Strona główna » Gres polerowany – impregnacja

Gres polerowany – impregnacja

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
gres polerowany Paradyż, impregnacja

Planujemy wymianę podłogi w kuchni i przedpokoju. Podobają nam się gresy polerowane o jasnej barwie. Oglądamy, pytamy w sklepach, czytamy na forach internetowych i mamy coraz większy mętlik w głowie. Okazuje się, że gresy tego typu powinny być impregnowane przed lub po położeniu, ale przed fugowaniem.

Użytkownicy piszą na forach o problemach podczas użytkowania tych gresów – czasami są to informacje bardzo niepokojące (plamy, zacieki oraz rysy mimo przeprowadzonej impregnacji). Co z tym impregnowaniem – robić czy nie? Jeśli impregnować, to czym i jak?

W sprawie impregnacji gresu polerowanego poprosiliśmy o konsultację ekspertów z firmy Paradyż:

Gres polerowany i impregnacja

Płytki produkowane w zakładach Grupy Paradyż nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia powierzchni impregnatami. Jako producent okładzin ceramicznych nie polecamy środków do impregnacji płytek, ponieważ powodują one zmianę ich parametrów technicznych. Impregnat tworzy bowiem warstwę na powierzchni płytek, nadając tym samym inne parametry użytkowe i odpowiadając finalnie za ich wygląd.

Taki nieciekawy efekt po zastosowaniu impregnatu wyraźnie widać na płytkach w ciągach komunikacyjnych, gdzie impregnat w ciągu miesięcy ulega powolnemu ścieraniu w miejscach najczęściej użytkowanych.

Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

Impregnat może również spowodować zwiększenie podatności na plamienie. A więc zgadza się to, co użytkownicy forów piszą, że efekt po impregnacji jest odwrotny do zamierzonego. Każda warstwa protekcyjna nakładana na powierzchnię płytki ceramicznej jest bowiem środkiem chemicznym o określonym składzie, który nie zawsze jest podawany do wiadomości konsumenta. Trudno więc przewidzieć, jakie reakcje chemiczne mogą zajść między nimi a powierzchnią płytek.

Fugowanie i impregnacja

Skąd biorą się problemy związane z fugowaniem?
Niedbałe wykonanie spoinowania płytek polerowanych może spowodować, że na powierzchni okładziny mogą pozostać zanieczyszczenia z fugowania. W szczególności dotyczy to tych płytek, do których zastosowano kontrastową fugę. Dlatego też w trakcie fugowania należy zachować większą ostrożność. Fugowanie Płytki jak kamień lub deski

  Niczym drewno zebrano

musi się odbyć zgodnie z instrukcją spoinowania. Postępując zgodnie z zaleceniami producentów spoin przedprzystąpieniem do fugowania należy wykonać próbne spoinowanie na niewielkim jej fragmencie (najlepiej na odpadzie płytki) i przeprowadzić kontrolne czyszczenie, żeby określić jak fuga wpływa na wygląd płytek.
Większość producentów fug zaleca wykonanie takiej próby.

W przypadku powstania przebarwień na płytkach nieszkliwionych polerowanych przed fugowaniem można powierzchnię zabezpieczyć impregnatem lub zastosować inny kolor spoiny, który nie przebarwi płytki.
Według nas zabezpieczanie impregnatem przed fugą jest ostatecznością.

Jak dbać o gres polerowany

Do codziennej pielęgnacji gresów polerowanych wystarczy stosowanie zwykłego detergentu do mycia powierzchni ceramicznych rozcieńczonego wodą zgodnie z zaleceniami danego producenta.

Do usuwania tłustych plam na gresach polerowanych należy używać środków o odczynie alkalicznym, zaś do usuwania osadów kamienia (np. po odparowaniu wody) środków o odczynie kwasowym (ogólnodostępna chemia gospodarcza i domowa).

Zdjęcia i konsultacja Grupa Paradyż

Może Cię zainteresować: