Strona główna » Storczyki – piękna dekoracja mieszkania

Storczyki – piękna dekoracja mieszkania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Mieszańce Cymbidium to piękne, egzotyczne rośliny i stosunkowo łatwe w uprawie. Zadbane i dobrze odżywione storczyki odwdzięczają się niezwykle obfitym kwitnieniem.

Na dorodnych pędach wykształcają nawet powyżej dwudziestu dużych, ciekawie zabarwionych kwiatów o niespotykanej trwałości . Kwiaty utrzymują się na roślinach nawet powyżej dwóch miesięcy. Jako kwiat cięty – w wazonie wyglądają świeżo nawet przez cztery tygodnie.

Storczyk Cymbidium

Gatunki wielkokwiatowe, których mieszańce uprawiamy w naszych domach i oranżeriach rosną w górach na znacznych wysokościach, dzięki czemu rośliny te przystosowały się do dużych różnic temperatur. Jako nieliczne storczyki znoszą nawet krótkookresowe spadki temperatury poniżej zera. Tolerują także znaczne upały. Kwiaty pojawiają się w miesiącach zimowych i w tym okresie należy zaprzestać nawożenia i znacznie ograniczyć podlewanie.

Nadające się do domowej uprawy mieszańce Cymbidium to storczyki naziemne – czyli mogą być sadzone w stałym podłożu podobnie jak inne domowe rośliny. Aby dobrze rosły, gleba powinna być luźna i przepuszczalna, z dużą ilością składników organicznych (torf, rozdrobniona kora). Ponieważ roślina bardzo silnie się rozrasta, należy zapewnić jej spory pojemnik, o czym trzeba pamiętać przy przesadzaniu. Storczyki Cymbidium przesadzamy wiosną po zakończeniu kwitnienia.

Temperatura i światło dla storczyków

Storczyki Cymbidium tolerują warunki cieplne panujące w mieszkaniach, jednak do regularnego kwitnienia wymagają dobowych wahań temperatury. Dlatego dobrym rozwiązaniem w uprawie tej rośliny jest wystawianie jej na okres późnej wiosny, lata i jesieni na zewnątrz, na taras, balkon lub do ogrodu.

Późną jesienią przenosimy rośliny do domu lub oranżerii, zapewniamy wtedy jak najwięcej światła (na zimę wystawa południowa) w miejscu dość chłodnym (15-18 stopni C). W domu najlepiej przy oknie balkonowy, z dala od kaloryferów. Dbamy o dużą wilgotność powietrza. Większą tolerancję w stosunku do warunków świetlnych i cieplnych wykazują miniaturowe mieszańce Cymbidium – te lepiej nadają się do mieszkań. Okazałe mieszańce wielkokwiatowe łatwiej uprawiać w oranżeriach, gdzie będą miały więcej miejsca, światła i niższą temperaturę w okresie zimy.

  Modne ozdoby i dekoracje Bożonarodzeniowe

Podlewanie i nawożenie

Intensywnie w sezonie wzrostu. Podlewanie 2-3 razy w tygodniu, tak aby podłoże było stale wilgotne. Co dwa tygodnie zasilamy nawozami do storczyków. Zimą zaprzestajemy nawożenia i podlewamy oszczędnie – jeden raz w tygodniu, pozwalając na lekkie przeschnięcie podłoża. Rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża, więc najlepiej podlewać i ewentualnie zraszać je deszczówką.

Roślina może nie wykształcić kwiatów, jeśli:

• nie zadbamy o dobowe wahania temperatury w okresie wzrostu, a szczególnie jesienią,
• nie zapewnimy jej dostatecznej ilości światła. Niedobór światła poznamy po kolorze liści. Rośliny rosnące w dobrych warunkach świetlnych mają jasnozielone liście, te w zbyt ciemnym miejscu wykształcają liście ciemnozielone.
• posadzimy ją w zbyt małym pojemniku – nie będzie miejsca na swobodne wykształcanie pseudobulw,
• używamy nawozów ze zbyt dużą zawartością azotu – co spowoduje rozrost liści i ograniczy kwitnienie.

Fot. BotanicStock. Materiał z www.naogrodowej.pl

Może Cię zainteresować: