W świetle wzrastających cen węgla i problemów z jego zakupem wielu Polaków poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania swojego domu. Jednym z rozwiązań, które zyskują na popularności, są grzejniki ścienne napędzane energią elektryczną. Te urządzenia doskonale sprawdzają się również jako dodatkowe źródło ciepła. Na rynku dostępne są różnego rodzaju grzejniki elektryczne na ścianę, zróżnicowane pod kątem stylistyki, wielkości i mocy. Na jakie parametry warto więc zwrócić uwagę podczas zakupu elektrycznego grzejnika ściennego? Jakie są zalety tego rozwiązania?
Jak dobrać moc elektrycznego grzejnika ściennego?
Grzejniki ścienne występują w wielu wersjach, które różnią się przede wszystkim pod kątem mocy. Większość modeli dostępnych na rynku mieści się w przedziale od 1000 do 2000 W. Taka różnorodność pozwala dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczenia – jedynie odpowiednio dopasowane urządzenie można bowiem uznać za grzejnik energooszczędny.
W przypadku klasycznych mieszkań o niewielkich rozmiarach wystarczającym wyborem będzie grzejnik o minimalnej mocy 1000 W, ale w większych pomieszczeniach, takich jak salon czy biuro warto zamontować mocniejsze urządzenie. Największe i najbardziej wydajne grzejniki ścienne przeznaczone są do dużych przestrzeni z dużą ilością okien, skosów i wysokimi sufitami.
Design grzejnika ściennego a jego funkcjonalność
W ostatnich latach popularność elektrycznych grzejników ściennych znacznie wzrosła. Niejeden polski producent ogrzewaczy elektrycznych oferuje różnorodne modele tych urządzeń o zróżnicowanej stylistyce. Ozdobne grzejniki ścienne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szczególnie dbają o wystrój swojego wnętrza. Nowoczesne urządzenia dostępne są bowiem w kilku kolorach, a niektóre z nich mogą nawet zostać pokryte spersonalizowaną grafiką. Warto jednak pamiętać, że dekoracyjny grzejnik ścienny wcale nie musi być mniej funkcjonalny.
Te urządzenia w rzeczywistości niewiele różnią się od tradycyjnych pod względem technicznym. Wyjątkiem od tej reguły może być grzejnik elektryczny ścienny, który zazwyczaj musi pełnić dodatkową funkcję suszarki na mokre rzeczy wyjęte z pralki lub ręczniki po kąpieli. Taki elektryczny grzejnik energooszczędny pozwoli wówczas nie tylko zaoszczędzić miejsce w niewielkiej przestrzeni łazienkowej, ale również zapobiegnie gromadzeniu się w niej nadmiaru wilgoci. Dużą zaletą ściennych grzejników elektrycznych jest także fakt, że można je uruchomić w dowolnym momencie, nawet poza sezonem grzewczym.