Strona główna » Balkon po zimie – jakie prace wykonać?

Balkon po zimie – jakie prace wykonać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kwiaty doniczkowe na balkon

Wiosna i lato to okres, w którym większość balkonów kwitnie życiem. Nie dość, że spędza się tam więcej czasu, to także miejsce, gdzie hoduje się przepiękne kwiaty, czy rośliny owocowe. Jednak z nadejściem zimy zapomina się o balkonach, które stają się miejscem zaniedbanym i zagraconym. Wraz z początkiem nowego sezonu, pierwsze promienie słońca mobilizują wszystkich, dając energie do zadbania o balkon. Jednak jak przygotować go na sezon wiosenny? Jak odświeżyć balkon po zimie? Oto kilka prostych porad, które pomogą ułatwić to zadanie.

Balkon po zimie – sprzątanie

Przede wszystkim dobrze jest dokonać selekcji przedmiotów, które są całkowicie zbędne, a jedynie zajmują miejsce. Wśród nich najczęściej znajdują się zwiędłe kwiatki doniczkowe, stare doniczki, drewniane lub papierowe kartoniki do przechowywania drobiazgów. Warto także sprawdzić, czy znajdujące się tam ozdoby balkonowe np. latarenki, lampki, poduchy, karmniki dla ptaszków lub świecie, są jeszcze w stanie, który pozwala je w dalszym ciągu użytkować.

Niekiedy wystarczy jedynie odkurzyć i przemyć przedmioty. Jednak w przypadku, gdy warunki atmosferyczne uszkodziły dane elementy, warto je po prostu usunąć. Natomiast kwiaty, które przetrwały zimowe mrozy, wystarczy przesadzić do nowych doniczek lub oczyścić stare. Jak już upora się z tym zadaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć odkurzanie oraz mycie balkonu.

sprzątanie balkonu

Przywracanie dawnej świetności

Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro, należy pozbyć się kurzu, piasku, listków, traw, gałązek i pajęczyn, które w okresie jesienno-zimowym zdążyły się nagromadzić na balkonie. Jeżeli pomieszczenie znajduje się na wyższym piętrze, warto pomyśleć o sąsiadach, którzy mieszkają poniżej – dlatego właśnie lepiej jest użyć odkurzacza niż miotły, która zgarnie wszystko na niższe piętro.

  Mieszkanie w bieli

Następnie można przejść do dokładnego czyszczenia na mokro. W tym przypadku istnieje duża dowolność dotycząca metod. Można użyć szmatki, ścierek z mikrofibry, szczoteczek czy mopa oraz czystej wody lub odpowiednich detergentów. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nie skupiać swoich porządków jedynie na podłodze, ale także ścianach i barierkach, tak by cały balkon lśnił czystością.

Konserwacja przedmiotów na balkonie

Wiosenna renowacja powinna skupić się także na odpowiedniej konserwacji elementów balkonowych. Zwłaszcza dotyczy to barierek i mebli z drewna. Niekiedy te pierwsze warto odmalować, jednak przed tym zadaniem należy pamiętać, aby ostrożnie przeszlifować daną powierzchnię.

zestaw mebli ogrodowych

W przypadku drewnianych elementów trzeba zwrócić uwagę, czy nie wyblakły one pod wpływem czynników atmosferycznych. Następnie można pokryć je preparatem, który zabezpieczy drewno przed działaniem wody, niekorzystnych warunków pogodowych oraz rozwojem grzybów i pleśni. Do tego typu pracy można wybrać lakier, bejcę, oleje, czy lakierobejcę.

Przed zakupem odpowiedniego produktu, można zdecydować się na taki, który będzie bezbarwny lub zmieni on nieco naturalny kolor drewna, a także podkreśli słoje. Oczywiście drewniane elementy można także pokryć wcześniej farbą w wybranym kolorze.

Nowe meble balkonowe

Jeżeli zdecyduje się na zakup mebli wypoczynkowych, niezbędne będzie wybranie takich, które zostały przeznaczone do użytku zewnętrznego. Warto także wybierać przedmioty wielofunkcyjne, zwłaszcza gdy balkon jest mniejszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić dodatkowe miejsce np. skrzynki drewniane, które będą służyły nie tylko do przechowywania gadżetów, ale także jako wygodne siedziska.

Gdy już meble staną na swoim miejscu, warto udekorować je różnymi poduszeczkami, kolorowymi kocykami. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także takie, które stwarza doskonałą strefę relaksu.

Balkon po zimie – Dekoracje i kwiaty

kwiaty na balkonie

Po ostatecznym porządkach czas na najprzyjemniejszy element pracy. Ozdabianie balkonu warto zacząć od przygotowania doniczek na nowe sadzonki. Można także zdecydować się na przepiękne kwietniki, które umożliwią uzyskanie niepowtarzalnej atmosfery ogrodu.

  Kolory ścian do małego przedpokoju

Aktualnie modnym rozwiązaniem są stojaki na kwiatki, które wykonane zostały z drewnianych palet. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także bardzo oszczędne. Na koniec zostały już tylko elementy dekoracyjne. Wybór tych akcesoriów jest ogromny, zależy on tylko od indywidualnych potrzeb. Można użyć fikuśnych ozdób w kształcie ptaszków, świeczniki, girlandy świetlne, czy latarenki. Na sam koniec pozostanie tylko rozkoszowanie się przepięknym i nastrojowym balkonem, który stanie się prawdziwą oazą relaksu.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Zuza

Napiszcie jeszcze jak się zmotywować 🙂

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.