Strona główna » Zalety i wady blatów z konglomeratu

Blaty kuchenne z konglomeratu są supertrwałe. Mają właściwości kamienia, ale są od niego lżejsze, cieplejsze i tańsze. Ich bardzo dużą zaletą jest plastyczność. Z konglomeratu na zamówienie można zrobić blat zaokrąglony, falujący, a nawet połączony ze zlewem.

Czym charakteryzuje się konglomerat?

Konglomeraty są łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy przecierać wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń można użyć powszechnie stosowanych środków czyszczących, jak mleczka czy nawet delikatny proszek. Poza myciem konglomerat nie wymaga żadnej dodatkowej konserwacji.

Rzeczywiście cena ponad 900 zł za metr kwadratowy blatu nie jest mała. Czy warto? Jeżeli kuchnia ma być na wiele lat, intensywnie używana, nie planujemy zmieniać mebli, to warto zainwestować w taki blat. Jeśli jednak kupujemy zabudowę kuchni na kilka lat, to blat laminowany w zupełności wystarczy.

Z czego są blaty konglomeratowe?

Z mieszanek minerałów, żywic akrylowych i pigmentów. Firmy produkujące konglomeraty z dużą zawartością kwarcu, nazywają te blaty – konglomerat kwarcowy. Są też inne nazwy firmowe – Solid Surface (trwała powierzchnia), Corian (firma Du PontTM ), Staron (firma Samsung), Hi-Macs (firma LG), Kerrock.

Zalety konglomeratów:

– łatwo je kształtować, dzięki czemu wykonane z nich blaty mogą mieć wyoblenia, wypukłości i wklęsłości.
– konglomerat jest jedynym materiałem, z którego można tworzyć duże powierzchnie, np. blat płynnie przechodzący w zlewozmywak lub wchodzący na ścianę.
– spoiny są prawie niewidoczne, blaty są więc odporne na wodę.
– do wyboru wiele kolorów, które można ze sobą łączyć
– twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne
– odporne na plamy i chemikalia domowego użytku
– odporne na wysokie temperatury
– można je naprawiać
– nie ulegają przebarwieniom
– powierzchnia jest gładka, bez porów, dzięki czemu jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości (stosowane np. w szpitalach)

  Wysokość blatu w kuchni

Wady konglomeratów

– wysoka cena. Kosztują od około 900 zł za metr kwadratowy blatu. Najdroższe dochodzą do 2000 zł za metr kwadratowy.

Firma Forma System na przykład wycenia metr bieżący blatu – przy szerokości blatu 60 cm cena metra bieżącego wynosi od 550 do 1300 zł w zależności od koloru konglomeratu kwarcowego, jego grubości oraz sposobu wykończenia. W ofercie są również blaty tzw. ekonomiczne – modele Classic oraz Combo w cenach 400-770 zł/mb.

Zdjęcia: 4 Stone, Bella Casa, Corian, Forma System, Ramido, Technistone

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.