Strona główna » Wiosna! czas zadbać o okna

Wiosna! czas zadbać o okna

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Okna wykonane z PVC charakteryzują się wyjątkową trwałością. Są odporne na działanie wilgoci, różnice temperatur czy promieniowanie UV. Jeśli mają służyć nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio zadbać. Na co warto zwrócić uwagę?

Czyszczenie
PVC jest wbrew pozorom dość delikatnym materiałem. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud. – Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA – Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz – dodaje Głuszcz.

Równie istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Przykładowo resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcze) – za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie. Bezwzględnie nie należy używać szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.

Konserwacja
Konserwację okien PVC powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek, profili oraz wszystkich elementów wykonanych z metalu. Uszczelki spełniają swoją funkcję tylko wówczas, gdy są sprężyste. Działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur mogą doprowadzić do powstawania ubytków. Aby temu zapobiec, uszczelki warto przetrzeć specjalną oliwką. Smarować należy także zewnętrzne elementy okuć, zawiasy oraz rygle. Pozwala to zmniejszyć tarcie w trakcie codziennego otwierania i zamykania okien. Niektórzy producenci wyszczególniają części, które wymagają oliwienia w kartach gwarancyjnych. Od czasu do czasu warto też sprawdzić, czy któryś z elementów (np. mocowanie klamki, zawias) się nie poluzował. Jeśli tak się stało – wystarczy go dokręcić.

  Podest w pokoju - miejsce na schowki

www.ms.pl
zdjęcie "MS więcej niż OKNA"

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.