Strona główna » Czy to prawda, że lodówka pobiera najwięcej prądu wśród AGD?

Czy to prawda, że lodówka pobiera najwięcej prądu wśród AGD?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Czy klasa energetyczna lodówki ma znaczenie? Jak używać pralki, żeby nie przepłacać za prąd? Czy urządzenia na tzw. stand-by zużywają dużo prądu?

Odpowiadamy na często zadawane pytania związane z używaniem lodówki i pralki. Co jest mitem, a co faktem?

Spis treści porady

Mit: Ubrania nie dopierają się w niższych temperaturach

Najczęściej temperatura prania wynosi co najmniej 40 stopni. Niestety narażamy wtedy strukturę tkanin na uszkodzenia, a rachunki za prąd rosną. Jednak obawiamy się, że w niższej temperaturze nie da się skutecznie usunąć zabrudzeń i bakterii. Są na rynku pralki z technologią EcoBubbleTM, która przed rozpoczęciem cyklu prania łączy wodę, detergent i powietrze, tworząc aktywną pianę wnikającą dużo szybciej w strukturę tkaniny, można skutecznie prać rzeczy w niskich temperaturach, np. 30 stopni, oszczędzając przy okazji energię i nie narażając delikatnych ubrań na zniszczenie. Poza tym w pralkach nie mających takiego programu można użyć odplamiaczy dodając je do proszku, a co najważniejsze mocno zabrudzone rzeczy najlepiej prać „na świeżo”, nie czekając aż uzbiera się więcej prania.

Fakt: Lodówka pobiera najwięcej energii ze wszystkich sprzętów

Lodówka chłodzi i mrozi żywność 24 godziny na dobę, dlatego można ją uznać za jedno z najbardziej pochłaniających energię urządzeń domowych. Przy jej wyborze warto szczególnie przyjrzeć się klasie energetycznej oraz nowoczesnym technologiom, które pomagają w oszczędzaniu energii. Na przykład firma Samsung ma w ofercie pojemne urządzenia w wykończeniu Metal Cooling, które zapewnia lepszą izolację wewnątrz lodówki oraz pomaga szybko powrócić do stabilnej temperatury po otwarciu drzwi. Są też lodówki z trybem Vacation – kiedy dłużej nie ma nas w domu, lodówka nie pracuje na pełnych obrotach, a mimo to przechowywane pożywienie nie psuje się.

Fakt: Klasa energetyczna ma znaczenie

Wybierając pralkę spójrzmy na etykietę energetyczną, która informuje o tym czy zakupiony sprzęt wpłynie na długoterminowe oszczędności. Na przykład lodówki w klasie energetycznej A zużywają około połowę mniej prądu niż te w najniższej klasie. Wybierając sprzęt w klasie A++ lub wyższej mamy możliwość zaoszczędzenia nawet do 150 zł w skali roku względem urządzeń oznaczonych dalszymi literami alfabetu. Decydując się na lodówki i pralki w najwyższej klasie energetycznej, które w swojej ofercie posiada marka Samsung, możemy znacznie ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym.

  Karnisz sufitowy czy szyna sufitowa – na który wariant się zdecydować?

Jak rozczytać klasy energetyczne na etykiecie?

Kolorowe paski na etykiecie określają właśnie klasę energetyczną, a symbol na czarnym tle ze strzałką pokazuje klasę energetyczną danego modelu lodówki. Najczęściej spotyka się etykiety z siedmioma klasami energetycznymi (dla chłodziarek) od klasy D (urządzenia najmniej energooszczędne) do klasy A+++ (urządzenia najbardziej energooszczędne).

Mit: Energooszczędne urządzenia to strata pieniędzy

Warto inwestować w urządzenia z najwyższa klasą energetyczną. Ten wydatek zwróci się nam już po kilku latach. Przecież AGD nie wymieniamy tak często jak np. smartfonów. Wybierając trwałe lodówki z kompresorem Digital Inverter czy pralki z silnikiem inwerterowym, możemy być pewni, że w długofalowej perspektywie przyniesie nam to oszczędności. Digital Inverter zapewnia wydajność energetyczną, minimalny hałas i długotrwały okres eksploatacji, co potwierdza 10-letnia gwarancja na silnik inwerterowy. Pralka do zabudowy – w kuchni czy w łazience?

Mit: Uśpione urządzenia pobierają dużo prądu

Wielu z nas sądzi, że podłączone do prądu urządzenia, nawet jeśli nie są w danej chwili używane, niepotrzebnie pobierają energię elektryczną. Przed wyjściem z domu, część z nas wyciąga z kontaktu kable od telewizora czy pralki, zwłaszcza jeżeli są to produkty kupione kilka lat temu. Wybierając urządzenia w wysokiej klasie energetycznej, które w trybie czuwania pobierają minimalną ilość prądu, nie musimy się martwić o to, czy przed wyjściem odłączyliśmy wszystkie kable.

Może Cię zainteresować: