Szczególnie w pokojach małych dzieci bardzo istotny jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych i mebli. Jeśli królestwo malucha znajduje się na poddaszu, to również okna wpływają na bezpieczeństwo.
Atesty, zabezpieczenia, kształty – to rodzice muszą koniecznie brać pod uwagę, urządzając pokój dziecka.
Spis treści porady
Meble w pokoju dziecka
W Polsce przepisy regulują jedynie produkcję mebli dla niemowląt oraz tych przeznaczonych do przedszkoli oraz szkół. Pozostałe meble dla dzieci i młodzieży nie są objęte przepisami. Dlatego trzeba samemu sprawdzać czy producent zadbał o certyfikaty i atesty. Najlepiej, gdy ma dokumenty potwierdzone przez Państwowy Zakład Higieny lub oznaczenie CE (zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej).
Bezpieczne meble dziecięce:
– wykonane z materiałów nietoksycznych;
– bez ostrych czy wystających elementów, o które dziecko mogłoby się zranić. Krawędzie muszą być zaokrąglone, dokładnie wyszlifowane;
– szuflady z blokadami zapobiegającymi wypadaniu;
– bez miejsc, w których dziecku grozi przycięcie rączki;
– wyprodukowane z materiałów posiadających certyfikaty bezpieczeństwa i atesty Państwowego Zakładu Higieny;
– meble niemowlęce, a szczególnie łóżeczka muszą być produkowane zgodnie z europejskimi normami PN-EN 716-1:2010 oraz PN-EN 716-2:2010 oraz posiadać oznakowanie symbolem CE.
Okna dachowe w pokoju dziecka
Takie okna wpuszczają nawet dwa razy więcej światła dziennego niż typowe pionowe. A doświetlenie pokoju dziecka to ważny element. Dziecko nie może dobrze funkcjonować i rozwijać się bez odpowiedniej ilości światła słonecznego. Dlatego często miejsce do zabawy czy nauki aranżuje się właśnie pod oknem połaciowym, by mały człowiek jak najwięcej przebywał w świetle.
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka to także wybór odpowiedniego okna:
– sposób otwierania – najlepsze są modele z systemem górnego otwierania. Małe dziecko nie sięgnie do zamontowanego wysoko uchwytu i nie otworzy okna bez pomocy rodziców;
– bezpieczna szyba – okna z laminowaną szybą wewnętrzną są całkowicie bezpieczne. Nawet w przypadku silnego uderzenia, np. piłką, kawałki szkła pozostaną sklejone folią i nie wypadną
– dobra wentylacja – należy zapewnić dziecku właściwą wentylację pokoju, co wpłynie na jego lepsze samopoczucie i formę.W oknach dachowych VELUX uchwyt otwierający jest zintegrowany z wentylacją – zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet, gdy okno jest zamknięte;
– spokój i komfort – okno musi być zasłaniane w sposób, który zapewni dziecku miły nastrój w pokoju oraz komfortową temperaturę. VELUX do pokoi dziecięcych na poddaszu proponuje rolety z wizerunkami bohaterów bajek Disneya. W kolekcji jest 12 wzorów rolet zaciemniających VELUX. Żywe kolory i ulubieni bohaterowie z bajek, jak Myszka Miki, Jelonek Bambi, Kubuś Puchatek, Samoloty, Kopciuszek udekorują pokój i ukoją dziecko do snu. Rolety mają tkaniny wysokiej jakości z aluminiową powłoką, co daje efekt całkowitego zaciemnienia.
To ważne, szczególnie dla młodszych dzieci, potrzebujących drzemki w ciągu dnia. Rolety latem chronią przed słońcem i przegrzaniem pomieszczeń, a w zimie poprawiają izolację cieplną okna. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia dzieci, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®, który gwarantuje, że użyte do produkcji komponenty nie zawierają szkodliwych substancji. Wymiary rolet są dopasowane do rozmiarów okien VELUX, a system Pick&Click® umożliwia samodzielną instalację bez pomocy specjalisty.
Farby na ścianach i na meblach
Kupując farbę na ściany w pokoju dziecka oraz farby do malowania zabawek czy mebelków, wybierajmy te z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Wtedy wiemy, że produkt spełnia restrykcyjne wymogi, nie zawiera substancji uczulających, w tym rozpuszczalników i amoniaku. Rekomendację produktu potwierdza informacja na opakowaniu oraz logotyp Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Innym znakiem jest Eco-Label – alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych, jakie na swoich produktach umieszczają producenci krajów Unii Europejskiej. Farby ze znakiem Eco-Label nie zawierają substancji toksycznych, rakotwórczych ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.
Ważne też, by farba do pokoju dziecka była wodorozcieńczalna – taka jest rozcieńczana wodą, a nie rozpuszczalnikiem.