Czy można w łatwy i niedrogi sposób udekorować salon, zmieniając jednocześnie jego charakter i panujący w nim nastrój? Wbrew pozorom, nie jest to zadanie ani trudne, ani wymagające znacznych nakładów finansowych i czasowych.
Spis treści porady
Kluczowe elementy wystroju salonu.
Chyba każdy zna to uczucie, kiedy wchodzi do salonu, w którym są tylko meble – kanapa, komoda, stół, krzesła i półki. Jest pusto, surowo i surowo. Dopiero odpowiednie dodatki pływają na nadanie pomieszczeniu charakteru, atmosfery i ciepła.
Miękkość na podłodze.
Dywan wycisza dźwięki, ociepla pomieszczenie nie tylko wizualnie. Jest największą kolorystyczną „plamą” w pomieszczeniu, po barwnych ścianach (jeżeli są pomalowane). Nadaje pomieszczeniu styl – może być nowoczesny, jednobarwny lub w tradycyjne, indyjskie motywy. Dywany tkane na płasko, proste i bawełniane są często wykorzystywane w ocieplaniu pomieszczeń w stylu skandynawskim, dywany ciężkie, wełniane w tradycyjnych mieszkaniach.
Dywanów na ogół się nie zmienia zbyt często i stanowić mogą spory wydatek, więc jeżeli planujemy częstsze zmiany wystroju, lepiej kupić tańsze dywany i neutralnych kolorach i bez wzorów – łatwiej będzie do nich dopasować pozostałe dekoracje bez angażowania finansów.
Dekoracje okienne – nieskończona ilość kreacji.
Podpięcie zasłon.
Zasłony, zasłonki, firany, zazdrostki – one nadają salonowi styl. Nie muszą być drogie i nie trzeba inwestować dużej ilości pieniędzy, by dekoracje okienne stanowiły źródło wielu dekoracyjnych inspiracji. Wystarczy zmiana podpięcia, a okno, a wraz z nim cały salon zmieni swój charakter. Zasłony lub firany można spiąć ozdobnymi klamrami z kamieniami imitującymi szlachetne, klamrami z metalizowanych materiałów, z ludowymi elementami zdobniczymi, np. w serca, w kolorze z naturalnego drewna albo w mocno kontrastujących kolorach. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać okno nabierze charakteru elegancji lub ludowej nutki. Chwosty – gładkie, proste lub mocno ozdobne wzmocnią charakter wnętrza. Podobnie, jak taśmy do podpinania zasłon, które mocuje się na dyskretnym haczyku w ścianie. Jedynym stałym elementem jest haczyk, dobór taśmy zależy od koncepcji i stylu pomieszczenia.
Firana lub zasłona może być upięta z jednej strony – w odsłoniętym widokiem na atrakcyjne drzewo za oknem.
Scenografia na parapecie.
Jeżeli parapet jest widoczny, może stanowić wdzięczne tło do dekoracji. Można na nim postawić nie tylko tradycyjne doniczki z kwiatami, ale też świeczniki, dzbanki, małą lampkę, figurkę, a nawet kilka książek.
Oświetlenie ma znaczenie.
Lampy i abażury.
Główne oświetlenie to stały element wystroju. Trzeba je dobrze zaplanować. Większe możliwości dekoracyjne daje zastosowanie dodatkowego oświetlenia, które nie tylko oświetli, lecz również ozdobi. W podłogowych i stołowych lampach można zmieniać abażury, które nie muszą być być zbyt drogie, natomiast mogą podkreślać charakter pomieszczenia. Ciekawie wyglądają abażury ażurowe, wykonane z grubego kartonu lub innego materiału, które wieczorem mogą nadawać ciekawe efekty świetlne. Zmiana abażura w lampie podłogowej lub stołowej może zmienić całkowicie styl całej lampy. Stary abażur można też odświeżyć, naszywając na niego własnoręcznie dodatki – piórka, ozdobne koraliki, wstążki lub eleganckie taśmy. Kosztują grosze, a nadają ciekawy ton.
Świece i świeczniki
Do postawienia świeczki nie trzeba kupować świecznika. Można je postawić zgrupowane na zwyczajnej tacy posypanej jedno-lub wielokolorowym piaskiem lub kamyczkami. Zamiast specjalnych pojemników, można wykorzystać szklanki po … musztardzie lub majonezie lub wykorzystać inne, szklane miski lub miseczki. Bardzo nastrojowo wyglądają specjalne „pływające” świeczki umieszczone w szklanych misach z wodą i kwiatami.
Dekoracje na ścianę skupią uwagę.
Czas drogich obrazów chyba już minął. Nie każdy musi być majętnym koneserem sztuki dawnej lub nowoczesnej. Na ścianach najczęściej wiesza się zdjęcia lub pamiątki z podróży albo ważnych wydarzeń życiowych.
Zdjęcia w ramkach.
Oprawki na zdjęcia nie muszą być drogie, wystarczą zwyczajne za kilka złotych sztuka. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie zdjęć. Można je na ścianie umieścić w długim szeregu lub piętrowo, ułożyć w kształt serca lub innej figury. Od tego, jak i ile umieścimy zdjęć i w jakich ramkach, zależy wystrój salonu. Zamiast zdjęć w ramkach można też umieścić inne przedmioty, np. suche kwiaty, kolekcję muszli (trzeba je podkleić).
Plakaty tematyczne i portrety.
Wszelkie plakaty inspirujące się Andy Warholem również nieźle wyglądają, podobnie, jak umieszczone na antyramach fotograficzne portrety, które można samemu zrobić własnym smartfonem, wykorzystując wszelkie możliwości dostępnych aplikacji. Mogą być czarno-białe, w kolorach sepii lub zmienione w piktogramy. Pełna dowolność i pomysłowość do wykorzystania, koszt niewielki – wywołanie i umieszczenie na antyramach stosunkowo niewielki w stosunku do efektu.
Poduszki i pledy – efekt natychmiastowy.
Kolorowe lub jednobarwne poduszki na kanapach i fotelach natychmiast nadadzą wnętrzu ton za niewielkie pieniądze. Można się bawić kolorami i stylami, zmieniając je często lub układając w przeróżnych konfiguracjach. Do tego dopasowany kolorystycznie lub w kontrastowym kolorze pled i salon nabiera oczekiwanego charakteru.
Kwiaty – żywa dekoracja.
Rośliny zielone.
Najwdzięczniejszy element dekoracyjny, który na dodatek „rośnie z nami”. Dobór zielonych roślin jest ważny, lecz niekoniecznie jest drogim wydatkiem. Jeżeli lubimy zieleń, warto kupować tanie, małe sadzonki i pozwalać im swobodnie rosnąć. Kwiaty same w sobie są niezwykłym elementem wystroju, który warto eksponować. Doniczki same w sobie są elementem ciekawej dekoracji.
Kwiaty cięte.
Bukiety z kwiatów ciętych ozdobią każde miejsce. Warto kupować kwiaty sezonowe, kiedy są najtańsze – wiosenne tulipany i bzy, letnie georginie i róże. Jesienią pięknie wyglądają astry, ale też gałęzie w jarzębinami. Zimą można zainwestować w kwiaty na jednej gałęzi – róża lub kalia wygląda bardzo atrakcyjnie.
Niedrogie, lecz pomysłowe ozdoby można wykorzystywać do częstej zmiany dekoracji, zmieniając tym samym sezonowo charakter salonu, np. stosownie do pory roku lub okazji – święta, inne uroczystości. Wystarczy kilka drobnych zmian- kolor poduszek, upięcie zasłon, zmiana osłonek na doniczki i salon jest niby taki sam, ale zupełnie inny.