Strona główna » Co trzeba wiedzieć kupując diody LED

Co trzeba wiedzieć kupując diody LED

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Przede wszystkim musimy wiedzieć jakiej mocy i z jakim mocowaniem żarówkę chcemy zamienić. Obecnie na rynku dostępne są głównie zamienniki halogenów MR16 (12 V) oraz GU10 (230 V), o mocach odpowiadających 25 W i 35 W, czyli tych najpopularniejszych.

Dobrzy producenci zawsze podają na opakowaniu odpowiednikiem jakiej mocy żarówki halogenowej jest dany produkt. Jeśli jakiś producent tego nie podaje lub jest to tani produkt niemarkowy, warto zweryfikować jego moc samodzielnie dokonując prostego obliczenia. Najłatwiej sprawa ma się w przypadku 12 V zamienników halogenów MR16, gdzie przyjmuje się, że maksymalnie 1 W LED jest w stanie zastąpić 10 W tradycyjnej żarówki halogenowej. Na tej podstawie można dokonać prostego obliczenia np. dla LED o mocy 3 W. Mnożąc 3 W x 10 otrzymujemy zamiennik maksymalnie 30 W żarówki.

W przypadku 230 V zamienników halogenów GU10, oraz żarówek na duży gwint E27 wygląda to tak, że 5 W LED GU10 jest zamiennikiem maksymalnie 40 W żarówki halogenowej.

Kolejnym ważnym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie jest kąt świecenia LED. Większość osób uważa, że im większy kąt tym lepiej, jednak z reguły jest dokładnie odwrotnie. Światło emitowane przez LED o kącie świecenia 120° jest bardzo rozproszone i słabe, natomiast 30° kąt świecenia gwarantuje nam to, iż światło będzie skupione i skutecznie oświetli określoną płaszczyznę, szczególnie z większej wysokości. Na podstawie tego można przyjąć, iż do oświetlenia sufitowego powinniśmy stosować LED o małym kącie świecenia tj. 30°-40°, natomiast dla małych półek czy wnęk warto zdecydować się na LED o kącie 60°. Kąt świecenia 120° ma zastosowanie jedynie w przypadku LED zastępujących klasyczne żarówki 40W i 60W.

Na sam koniec prawda, która wydaje się być oczywista, jednak czasem o niej zapominamy pragnąc oszczędzić 5 zł – jeśli chcesz mieć pewność, że produkt jaki kupujesz spełni twoje oczekiwania, wybieraj markowych producentów LED. Tanie niemarkowe produkty z Chin mogą ulegać częstszym awariom, oraz nie spełniać deklarowanych przez sprzedawcę parametrów, a co za tym idzie twoich oczekiwań.

  Projekt kawalerki - jak wykorzystać podest

Konsultacja i zdjęcia Niviss Polska www.niviss.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.