Strona główna » Wybieramy krzesło biurowe do pracy

Wybieramy krzesło biurowe do pracy

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Krzesło biurowe to niezbędne wyposażenie, dzięki któremu możemy komfortowo i wygodnie pracować lub oddawać się ulubionym rozrywkom przy komputerze. Ten mebel wpływa na stan naszego zdrowia, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Źle dobrane krzesło biurowe może bowiem prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem, szyją oraz barkiem.

Cechy ergonomicznego krzesła biurowego

 • Odpowiednie wyprofilowanie i ruchome oparcie
  Krzesło biurowe o odpowiednim wyprofilowaniu wymusza na siedzącym przyjęcie właściwej postawy, która przybiera lekkie wygięcie zbliżone do litery „S”. Chcąc zwiększyć komfort siedzenia warto rozejrzeć się za modelem posiadającym uwypuklenie na wysokości odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Oparcie krzesła odpowiednio dopasowane do wzrostu użytkownika zapewnia stabilną podporę dla łopatek oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Warto zatem wybrać model z możliwością regulacji jego wysokości, co jest niezwykle ważne w przypadku wysokich osób.
 • Możliwość regulacji podłokietników
  Nasze ramiona w czasie pracy powinny znaleźć się na podłokietnikach krzesła biurowego, dzięki czemu skutecznie zmniejszymy obciążenie nadgarstków. Warto zadbać, aby krzesło biurowe posiadało możliwość ich regulacji czy też dostosowania odległości między nimi. Jest to przydatna funkcjonalność zwłaszcza w przypadku osób wysokich i tęższych, gdyż pośrednio wpływa to na szerokość siedziska.
 • Regulowanie wysokości i głębokości siedziska
  Odpowiednia wysokość siedziska krzesła biurowego pozwala na zgięcie nóg w kolanach pod kątem 90⁰, przy płaskim ułożeniu stóp na podłożu. Dzięki temu następuje właściwe rozłożenie ciężaru ciała wzdłuż kręgosłupa, co nie naraża nas na dolegliwości bólowe. Decydując się na zakup fotela wybierzmy taki z możliwie jak największym stopniem regulacji. Funkcjonalność ta zapewni wygodę siedzenia zarówno dla niskich jak i wysokich osób. Krzesło biurowe nie powinno być również ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie. Optymalna głębokość to taka, w której na siedzisku znajduje się ¾ naszych ud.
 • Sprężyste wypełnienie siedziska
  Jeśli szukamy krzesła, które posłuży nam na wiele lat, najlepszym wyborem będzie krzesło posiadające wypełnienie ze sprężystej pianki. Jej właściwości pozwalają na dopasowywanie się do kształtu ciała użytkownika. Do produkcji tańszych krzeseł biurowych używa się zwykłej gąbki, która pod wpływem nacisku odkształca się, a to w konsekwencji może powodować bóle kręgosłupa.
  Fiolet i beż

Rodzaje krzeseł biurowych

Krzesło biurowe na kółkach
Krzesło biurowe na płozach
Obrotowy fotel biurowy na kołkach

W kategorii foteli biurowych możemy wybierać pomiędzy modelami na kółkach, a tymi na płozach. Pierwsze z nich to najpopularniejszy typ krzeseł, których podstawa zbudowana jest z 5 ramion z gumowymi kółkami. Wykonane mogą być one z różnego rodzaju tworzyw, co w dużym stopniu będzie wpływać na siłę tarcia. W przypadku zbyt dużego obciążenia mogą powodować rysy na panelach oraz wgniecenia. Dzięki nim siedzisko staje się bardziej praktyczne i może być z łatwością przesuwane po dywanie. Z kolei krzesła biurowe na płozach to wytrzymałe i stabilne meble, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych przestrzeniach biurowych.
Dobrze dobrany fotel to podstawa efektywnej pracy przy komputerze. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto na nim wcześniej usiąść, kilkakrotnie się okręcić i ocenić jego wygodę. Przy zakupie zwróćmy również uwagę na to, czy kółka nadają się do powierzchni, na której chcemy postawić krzesło.

Może Cię zainteresować: