Strona główna » Szyby okienne – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Szyby okienne – na jakie parametry zwrócić uwagę?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Szyby okienne - jak wybierać okna?

Parametry szyb okiennych w istotny sposób wpływają na codzienny komfort życia. Wybór najlepszych szyb uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejsze z nich to strona świata, na którą wychodzą okna, otoczenie budynku oraz indywidualne potrzeby domowników.

Szyby okienne różnią się między sobą wieloma parametrami, m.in. współczynnikami przepuszczalności światła dziennego i energii słonecznej, hałasu czy energooszczędności. Nowoczesne okna wyposażone są w pakiety szyb zespolonych, które dobiera się indywidualnie do każdego pomieszczenia.

Przepuszczalność światła

Podstawową funkcją okna w pomieszczeniu jest zapewnienie dostępu światła dziennego do wnętrza. Czasem zapominamy jednak, że szyby okienne zawsze w jakimś stopniu go obniżają. Informuje o tym współczynnik przepuszczalności światła Lt (ang. Light transmission), określający ilość widzialnego światła słonecznego padającego na szybę pod kątem 90˚, która przedostaje się do pomieszczenia. Najwyższy współczynnik przepuszczalności światła dziennego – nawet na poziomie 90˚ – gwarantują pakiety szyb zespolonych typu float. Szyby niskoemisyjne, wykorzystujące powłoki, w większym stopniu ograniczają dostęp światła słonecznego – niektóre nawet do 32%.

Dlatego zwłaszcza w przypadku okien niskoemisyjnych trzeba zwrócić uwagę na współczynnik Lt. Nowoczesne szkło doświetlające, stworzone z wykorzystaniem zaawansowanej technologii, gwarantuje dostęp światła dziennego na poziomie 74% w oknach zespolonych trzyszybowych, a w przypadku szyby podwójnej – do 82%. To najwyższy współczynnik Lt w oknach energooszczędnych. Dostęp światła dziennego ważny jest dla dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju, dlatego właśnie zwłaszcza w pokojach dziecięcych warto zadbać o szyby gwarantujące jak największą przepuszczalność światła.

Przepuszczalność energii słonecznej

O ile dostęp światła dziennego do wnętrza budynku zawsze jest pozytywny, o tyle zbyt duży dostęp energii słonecznej może powodować dyskomfort. Zwłaszcza okna południowe stwarzają ryzyko przegrzania pomieszczenia. We wnętrzu zbyt nasłonecznionym mocno spada również komfort widzenia, a oczy są przemęczone. Dostęp energii słonecznej, bez konieczności rezygnacji z wysokiego współczynnika Lt, pomagają regulować nowoczesne szyby okienne z odpowiednimi powłokami. To szkło, które idealnie sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przeszkleniach dachowych, werand i oranżerii. Jest wielofunkcyjne i zapewnia wysoki komfort termiczny.

Przepuszczalność hałasu

W otoczeniu szczególnie hałaśliwym, np. w pobliżu ruchliwej ulicy, lotniska czy dworca, warto zadbać o komfort swojej rodziny, montując okna ograniczające poziom hałasu w mieszkaniu. To bardzo ważne dla zdrowia i efektywnego funkcjonowania na co dzień. Szkło o wysokiej izolacyjności akustycznej skutecznie oddziela mieszkańców od uciążliwego zgiełku miast.

Szyby energooszczędne

Energooszczędność to jeden z parametrów, na który najczęściej zwracamy uwagę. Odpowiednio dobrane szyby pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania i zapewniają największy komfort termiczny zarówno zimną, jak i latem. Wybierając szkło energooszczędne, warto zadbać o to, aby miało również wysoki współczynnik przepuszczalności światła dziennego.

Inne ważne właściwości szyb okiennych to m.in. łatwość czyszczenia, przezierność czy odporność na stłuczenie. Szkło to aż 80% okna, warto zadbać o to, aby było jak najwyższej jakości i jak najlepiej odpowiadało indywidualnym potrzebom domowników.

  Czy warto mieć dwa agregaty w lodówce?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.