Strona główna » Dobry lakier z połyskiem

Dobry lakier z połyskiem

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jaki lakier z połyskiem jest dobry i najmniej szkodliwy. Chodzi o lakier odporny na ścieranie i zarysowania. Słyszałem, że DOMALUX- lakier jest dobry, ale czy to prawda? A może są jakieś inne?

Domalux jest rzeczywiście dobrym lakierem. Ale od początku:
Jeśli chodzi panu o to, by lakier był jak najmniej szkodliwy, to trzeba położyć wodorozcieńczalny (taki właśnie jest m.in. Domalux). Lakiery rozpuszczalnikowe (uważane za trwalsze) niestety wydzielają szkodliwe opary. Pomieszczenie, w którym podłogę pomalowano takimi lakierami, można użytkować dopiero po zniknięciu nieprzyjemnego zapachu (a to może trwać miesiąc i dłużej, np. po zastosowaniu lakieru chemoutwardzalnego). Dlatego proponuję wybrać lakier wodorozcieńczalny. Takie lakiery nie wydzielają szkodliwych oparów. Jednak jest pewne utrudnienie – potrzeba wprawy, by je ładnie położyć. Jeśli zrobi się to nieumiejętne mogą podnieść się „włoski” drewna.

Wśród lakierów wodorozcieńczalnych są trzy grupy:

AKRYLOWE
Nie zmieniają zabarwienia drewna, nie wymagają podkładu i bardzo dobrze rozprowadzają się po powierzchni podłogi. Tworzą elastyczną powłokę, ale mało odporną na ścieranie i wgniecenia. Dlatego polecane są do pokoi dziecięcych, czy sypialni.

POLIURETANOWO-AKRYLOWE
Ponieważ są mieszaniną dyspersji akrylowej i poliuretanowej, ich właściwości zależą od proporcji składników. Te, w których więcej poliuretanu, są twardsze. Dodatek żywic akrylowych sprawia, że lakier łatwo się rozprowadza, ale jest nieco mniej odporny na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne niż lakiery na bazie samych żywic poliuretanowych. Te lakiery są przeznaczone do pokoi dziennych, przedpokoi.

POLIURETANOWE
Są najbardziej odporne na ścieranie spośród wodorozcieńczalnych i nie wydzielają szkodliwych oparów. Ale są jednocześnie najdroższe. Przeznaczone do pokoi dziennych, kuchni i łazienek.

Domalux jest lakierem poliuretanowo-akrylowym. Takim samym rodzajem jest też dobry lakier firmy Bondex czy np. Beckers.
Akrylowy lakier ma firma Beckers – nazywa się Panellack.
Lakier poliuretanowy to np. Intensiv Blanchon (kosztuje ok. 450 zł za 5 litrów).

  Jaka podłoga do orzechowych drzwi?

zdjęcie Barlinek deska barlinecka na wysoki połysk

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.