Strona główna » Dobrze oświetlone mieszkanie

Salon, kuchnia czy gabinet – w każdym z tych pomieszczeń bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Podpowiadamy jak je dobrać, aby spełniało swoje najważniejsze funkcje.

Nawet zakup najpiękniejszej lampy nie sprawi nam przyjemności, jeśli nie będzie ona funkcjonalna – nie rozświetli odpowiednio pomieszczenia, nie pomoże przy pracy, czy nie wyeksponuje poszczególnych elementów wnętrza. Jak dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?
W salonie…
Żyrandole już nie są głównym i nierzadko jedynym źródłem światła. Dziś w salonie oprócz oświetlenia górnego instalujemy nastrojowe boczne kinkiety lub punktowe lampki. – Coraz częściej rezygnujemy z pojedynczego, intensywnego źródła światła, wybierając liczne, rozproszone lampki halogenowe lub nowoczesne oprawy diodowe – mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light.
W salonie najczęściej odpoczywamy. Jeżeli najchętniej czytamy, bardzo zdrowe będzie jasne oświetlenie skierowane bezpośrednio na książkę lub gazetę. Jeśli natomiast odpoczywamy słuchając muzyki, warto zadbać o nastrojowe oświetlenie o miękkim, ciepłym i relaksującym świetle. Komfort oglądania telewizji zapewni nam oświetlenie umieszczone w taki sposób, aby nie odbijało się ono od ekranu. Złagodzi to kontrast i zapewni też odpoczynek naszym oczom. W tym celu można wybrać na przykład halogeny montowane w półce nad telewizorem lub postawić lampę podłogową.
W kuchni…
Najważniejszymi miejscami kuchni, wymagającymi dobrego oświetlenia są strefy robocze: zlewozmywak, płyta kuchenna, blat oraz stół. W praktyce zdaje egzamin kombinacja różnych źródeł światła np. kuchennej lampy wiszącej oraz oświetlenia podszafkowego, które oświetli kuchenny blat. W przypadku, gdy miejsce robocze w kuchni umiejscowione jest pod oknem, oświetlenie można zamontować po obu jego stronach np. dwa punktowe reflektorki albo lampki zwisające z sufitu (muszą umożliwiać otwarcie okna). Jeśli zaś blat znajduje się przy ścianie, to oświetlenie możemy zamontować pod szafkami wiszącymi poniżej linii wzroku (reflektorki), nad szafkami (lampki halogenowe na wysięgnikach) lub na ścianie (kinkiety lub listwy z regulowanymi, kierunkowymi reflektorkami). W niskich pomieszczeniach zaleca się zainstalowanie na ścianach oświetlenia bocznego (kinkiety, reflektorki) skierowanego na sufit.
W gabinecie…
Pokój do pracy należy wyposażyć zarówno w oświetlenie ogólne, czyli lampę sufitową lub podłogową o niewielkiej mocy, która zmniejszy niekorzystny dla wzroku kontrast światła i cienia oraz koniecznie w lampkę biurkową. Najlepiej wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawiać. Lampka taka musi być ustawiona z boku osoby pracującej w taki sposób, aby światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. W przypadku osób praworęcznych powinna być ona umieszczona po lewej stronie, a w przypadku leworęcznych – po prawej stronie biurka.

zdjęcia Kobi Light

  Mieszkanie pełne błękitu

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.