Strona główna » Choinka żywa czy sztuczna? Na jakie świąteczne drzewko postawić

Choinka żywa czy sztuczna? Na jakie świąteczne drzewko postawić

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
choinka

Choinka jest jednym z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. To ona pomaga stworzyć świąteczny klimat i jest piękną ozdobą domu. Wiele osób co roku staje jednak przed dylematem związanym z tym, czy lepsza będzie choinka żywa, czy sztuczna. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które zdecydowanie warto jest poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozwoli to zdecydowanie łatwiej i szybciej podjąć ten bardzo ważny wybór.

Żywa choinka – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Przez wieki wnętrza domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia zdobiły choinki żywe. Przez pewien okres zostały one wyparte sztucznymi zamiennikami, ale obecnie powracają do łask. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że żywe choinki pozyskiwane są ze specjalnie prowadzonych w tym celu upraw. Ich pozyskiwanie nie wpływa więc negatywnie na środowisko naturalne.

Dodatkowym atutem jest także fakt, że żywe drzewka ulegają szybkiemu rozkładowi, dlatego są przyjazne dla środowiska. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup ciętej choinki to po Świętach trafi ona na kompost. Można także wybrać drzewko w donicy, dzięki czemu można je później zasadzić w ogrodzie lub na działce.  Niewątpliwą zaletą takiej choinki jest także to, jak niesamowity świąteczny klimat pomaga stworzyć. Jej zapach będzie roztaczał się w całym domu i wprawiał wszystkich domowników w przyjemny nastrój.

choinka żywa

Wady choinek żywych

Mimo, iż taka choinka ma wiele zalet trzeba liczyć się także z wadami takiego rozwiązania. Przede wszystkim niezbędne jest zweryfikowanie przed zakupem z jakiego źródła ona pochodzi. Może bowiem okazać się, że egzemplarz, który można kupić w okazyjnej cenie sprzedawany na bazarze czy w innym miejscu pochodzi z kradzieży i został ścięty w nielegalny sposób.

  Oszczędne pranie

Sprawdzanie źródła pozwoli ograniczyć tego rodzaju praktyki i pomoże skutecznie chronić środowisko naturalne. Wybierając żywe drzewko trzeba także liczyć się z tym, że będzie ono gubiło igły. Niezbędne będzie regularne ich usuwanie, gdyż mogą wbijać się w stopy. Z takiej choinki powinni zrezygnować także posiadacze kotów, które bardzo chętnie wspinają się po drzewkach. Może to spowodować szybsze opadanie igieł.

Przeciwnicy tego rodzaju choinek jako argument podają także fakt, że bardzo ciężko znaleźć jest idealne drzewko, które będzie miało doskonałe proporcje. Można to jednak uznać poniekąd za atut, gdyż oznacza to, że nie ma na świecie dwóch identycznych choinek. Sprawia to, że staje się ona jeszcze bardziej wyjątkowa. Choinkę żywą można wykorzystać zazwyczaj tylko raz, dlatego trzeba również mieć na uwadze to, że jest to dość spory wydatek, który będzie powtarzał się co roku.

Sztuczna choinka – alternatywa dla choinki żywej

Choinki sztuczne pojawiły się w Polsce w okresie PRL-u i to właśnie wtedy zyskały popularność. Ich wygląd pozostawiał jednak wiele do życzenia, gdyż najczęściej nie były one zbyt urodziwe. Nowoczesne choinki sztuczne są wykonywane bardzo precyzyjnie, z dbałością o najmniejsze szczegóły, dzięki czemu swoim wyglądem imitują prawdziwe jodły czy świerki. Ich doskonały wygląd sprawia więc, że prezentują się one bardzo elegancko i stanowią świetną ozdobę wnętrza.

Wybierając choinkę sztuczną nie trzeba martwić się o to, że wytrzyma ona zaledwie około 3 tygodni. Nie traci ona igieł więc przez cały czas będzie zachwycała swoim wyglądem. Nie ma także konieczności częstego odkurzania pod nią. W przypadku żywych choinek często zdarza się problem związany z wydzielaniem żywicy, która brudzi podłogę i najbliższe otoczenie. W tym przypadku nie ma takiego problemu. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest również to, że zakup choinki sztucznej jest wydatkiem jednorazowym, gdyż posłuży ona przez wiele lat. Jest ona także łatwa w demontażu oraz nie sprawia problemów z przechowywaniem.

  Kolor rolet w oknach

choinka sztuczna

Choinki sztuczne – wady tego rodzaju drzewek

Główną wadą sztucznej choinki jest przede wszystkim to, że nie wydzielają one pięknego zapachu kojarzącego się z lasem. Są wytwarzane z tworzywa sztucznego, dlatego gdy zajdzie potrzeba jej utylizacji trzeba wywieźć ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Jest to materiał, który rozkłada się przez wiele lat. Szacuje się, że proce ten trwać możne nawet 400 lat. Dodatkowo podczas jej produkcji do atmosfery emitowane są szkodliwe gazy, dlatego sztuczna choinka nie jest dobrym wyborem dla osób, które troszczą się o środowisko naturalne. Wadą tego rodzaju drzewek jest także zdecydowanie wyższa cena. Rekompensuje ją jednak fakt, że jest to wydatek ponoszony raz na kilka lat.

Zarówno choinki żywe, jak i sztuczne mają szereg zalet oraz wad. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która z nich jest lepsza. Wybierając konkretne drzewko należy kierować się własnymi preferencjami oraz posiadany budżetem. Choinka jest dodatkiem do Świąt Bożego Narodzenia i sprawia, że czas ten staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Bez względu jednak na to, jakie drzewko zdecydujemy się kupić najważniejsze jest to, aby pomogła ona stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Patrycja

Tylko żywa choinka

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.