bardzo mocno zabrudzone pranie: ubrania z trudno schodzącymi plamami (np. z błota, trawy, jedzenia
lub wina), ścierki i bielizna pościelowa, które były używane przez dłuższy czas, stroje do ćwiczeń
sportowych.