Strona główna » Dekoracja DIY – czyli kwietniki wykonane samodzielnie

Dekoracja DIY – czyli kwietniki wykonane samodzielnie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jak samodzielnie wykonać prosty kwietnik w stylu skandynawskim? Pokazujemy poradnik krok po kroku. Z kilku deseczek i ładnych prostych doniczek można zrobić samodzielnie dekorację w mieszkaniu.

Przygotowanie oryginalnego kwietnika nie zajmuje dużo czasu. To przy tym świetna zabawa i doskonała ozdoba pomieszczeń. Nawet gdy za jakiś czas zmienimy wystrój wnętrza, kwietnik będziemy mogli z łatwością przemalować i ustawić w innym, bardziej dogodnym miejscu. Odpowiednio dobrane rośliny zadbają o nasze samopoczucie i oczyszczą powietrze.

Do wykonania dwóch kwietników potrzebne będą:

  • 24 listewki (16 sztuk o długości 11 cm oraz 8 sztuk o długości 9 cm)
  • klej na gorąco
  • gąbka ścierna
  • metalowe uchwyty
  • gwoździe
  • kuweta oraz pędzel
  • emalia akrylowa do drewna i metalu, np. Śnieżka Moje Deko

Przygotowanie

Gąbką ścierną należy przetrzeć dokładnie każdą listewkę – dzięki temu, by zlikwidować nierówności oraz drzazgi. Kolejny krok to złożenie czterech kwadratów. Na każdy powinny przypadać dwa dłuższe i dwa krótsze elementy. Łączy się je za pomocą kleju na gorąco. Do dwóch dłuższych listewek dodajemy mocowanie, dzięki któremu będzie można zaczepić kwietniki na ścianie.

Przygotowane podstawy należy połączyć ze sobą za pomocą czterech dłuższych listewek, również z użyciem kleju na gorąco. Sześciany foremne odstawiamy do czasu, aż klej wyschnie – koniecznie zapoznając się wcześniej z instrukcją producenta podaną na opakowaniu (w zależności od produktu, czas schnięcia może być różny).

Dekoracja

Po złożeniu kwietnika możemy przystąpić do jego dekoracji. Kolor emalii wybieramy zgodnie z własnymi upodobaniami i kolorystyką wnętrza, w którym ozdoba ma zostać ustawiona. Najbardziej uniwersalną barwą jest biel, to także kolor charakterystyczny dla stylu skandynawskiego.

Na ścianach błękitnych oprócz bieli, dobrze będą wyglądać pastelowe odcienie fioletu, różu czy żółci, na tle szarych ścian – biele, beże czy barwy oliwkowe, czerwonym zaś elegancji dodadzą czarne ozdoby.

  Kabinety i kufry powracają do mody

Farbę, przed wlaniem do kuwety, należy dokładnie wymieszać. Za pomocą pędzla malujemy drewniane elementy kwietnika, pamiętając szczególnie o miejscach łączenia listewek. – Do pomalowania kwietnika doskonale nadaje się Śnieżka Moje Deko. To produkt bardzo łatwy w aplikacji, ma łagodny zapach, szybko schnie i doskonale kryje. Jest też bezpieczny dla dzieci, dlatego do majsterkowania można zaprosić również dzieci.

Wybór roślin

Gdy farba wyschnie, kwietnik mocujemy do ściany i wstawiamy doniczki z kwiatami. Rozważmy wcześniej rodzaj rośliny – paprotka oprócz urokliwego wyglądu zapewni również odpowiednią wilgoć, lawenda otuli przyjemnym zapachem. Jeśli kwietnik planujemy umieścić w kuchni, możemy pokusić się o różnego rodzaju zioła, które pełnią funkcję dekoracyjną i doskonale nadają się do przyrządzania rozmaitych dań.

Może Cię zainteresować: