Z praktycznego punktu widzenia, warto wykorzystywać błękit w mniejszych pomieszczeniach, które optycznie powiększy. Choć ma chłodny odcień, dobrze harmonizuje z wnętrzami, w których oświetlenie ma ciepłą barwę lub w których jest dużo światła słonecznego.
Jasne odcienie błękitu uspokajają i dają poczucie swobody. W ich otoczeniu możemy odpocząć od stresu i zmęczenia, zregenerować siły ciała i umysłu. Dlatego ten kolor najlepiej sprawdza się w miejscach, które kojarzą się z relaksem i z wypoczynkiem, np. sypialni lub pokoju kąpielowym. Energia tego koloru orzeźwia, jest źródłem witalności i mobilizacji. W letnich kolekcjach wnętrzarskich inspirowanych morzem i wakacjami często pojawiają się akcesoria w odcieniach błękitu.
Błękit warto podkreślać meblami wykonanymi z naturalnego jasnego drewna lub kontrastować z dodatkami i materiałami o zdecydowanych kolorach. Zaletą błękitu jest jego neutralność. W połączeniu z dodatkami zyskuje bardziej indywidualny charakter, np. łącząc błękit z szarością wydobywamy jego elegancję, łącząc z bielą podkreślamy orzeźwiający klimat. Z kolei zestawienie błękitu z ciepłymi materiałami np. drewnem, wydobędzie jego ciepło.
Konsultacja Dorota Kuć – architekt wnętrz
zdjęcia Dulux, Tikkurila, Barlinek