Strona główna » Grzejniki w kuchni

Największy wpływ na wybór konkretnego grzejnika do kuchni będzie miał rodzaj kuchni – czy jest ona zamknięta czy też otwarta, połączona z salonem. Oba warianty mają swoje ograniczenia i zalecenia techniczne.

W małej kuchni, oddzielnej – chcąc oszczędzić miejsce, grzejnik umieszcza się czasem niemal pod sufitem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność. Ze względu na cyrkulację powietrza warto zaplanować miejsce dla grzejnika pod okiennym parapetem. Trudno jest jednak to osiągnąć w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Zapomnijmy także o zabudowywaniu grzejników – to ogranicza ich wydajność.
W przypadku malej kuchni warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników pionowych, takich jak płytowy Purmo Vertical czy bardziej ozdobne Purmo Kos V lub Faro V. Ich kluczowym atutem jest niewielka szerokość (najwęższe mają zaledwie 30 cm), która sprawia, że można je umieścić na skrawku wolnej przestrzeni na ścianie. Dodatkowo można je wyposażyć w relingi, które posłużą jako wieszaki.

Innym rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe, potocznie zwane łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary pozwolą łatwo dopasować je do różnych miejsc. Z kolei drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki na ściereczki. Elektryczna grzałka pozwoli zachować tę funkcję także poza sezonem grzewczym. Grzejniki takie mają również szeroki wybór dodatkowych uchwytów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni. 
W kuchni otwartej 
Pamiętajmy, że grzejnik umieszczony w kuchni będzie widoczny z salonu. Dlaetgo musi być dekoracyjny – np. grzejniki dekoracyjne (Purmo Kos, Faro lub Narbonne) czy granitowy (Purmo Likoma).
Innym ciekawym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest potraktowanie grzejnika jako ażurowej ścianki działowej. Drabinkowy model Purmo Mauritius ustawiony prostopadle do ściany świetnie podzieli strefy w pomieszczeniu, a nawet nieco zasłoni płytę kuchenną. Posłuży nam również jako suszarka na ściereczki.

  Panele ścienne 3D

ZASADY KUCHENNEGO OGRZEWANIA
1. W małej kuchni warto zamontować grzejniki łazienkowe, które oszczędzą cenne miejsce.
2. Grzejnik dekoracyjny może być dodatkowym elementem stylistyki kuchni. Wybierzmy odpowiadający nam kolor i kształt urządzenia.
3. W otwartej kuchni połączonej z salonem świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (ze względu na komfort, estetykę i oszczędności) w połączeniu z grzejnikiem dekoracyjnym (ozdoba salonu).
4. System ogrzewania podłogowego w kuchni musi uwzględniać ustawienie szafek i sprzętów. Nie chcemy przecież ogrzewać mebli i lodówki.

zdjęcia Purmo
www.purmo.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.