Strona główna » Dowiedz się, jaką puszkę elektryczną wybrać

Dowiedz się, jaką puszkę elektryczną wybrać

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
elektryka

Remontujesz swój nowy dom? Masz w planie kupić puszki elektryczne? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem! Podpowiemy Ci, w jaki sposób zdecydować się na funkcjonalne modele, które odpowiednio zabezpieczą instalację wybranego budynku. Opowiemy również o tym, jakie są różnice pomiędzy puszkami podtynkowymi i natynkowymi. Gwarantujemy, że wybór odpowiedniej puszki do gniazdek nie będzie już stanowił żadnego problemu!

Puszka elektryczna — jaki model można dla siebie wybrać?

Podobnie jak i z innymi domowymi akcesoriami, tak samo, jeżeli chodzi o puszki, można zdecydować się na naprawdę różne modele. Postaramy się co nieco o nich opowiedzieć. Wśród najpopularniejszych znajdują się między innymi:

  • puszka natynkowa;
  • puszka podtynkowa.

puszka elektryczna

Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Oczywiście puszki podtynkowe są znacznie mniejsze, zazwyczaj zabezpiecza się je specjalną klapką. Takie gniazda montuje się w puszkach, z których wychodzą kable. Same puszki natynkowe zazwyczaj można spotkać w dużych pomieszczeniach gospodarczych. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich obudowa jest znacznie większa — musi być bowiem dostosowana do pomieszczenia dodatkowych kabli. W Twoim wirtualnym koszyku może zagościć również:

  • puszka elektryczna hermetyczna;
  • puszka łączeniowa.

Puszka hermetyczna, jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażone w uszczelki, których zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie i szczelność. Puszka natynkowa hermetyczna ma prostą konstrukcję, jest zbudowana ze specjalnej podstawy i pokrywy. To model wprost stworzony do instalacji zewnętrznych, gdzie istotne jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie kabli. Puszka łączeniowa to jeden z najbardziej niezbędnych elementów służących do instalacji sieci elektrycznej. To modele przeznaczone zarówno do montażu podtynkowego, jak i natynkowego. Mogą być ustawiane w dowolnej pozycji.

Właściwa puszka instalacyjna — dlaczego jej wybór jest ważny?

Bez względu na to, czy interesuje Cię puszka elektryczna zewnętrzna, czy puszka elektryczna podtynkowa do wnętrza, musisz zadbać o to, aby postawić na dobrze wykonany egzemplarz. Będzie to równie istotne w momencie, gdy na Twojej liście zakupów znajdzie się puszka hermetyczna do ziemi. Puszki elektryczne, chociaż są jednym z najprostszych i najbardziej podstawowych elementów każdej instalacji, mocno się od siebie różnią, dlatego ich wybór może być skomplikowany.

Na początku musisz zastanowić się nad tym, czy wybrać model, który wmurowuje się w ścianę, czy taki, który zostanie przykręcony do kartonowo-gipsowej powierzchni. Puszki do styropianu są bardzo popularne, ponieważ ich montaż jest szybki i prawdziwie bezproblemowy. Dalej musisz zastanowić się także nad tym, czy wybrać model płytki, czy też głęboki. Różnica dotyczy oczywiście od tego, ile przewodów i innych elementów będzie mogło znaleźć się w takim modelu.

Kupując puszki podtynkowe, czy wtedy, gdy będzie interesować Cię puszka elektryczna natynkowa, musisz podjąć również decyzję co do tego, czy będzie to model łączony, czy właśnie modułowy. Zaleca się, aby w ścianach murowanych sięgać przede wszystkim po te pierwsze.

Puszka elektryczna łączeniowa, puszka instalacyjna podtynkowa, puszka do gniazdka… tak wiele naprawdę różnych modeli może sprawić, że wybór konkretnego nie będzie należał do najprostszych zadań. Przed zakupami warto więc dobrze się zastanowić, tak aby później nie było żadnych problemów ani z samym osadzaniem wybranej puszki, ani tym bardziej z instalowaniem samego gniazdka.

  Czy meble drewniane mogą być w łazience?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.