Strona główna » Budowa domu pod fotowoltaikę – na co zwrócić uwagę?

Budowa domu pod fotowoltaikę – na co zwrócić uwagę?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Panele fotowoltaiczne

Inwestując w fotowoltaikę warto pomyśleć o niej już na samym początku budowy domu. Zaplanowanie działań związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej może przynieść długoterminowe korzyści i szybszy zwrot z inwestycji. Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Minimalizowanie kosztów fotowoltaiki jest możliwe od samego początku. Jak to robić?

Budowa domu a instalacja fotowoltaiki

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga poświęcenie czasu i dużych nakładów finansowych. W nowoczesnym budownictwie już podczas budowy domu planuje się zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku. Ważnym aspektem w ograniczaniu kosztów eksploatacyjnych budynku jest minimalizowanie kosztów pozyskiwania energii oraz ogrzewania. Z takim zamysłem powstały np. domy pasywne.

Już na początku budowy domu, na którym ma powstać fotowoltaika ważne jest oszacowanie dodatkowych kosztów związanych z realizacją instalacji fotowoltaiki. Aby dobrze określić koszty z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego, warto skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu określicie koszty zainstalowania fotowoltaiki oraz okres zwrotu z rozróżnieniem typów instalacji: na dachach skośnych, płaskich oraz instalacjach naziemnych.

Zacienienie – kluczowy aspekt dla fotowoltaiki

Chcąc od początku zasilać nasz nowy dom prądem z energii słonecznej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawową kwestią jest zacienienie. Wybierając działkę pod dom, który ma być zasilany przez panele słoneczne, należy wybrać taką, która posiada odpowiednią ilość otwartej przestrzeni.

Zacienienie ma bardzo negatywny wpływ na pracę instalacji fotowoltaicznej. Cień, który codziennie pojawia się na panelach fotowoltaicznych będzie powodował proporcjonalny spadek generowanego prądu przez ogniwo. Zacienienie niesie różny wpływ na instalację fotowoltaiczną w zależności od sposobu połączenia. W przypadku połączenie równoległego zacienie spowodowałoby proporcjonalny spadek mocy w stosunku do stopnia i liczby zacienionych ogniw. W połączeniu szeregowym – montowanym w większości instalacji – zacienienie części jednego ogniwa skutkuje spadkiem napięcia w całym module.

  Dobrze oświetlone mieszkanie

W przypadku zacienienia warto zwrócić uwagę nie tylko na otaczającą nas roślinność i inne budynki. Istotny jest również sam kształt dachu i elementy na nim rozmieszczone. Zacienienie może być powodowane przez niewielkie elementy, które na dachu są niezbędne. Są to np. wywietrzniki czy kominy. Budując dom od początku i chcąc zainstalować panele słoneczne na dachu budynku, warto jest stworzyć optymalną przestrzeń do montażu fotowoltaiki. Część dachu nachylonego na południe powinna posiadać odpowiednią płaską przestrzeń, której nie będzie nic przeszkadzać. Stawiając konstrukcję dachu dla fotowoltaiki, warto pamiętać również o odpowiednim kącie nachylenia części skierowanej na południe. W polskich warunkach optymalne nachylenie wynosi 30-40 stopni.

Stawiając na fotowoltaikę dla domu otwieramy się na duże możliwości. Musimy jednak pamiętać o obowiązkach, jakie muszą spełniać właściciele instalacji fotowoltaicznych. Więcej o opłacalności i bilansowaniu fotowoltaiki przeczytacie na stronie https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/, na której znajdziecie jeszcze więcej przydatnych informacji dotyczących fotowoltaiki dla domu.

Koszty eksploatacyjne – z czym musimy się liczyć?

Postawienie na instalację fotowoltaiczną równa się postawieniu na długoterminowe oszczędności. Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej wynosi najczęściej 7-8 lat. Po tym czasie instalacja zaczyna generować czyste oszczędności.

Ważne jest jednak by nie zaniedbać instalacji. Koszty eksploatacyjne nie wynoszą dużo, ale powinien pamiętać o nich każdy właściciel fotowoltaiki. W przypadku wad ukrytych najdroższych podzespołów instalacji, producenci najczęściej zapewniają gwarancję, która wynosi od 5 do 10 lat. Oprócz tego warto zadbać o utrzymanie paneli we własnym zakresie, niezależnie od jej działania. Konieczne jest przeprowadzanie okresowych  przeglądów – ich koszt może wynieść ok. kilkaset złotych rocznie. Po okresie gwarancyjnym konieczny może okazać się serwis lub wymiana falownika. Bieżące utrzymanie wiąże się również z myciem paneli, które w ostateczności można wykonać osobiście, chociaż warto jest skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

  Czerwona sofa i reszta

Budując nowy dom warto od samego początku dostosowywać jego konstrukcję do odnawialnych źródeł energii, które są przyszłością światowej energetyki.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.